Rahat olun su sıkıntımız yok

Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin düşmesi endişeye neden oldu.

Malum bilim insanları son 40 yılın en kurak kışını yaşayacağız dedikçe gözler su kaynaklarına çevrilmeye başladı.

Doğrudur, kış tam anlamıyla geldi diyemeyiz ancak bu susuz kalacağımız anlamına da gelmiyor.

Yuvacık Barajı’nda su seviyesi yüzde 28’lerde. An itibariyle su stokumuz14.5 milyon ton.

Kamuoyunda ki su polemiğine en yetkili ağızdan cevap bulmak istedim ve İSU Genel Müdürü Ali Sağlık Bey’i aradım.

Son 40 yılın en kurak döneminin yaşandığı bu dönemde stoklarımızın korkulacak seviyede olmadığını söyledi ve “ Yüzde 23’lerde olan su seviyemiz, 15-20 gün önce yükseklerde yağan karların erimesiyle barajdaki su seviyesini arttırdı. Şuan Yüzde 28’lerde su tutuyoruz. Geçtiğimiz yıl ile kıyasladığımızda yüzde 3,5-4 gibi bir kayıp görünüyor. Fakat baraja her gün 358 bin ton su giriyor, şehre her gün 346 bin ton su veriliyor.

ali-saglik.jpg?r=5b7d71dac67fa4c4e98e3d7f9d6b09cd

Aralık ayı yağışların başladığı aydır. Ocak sonu ise kar yağışlarının başladığı aydır. Bu yüzden endişeye kapılacak bir şey yok.

Kaldı ki tek su kaynağımız Yuvacık Barajı değildir. Herhangi bir olumsuzlukta devreye sokabileceğimiz pek çok su kaynağımız var. Kimse su konusunda endişeye kapılmasın” yorumunda bulundu.

Evet, sevgili Kocaelililer, bizim ilimizde susuzlukla ilgili bir tehlike yok. Gönül rahatlığıyla bunu söyleyebiliriz. Ama yinede siz siz olun bu kadar değerli olan su kaynaklarımızı tasarruflu kullanın.

Körfez – İzmit Doğu gişeleri artık ücretli

korfez-ilce.jpg?r=2f0dbd0fda8f2dcb542dbf462e046950

Körfez – İzmit arasında D-100 Karayolu’nda ki yoğunluğun önlenmesi için yıllardır ücretsiz olan otoyol geçişi artık ücretlendiriliyor. Körfez – İzmit (otogar yanı) ve Kartepe gişeler daha önce ücretsiz olarak kullanılıyordu. Yeni yılda yapılan yeni düzenlemeyle artık bu güzergahları kullanan OGS ve HGS kullanıcıları da ücret ödeyecek.

Yıllardır ücretsiz olarak seyahat edilen bu güzergahta artık her geçiş için 3.2 TL ödenecek.

Galatasaray Store yeni adresinde

gs.jpg?r=020d520e0130279be63494e7d4d3c1db

İlk olarak NCITY AVM’de hizmete giren ve daha sonra 41 burda da faaliyet gösteren Galatasaray Store bundan böyle Dolphin AVM’de hizmet verecek. Barış Başak’ın sahibi olduğu ve Galatasaray Spor Kulübü’nün lisanslı ürünlerini satan mağaza, yeni adresinde yeni ürünleriyle hizmet verecek. Dolphin AVM’ye de prestij kazandıran mağaza 4 çalışanıyla Galatasaray’a gönül verenlere hizmet sunacak.

Hereke Vatan İlköğretimde Temizlik kampanyası

Serap Baykurt’un müdürlüğünü yaptığı Yukarı Hereke’de bulunan Vatan İlköğretim Okul 17 Ocak’ta okulun temizliğini yapacak. Körfezli eczacı Caner Göçmez’in projelendirdiği kampanya kapsamında, 800 öğrencisi bulunan okulun orta bölümünde okuyan 350 öğrenciyle birlikte okul çevresinde 1.5 saatlik bir temizlik yapacak. Okul öğrencilerine cevre bilincini kazandırmanın da amaç edinildiği bu çalışmaya okul öğretmenleri de destek veriyor.

Cumhuriyet Mahallesinde köpek sorunu

İzmit Cumhuriyet Mahallesi Bünyamin Akman Tesisleri yanında bulunan başıboş köpekler mahalle halkını rahatsız etmeye devam ediyor. Mahalle sakinlerinden Sinan Çetin isimli vatandaş, çocuklarının sık sık bu başıboş köpekler tarafından kovalandığını söyleyerek, “mahallemizde sırf bu köpek sorunu yüzünden taşınan bir aile bile oldu” diyerek tehlikenin boyutunu anlatıyor. Yerel yönetimler tarafından bu sorunun çözülmesini isteyen mahalleli sıkıntının yerinde incelenmesini istiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Erol Demirbek - izmit ve çevre ilçe halkları su konusunda yatıp kalkıp sefa sirmen e dua etmeli önceleri nüfus bunun 8 de 1 i iken susuzluktan kırılıyorduk

Yanıtla . 0Beğen 10 Ocak 18:49

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?