Gizle

Öğretmenlere bir dokun bin ah işit!

Bugün 24 Kasım…

Öğretmenler Günü…

Öğretmenlere “bir dokun bin ah işit” misali öğretmenlerin sorunları yıllardır devam ediyor…

Öğretmenleri sadece 24 Kasım’da hatırlamamak lazım…

Köylerde öğretmenlere verilen değer gibi her zaman öğretmenlerimizi baş tacı etmeliyiz…

Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan yaklaşık 1 milyon öğretmen, kendilerine adanan 24 Kasım’ı buruk kutlayacak.

**

Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş’in yaptığı araştırmalar, öğretmenlerle ilgili acı tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi. İki sendikanın araştırmasından çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle: 10 öğretmenden 8’i psikolojik sorun yaşarken, 7’si öfkesini kontrol edemediğini belirtiyor. Öğretmenlerin neredeyse tamamı “Eğitim sistemi istikrarsız” diyor.

**

Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş’in yaptığı araştırmalar da acı tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi. İki sendikanın araştırmasından çıkan bazı sonuçlar şöyle:

YÜZDE 60’I BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYOR

-“Türk Eğitim-Sen, 25 bin 732 öğretmenin mesleki ve ekonomik sorunlarını tespit etti. Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 92’si kredi kartı kullanırken, yüzde 77’si ‘Evin ihtiyaçlarının büyük bölümünü kredi kartıyla karşılıyorum’ diyor. -Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 70.9’u son birkaç yıl içinde öfkesini kontrol edemediği durumlarla karşılaştı. Öfkesini kontrol edemeyenlerin yüzde 37.7’si gerekçe olarak ‘ekonomik sorunları’, yüzde 32.9’u ‘mesleki sebepleri’ gösterdi. -Eğitimcilerin yüzde 60.7’si mesleği bırakmayı düşünüyor. Mesleğini bırakmayı düşünenlerin yüzde 40.7’si bunun nedeni olarak öğretmenlerin itibar kaybetmesini gösteriyor. Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 6’sı ise mesleki tükenmişlik nedeniyle mesleğini bırakmak istiyor.

YÜZDE 75’İ: MAAŞIMIZ YETERSİZ

-Yüzde 74.6’sı ‘Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere hiç değer vermiyor’ diyor.

-Müfredat tartışmaları da anketlerde yerini buldu. Öğretmenlerin yüzde 63.2’si Atatürk ile ilgili konuların daraltıldığını düşünüyor.

-Bu yıl 12 ilde pilot uygulanan performans sistemine öğretmenlerin yüzde 94’ü karşı. Öğretmenler bu sistemin öğretmen, öğrenci ve veli ilişkisini yaralayacağını, torpile, barışın bozulmasına yol açacağını savunuyor. -Sınav sistemi değişiklikleri gündemdeki yerini korurken öğretmenlerin yüzde 99’u eğitim sisteminin istikrarsız olduğunu söylüyor. -Eğitim-İş de, ‘Öğretmenlerin ekonomik, mesleki ve sosyal durumlarına ilişkin öğretmen görüşleri’ araştırmasını 26 ilde 906 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak yaptı. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 75’i mesleğinden elde ettiği geliri yetersiz buluyor. -Yüzde 74’ü maaşının düşük olması nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını ifade etti. Yüzde 59’unun borçları nedeniyle mesleki verimi düşüyor.

GAZETE, DERGİ, KİTAP HAYAL

-Öğretmenlerin yüzde 69’u gelir yetersizliği nedeniyle öğrencilerine örnek olabilecek şekilde giyinemiyor; yüzde 70’i gazete, dergi ve kitap almakta zorlanıyor. -Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 30’u kendi çocuklarının gıda ihtiyacını karşılayamıyor. Yüzde 14’ü kendi çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını gideremediğini söylüyor. -Yüzde 35’inin gelecekten hiç ümidi yok. -Yüzde 77’si öğretmenliğin saygın bir meslek olma özelliğini kaybettiğini düşünürken, yüzde 79’u mesleğine motive olmakta zorlanıyor. -Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 75’i daha çok para kazanacağı bir iş olduğunda mesleğini bırakabileceğini; yüzde 62’si fırsat bulursa başka bir meslek yapabileceğini söylüyor. -Yüzde 82’si okul yöneticilerinin siyasi baskı yaptığını düşünüyor.

retmen.jpg?r=0a7dba1ed47c5264bafbfdf01c882976

Öğretmenler Günü tarihçesi

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir…

Uygarlığa yürürken en öndedir öğretmen

ataturk.jpg?r=277e17a55bc4675e12009fbd43a93019

Dosttur o çalışanla, dosttur o yarışanlaYarınlara el ele beraber koşanlarla,Mutludur o, simsiyah saçları olmuşsa ak,Dünden daha güçlüdür uyanırken her sabah.

**

Doğruya, güzelliğe, odur yolu gösterenOdur hep geleceğe güvenle gülümseyen.Bir ana, bir babadır çocuklara sunulan.Odur eli öpülen, odur fedakâr insan.

**

Sarsılmaz bir inançla görevini sevmekte,Ömrünü adamıştır milletine hizmette.Ruhlara şekil veren, kafaları besleyenUygarlığa yürürken en öndedir öğretmen.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?