Gizle

Vali Bey bu işi başarırsa büyük sevap kazanacak

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy basın mensupları için bir davet düzenledi.

Kentimizde görev yapan gazetecileri kahvaltıda ağırlayan Aksoy, burada yaptığı konuşmada yeni bir projeden bahsetti.

Vali Aksoy, “Bundan sonra sokakta çalışan küçük yaşta çocuk ve dilenci görmeyeceğiz. Yeni bir çalışmayla çocukları sokaklardan arındırıp onları okullara yönlendireceğiz” dedi.

Yürüyüş yolunda, ATM önlerinde, trafik ışıklarında yoğunlukla görmeye alıştığımız dilenci ve çocuk satıcılar hemen hemen hepimizin yüreğini sızlatıyor.

Karda kışta sırtında kaban bile olmadan çalıştırılan bu çocukları artık sokaklarda görmeyeceğiz. Vali Aksoy, “Daha önce görev yaptığım Mersin’de bu tür bir çalışma başlatmış ve başarılı olmuştuk. Şimdi aynı çalışmayı Kocaeli’de de uygulayarak çocukları ait olduğu yerlere evlerine ve okullarına yönelteceğiz” dedi.

Vali Aksoy’un Kocaeli halkından da bir isteği var. “Lütfen kimse küçük dilenci çocuklara para vermesin, Küçük yaştaki satıcılardan alışveriş yapmasın…” diyor.

Çocukları sokaklardan uzaklaştırabilmek için bunu yapmak şart.

Çünkü para kazanamayan çocuk sokakta dilenmez.

Bu kentte daha önce böyle bir projenin düzenlendiğini hatırlamıyorum. Ancak bu proje başarıya ulaşırsa onlarca belki de yüzlerce çocuk topluma geri kazandırılmış olacak.

vali.jpg?r=1ed8c7319967b7cc7223f02ad2ae7d7f

Sokak satıcılığı yapan, dilencilik yapan ve hatta kağıt toplayan çocuklarımızın, topluma daha faydalı bireyler olarak yetişebilmesi, en azından daha sağlıklı bir geleceğe kavuşabilmeleri için atılan bu adımı canı gönülden destekliyorum.

Bu projenin başarılabilmesi için o sokakta gördüğümüz çocukları kurtarabilmek için Vali Aksoy’un çağrısına kulak verelim. Bugün o çocuklara sadaka diye verdiğimiz her kuruş paranın, yarın o çocuk ve toplum için zarar getirebileceğini düşünmemiz lazım.

Aksi takdirde dilenerek gelir sağlayan sosyal güvenceden yoksun bireyler yetişecek. İlimizdeki göçmenler paranın sadece dilenerek de kazanılabildiğine inanacak. Okula gidip kendisine sağlam bir gelecek kurmak için uğraşmak yerine ona buna avuç açacak.

Bunun önüne geçebilmek için yapmanız gereken tek şey, çocuk işportacılardan alışveriş yapmamak, dilenen çocuklara para vermemek. Bu kadar basit…

Son olarak şunu söylemek istiyorum, “Aksoy ailesi görev yaptığı her ile bir şeyler katmış çalışkan ve azimli bir çift. Sayın Hüseyin Aksoy’un ilimize atandığı aylarda kendisini araştırma fırsatı bulmuştum. Eski özel kalem müdürüyle de görüşmüştüm.

Hemen herkes kendisinin tam bir devlet ve millet adamı olduğunu söylemişti.

Eşi Hülya Aksoy ise Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ile ilçe ilçe gezerek diğer görev yaptığı illerde başlattığı kadın sağlığı seferberliğini burada da yürütüyor.

Anlamsız ziyaret trafiği yerine çalışmayı tercih eden Sayın Hüseyin Aksoy valimizi ve onun çok değerli eşi Hülya Aksoy’u tebrik ediyorum. Ayrıca millet adına kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Yaşadıkları her şehirde iz bıraktıkları ve toplum için uğraş verdikleri için.

“Hazineye Ait Tarım Arazileri Artık İlimizde de Satılabilecek”

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da 4706 sayılı Kanun’un 4. maddesine eklenen 12. fıkra ile Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışı düzenlenmişti. 31.12.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 382 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği ile de Belediye Sınırları İçindeki Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satış usûl ve esasları belirlendi. Buna göre 26/4/2012 tarihi itibarıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde yer alan ve imar planı bulunmayan ve ya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazileri, 30/3/2014 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kiralayan ve kira sözleşmesi halen devam eden kiracıları veya bu arazileri aynı süreyle tarımsal amaçla kullanan ve kullanımlarının halen devam ettiği belirlenen kullanıcıları ya da paydaşlarına satılabilecek. Başvuru süresi içerisinde bu arazileri doğrudan satın almak için başvuruda bulunan ve tespit ve tebliğ edilen rayiç bedeli itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul edenler hak sahibi olabilecek. Hazineye Ait Tarım Arazilerini satın almak isteyen kullanıcıların 05/12/2018 tarihine kadar Valilik Kompleksi içerisinde bulunan Kocaeli Defterdarlığı’na satın alma başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Kahvecilere ikinci aday

enver-turgut.jpg?r=4a05c70b7b18b7710e67aaf9b4068d30

Kocaeli Kahveciler Odası’nın olağan kongresi 21 Ocak Pazar günü yapılacak. 3 dönemdir Erdoğan Göçer’in başkanlığını yürüttüğü odaya yönetim içerisinde bulunan ve Derince Çenesuyu’nda faaliyet gösteren Salon Enver’in sahibi Enver Turgut da aday olduğunu açıkladı. 769 üyenin oy kullanacağı kongreye aday olduğunu açıklayan Turgut, “Daha iyi hizmet verebilmek için göreve talip oldum” dedi. Turgut’un listesinde Bekir Kuzyaka, Şakir Yüce, Mesut Yaşar, Rıfat Kukuk, Hikmet Karaca ve Mustafa Dursun bulunuyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?