Gizle

CHP kongreleri!

1970 yılında, üniversite öğrencisiyken başlayan “aktif siyaset” yaşamımı, 1998 yılında noktaladım. Aktif siyaset, her insanın harcı değil! Ben, haddimi bildim ve çekildim siyaset kapısından!

Ancak, bir ülkede “vatandaş” kimliği ile yaşayan her normal insan, ülkesindeki siyasal olaylarla ilgilenmelidir.

Ben de bir “vatandaş” olarak, siyasetle ilişkimi kesmedim. Gücüm yettiğinde okudum, araştırdım, görüşlerimi yazarak ve konuşarak yansıtmaya çalıştım.

Siyasi görüş olarak; “Sosyal demokrat” bir çizgideyim.

Erdal İnönü döneminde 1988-89 yıllarında kısa bir dönem de olsa SHP Kocaeli İl Başkanlığı ve Kurultay delegelikleri yaptım.

Aktif siyasete nokta koyduğum 1998’den sonra ise “Uluslar arası İlişkiler/Siyasi Tarih” dalında bir yüksek lisans çalışması ve daha sonra da 16 yıl Kocaeli Üniversitesi’nde “Siyaset Bilimi” öğretim görevlisi olarak görev yaptım.

“Eski İl Başkanı” kimliğimle, CHP İzmit İlçe Kongresi’ne davetliydim ve kongreyi izledim.

Kongre salonu, aslında bir “spor salonu” olduğu için “akustik sorunu” ve yüksek sesli yayın nedeniyle adeta bir “gürültü üretim merkezi” gibiydi! Kanımca mekan seçimi yanlıştı.

Gençlerin ve partililerin katılımları ile tribünler dolmuştu. Gençler, sabaha kadar çalışmış, salonun içini ve dışını Türk bayrakları ve parti flamalarıyla donatmışlardı. Ancak, salonun iç kısmında “delegelere ayrılan” yerler büyük ölçüde boştu. Ne yazık ki, tek listeli-rakipsiz kongrelerde delege ilgisi zayıf kalıyor. Bunda, “delege yapılanmasındaki” yanlışların da etken olduğu söylenebilir!

Kongre sonrası aldığım bilgilere göre; 129 delege salona bile gelmemiş! 75 delege ise “boş oy” kullanmış!

Belli ki delege seçimlerinde sorunlar var!

Bu koşullarda “iktidar rüyası görmek” hayır mıdır, şer midir?

“Sosyal demokrat” bir partinin delegeleri bilinçli, birikimli, aktif ve heyecan dozu yüksek olmalıdır!

Mevcut İlçe Başkanı ve kongrenin tek adayı Mehmet Küçükkaya, güzel bir konuşma yaptı. İyi bir hatip. Konuşmasından sonra, ilçe yönetimi ve başkanın etkinliklerini yansıtan görsel sunum da etkileyiciydi.

“Milletvekilleri adına” Haydar Akar söz aldı ve; genel başkanının İstanbul’daki toplantısına katılmak üzere milletvekilleri salondan ayrıldılar!

Oysa, milletvekilleri delegeleri ve konuşmacıları dinlemeli, bilgilenmeli; Meclis çalışmaları ile ulusal uluslar arası ölçekte siyasi konular hakkında bilgi vermeliydiler!

Sonra, partiye katılanlara rozetler takıldı ve mikrofona İl Başkanı Cengiz Sarıbay geldi. O’nun da acelesi vardı!

Aynı gün, Çayırova ilçe kongresi olduğunu ve oraya da katılacağını açıklandı!

  • Aynı gün iki kongre olması doğru değil, dediğimde Bekir Yurdagül; “Bir günde dört kongre yapıldı!” diye yanıtladı. Şaşırdım doğrusu…

İl Başkanı’nın ayrılmasının ardından, divan “Blok Liste” ile seçimin yapılmasını oyladı ve onaylandı. Kısa süre sonra da Küçükkaya’nın listesi divana ulaştı. Fiilen kongre bitmişti!

Kongrenin heyecanı bir anda yok oldu! Tribünler de delege sıraları da büyük ölçüde boşaldı! Salonun dışındakiler, içeridekilerden daha kalabalıktı!

İçeridekilerden bazıları kürsüye çıkıp kısa konuşmalar yaptılar. Örneğin; Birleşik Metal İş Sendikası şube başkanı “Posco mağduru işçilerin sorunlarını” anımsattı. Diğer Sivil Toplum temsilcileri ve partiye emek vermiş bazı kişiler de söz aldılar. Ama, pek fazla dinleyen yoktu!..

Kongrenin sloganını “Yerelde ve genelde iktidar” olarak belirlenmiş! İyi, güzel de; “Bu hedefe nasıl ulaşılacak?”

Kongre’de tanık olduğumuz tablo, CHP’ye gönül vermiş olanlar üzerinde yeterli heyecanı oluşturamadı!

Bu bir yana;

Belediyelerde yeniden görev üstlenmeyi hedefleyen CHP, “İnsan gücü planlamasını” yaptı mı? Ya da yapıyor mu?

Mahalle, sokak bazında örgütlenme planlandı mı?

Kimler görev alacak?

Halka neler söylenecek?

Delegeler bu çetin mücadeleye hazır mı, donanımlı mı?

Kongreye katılan, CHP’ye gönül vermiş, parti üyesi olan ve CHP’nin yeniden yerel ve ulusal ölçekte iktidar olmasını isteyen birçok insan bu ve benzeri soruları soruyordu.

Ama ne yazık ki bu soruların yanıtı yoktu!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?