Gizle

Ortadoğu’da bir el var

Son dönemde Kudüs’le yatar, Kudüs’le kalkar olduk. Kolay değil tabi, İslam’ın merkezi denilebilecek bir bölgeye elin Yahudi’sinin el koyma girişimi sadece ahlaksızlık olarak nitelenebilecek bir hadise. Tabi bu iş açıkça söylemek gerekirse bana göre çok kişinin kellesini alacak gibi görülüyor.

Öyle ki, ben referandum masalı ile kellesi giden Barzani ile Trump’ı aynı kefeye koyuyorum. Yaşanan gelişmelerden çıkardığımız bazı özel sonuçlara bakıp ve biraz da içgüdüsel olarak Trump’ın bu strese daya fazla dayanamayacağını, geri adım atacağını ve bu sonucun da görevinden bir şekilde uzaklaştırılmayı getireceğini düşünüyorum.

Bana göre bir gizli el Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmeye çalışıyor. Fakat bu el düşünüldüğü gibi ABD’nin eli değil. Çünkü ortaya çıkması muhtemel başarısızlık bizzat o ABD’de kellelerin alınmasına sebep olacaktır.

Trump’ı neden Barzani ile aynı kefeye koyduğuma gelince…

Dediğim gibi Ortadoğu üzerinde yeni planları hayata geçirmek isteyenlerin kellesini almak istedikleri kişilere hatalar yaptırdıkları çok bariz. Bu plan Barzani’de bu tuttu. Göreceksiniz Trump’ta da tutacak…

Trump’ın ABD’de adının karıştığı davalar, yakınlarının bulaştığı yolsuzluklar, FBI, CIA ile yaşadığı sıkıntılar falan derken kendini kurtarmak için, gerekçeleri neredeyse çökmek, iddiaların neredeyse çürümek üzere olduğu Reza Zarrab davasını gündeme getirmesi çok doğaldı.

Kudüs’ü sürekli gündemde tutarak hem Ortadoğu’yu savaş ortamına sokup, hem de hakkındaki iddiaların göz ardı edilmesini sağlamaya çalışması da bir o kadar barizdi. Ortadoğu’da savaş bitmezse ABD’nin silah satışından elde etmesi muhtemel geliri herhalde uzun uzadıya anlatmamıza gerek yok. Zaten Amerika ve İsrail’in, Türkiye ve çevre ülkelere olan tepkisi işte tam da bu yüzden.

Silah satışı ile ilgili olarak Rusya ve Çin ittifakı ve el altından Kuzey Kore ile bağlantılar kurulması Trump’ın şekerinin, tansiyonunun yükselmesine sebep oluyor. Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini alması, çevre ülkelerden de benzer yatırımların gelmesi ABD’nin Ortadoğu üzerindeki savaş planlarının tutmaması anlamına geliyor.

İşte Trump’ın ve İsrail’in bu kadar öfkelenmesinin, o öfke ile bu kadar önemli ve büyük hatalar yapmalarının temelinde öncelikli olarak Rusya krizi yatıyor.

Çin’in silah piyasasında Rusya’nın Asya’ya açılmasını sağlamasının sebep olduğu öfke yatıyor…

Ne kadar tepki gösterilip, tehdit edilse de Kuzey Kore’nin bir türlü yola gelmemesinin sebep olduğu sinir yatıyor…

Uygulanan ambargonun ardından İran’ın kendi kendine yetmeyi öğrenmesi yatıyor…

Irak’ta ve Suriye’de hesapların tutmayıp, Türkiye’nin varlığının etkisinin Ortadoğu’da giderek yayılmasının sebep olduğu öfke yatıyor…

Kısacası yatıyor da yatıyor…

ABD’nin ve doğal olarak Trump’ın yaptığı hatalar bir yerden sonra halkın da tepkisine neden olacak. Daha şimdiden Demokratlar tarafından eleştirilmeye başlandılar bile. Cumhuriyetçilerin radikal söylem ve tavırlarının hala eski Teksas zihniyetinde olması, Amerika’da sürekli körüklenen ırkçılık ateşi nedeniyle bu ülkenin yakın zamanda çok büyük karışıklıklara gebe bir halde olduğunu söylemek herhalde eksik olmaz.

Trump’ın seçilmesinin hemen ardından California’da başlayan ırkçılık karşıtı eylemlerin yakın zamanda yeniden başlayabileceği o kadar aşikar ki…

Daha önce de dikkat çektiğim gibi ABD, Avrupa’dan da istediği desteği alamayacaktır. Fransa Cumhurbaşkanı’nın yaptığı son açıklama bu durumu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Avrupa Birliği’nin genel bakışı Kudüs’ün hala tarafsız bölge olmasından yanadır. Bunun aksini düşündüğü ileri sürülen Almanya’nın kararında inat etmesi ise AB’de Fransa’nın yeni lider pozisyonuna gelmesine sebep olabilir.

Kısacası; Avrupa, ABD’ye köle olmuş o eski Avrupa değil…

Türkiye; eski Türkiye değil…

Ortadoğu; eski Ortadoğu değil…

Ve emin olun ABD’de; o bildik eski ABD değil…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?