AKP yol yapacağına yurt yapsaydı, cemaatler bu kadar güçlü olamazdı!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Cemaatlerin üniversite yurtlarında örgütlenmelerinin hala devam ettiği şikayetlerinin artması üzerine bu yurtların tespit edilmesi ve araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Araştırma Önergesi verdi.

Tarhan, önceki gün konuyla ilgili gazetemize açıklama gönderdi…

Ayrıca TBMM’ye verdiği önergenin tam metnini de açıkladı.

Tarhan’a göre “Değişen hiçbir şey yok. Cemaat yurtları göz göre göre faaliyetlerine devam ediyor. AKP iktidarı 15 yıl boyunca yol yapacağına yurt yapsaydı cemaatler bu kadar güçlü olamazdı” diyor…

Tarhan’ın açıklamasını birlikte okuyalım;

“YURTLARDAN TEMİZLEYİN”

“Cemaat yapılanmalarının devlet için ne kadar zararlı olduğu, gencecik çocukların beyinlerinin nasıl yıkandığı artık gün gibi ortadadır. Bu tarz yapılanmaların önüne geçilmek isteniyorsa, mutlaka üniversite yurtları gözden geçirilmelidir.

Bugün FETÖ terör örgütü ile mücadele edip başka bir cemaate göz yumulursa, dün yaşadıklarımızı gelecekte de yaşayacağımızı tahmin etmek zor değildir. İktidar gerçekten cemaatler ve devlete karşı yapılanmalar ile mücadele etmek istiyorsa mutlaka gençlerine sahip çıkmalı ve öğrenci yurtlarından bu yapılanmaları temizlemelidir.”

“SÖZDE MÜCADELE VAR”

“Yıllarca cemaat yapılanmalarının devletin başına bela olacağını dile getirdik maalesef dinletemedik. İktidar işin ciddiyetini 15 Temmuz günü anladı.

Bankada hesabı var diye, okullarında okudu diye yüzlerce insan cezaevlerine atılırken, cemaat yapılanmalarının yurtlarına dokunulmuyor.

Gençlerin beyinlerinin yıkandığı, devşirmelerin yetiştirildiği asıl yer olan üniversite yurtları çalışmalarına kaldıkları yerden devam ediyor. Sözde mücadele var, ancak her şey kaldığı yerden devam ediyor”

YOL-YURT KARŞILAŞTIRMASI

“Devlet mekanizmasının öngörülü olması gerekmektedir. Maalesef devleti yönetenler öngörüden çok uzak politikalar üretiyorlar. Her ile üniversite açarak eğitimin kalitesi yükselmeyeceği gibi, öğrencilerin nerede kalacağı da hesaplanmıyor.

Dolayısıyla gençler o ilde veya ilçede örgütlenmiş cemaatlerin kucağına itiliyor. Devletin önceliği öğrencinin barınmasını sağlayacak yerleri yapmaktır. İktidar 15 sene boyunca yol yapacağına yurt yapsaydı cemaatler bu kadar güçlü olamazdı”

Tarhan’ın açıklaması böyle…

Tarhan, TBMM’ye şu önergeyi veri?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türkiye’de henüz orta eğitim senelerinde, cemaatlerin saflarına çekilmiş ve çalıntı sorular sayesinde üniversiteye yerleştirilmiş olan gençleri olduğu bilinmektedir.

Cemaat yahut örgüt mensuplarının askerî öğrenciler dışında neredeyse tamamı, büyük şehirlere geldiklerinde devlet yurtlarında yer bulamadıkları için özel yurtlarda veya evlerde kalmak zorunda olan öğrencilerdir ve devşirme faaliyetinin ilk merkezi hep bu mekânlar olmuştur.

KALACAK YERİ YOKTU

Öğrenciler çalışmış, uğraşmış, didinmiş, üniversite sınavını kazanıp büyük şehre gelmiştir, artık senelerce şehirde yaşayacaktır, ama kalacağı yeri yoktur! Zaten memur, işçi yahut çiftçi çocuğudur; ev kiralamaya maddî imkânı bulunmamaktadır. Üniversiteye kaydolmak için ilk gittiğinde hemen yanında biter, “Kalacak yerin yoksa bizim evlerimiz de yurdumuz da var, zaten okuluna da yakın, oralarda rahatça yaşayabilirsin” denir ve çaresiz gençler bu yurt yapılanmaları içine girmeye mecbur kalırlar.

YETERLİ YURT YOKTU

Bu şekilde devşirme faaliyetlerinin yapılamadığı yurtlar ise, devlete ait olanlardır. Devlet yurtlarında her türlü ideolojiden öğrenci kalmaktadır, 12 Eylül öncesindeki gibi artık tek bir ideolojinin hâkimiyeti yoktur ve hiçbir cemaat yurtların tamamında söz sahibi değildir. Devlet üniversite üstüne üniversite açmakta her yerde fakülteler kurmakta ancak bu okullara giden öğrencinin kalabileceği yeterli sayıda yurt yapmamaktadır. Yüksek öğretim politikasının temelini artık üniversitenin kalitesinin değil sayısının teşkil etmesi ve hem kalitenin hem de yurt meselesinin göz ardı edilmesi yüzünden, öğrenci yurtları cemaat yapılanmalarının yuvası haline dönüşmüştür.

KANDIRA’DA DEVAM EDİYOR

15 Temmuz’dan sonra yüzlerce öğrenci yurdu kapatılmıştır. Devlet öğrencilere kalacak yer temin etmediği ve el konan yurtları da kapatmak yerine bizzat işletmediği takdirde devşirme faaliyetlerinde hiçbir değişiklik olmayacak ve ne yapılırsa yapılsın, hangi tedbir alınırsa alınsın, hepsinin boşa çıkacağı ortadadır. Cemaat eliyle öğrenci yurtlarındaki yapılanmaların Kocaeli ili Kandıra İlçesinde de halen devam ettiği, öğrencilerin beyinlerinin yıkandığı ve belirli bir gurubun sözüm ona militan haline getirildiği şikayetleri kamuoyunca dillenmektedir.

CEMAATLER TESPİT EDİLSİN

Yukarıda açıklanan nedenlerle Türkiye genelinde öğrenci yurtlarındaki cemaat yapılanmalarının tespit edilmesi, öğrencilerin zararlı faaliyet gösterebilecek eylemlerden uzak tutulması ve Devlete karşı olabilecek ayaklanmaların arkasında rol oynayabilecek cemaatlerin tespit edilmesi ve bu sorunların çözümü olabilecek tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104. ve 105. Maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Tahsin TARHAN-Kocaeli Milletvekili”

TÜRKİYE HEPİMİZİN

CHP’li Tarhan’ın açıklamalarını ve TBMM’ye verdiği önergeyi okudunuz…

AKP iktidarı Tarhan’ın bu duygu ve düşüncelerini dikkate alsa iyi olur…

Zira, çarpıcı iddialar var…

Şunu ifade etmeliyim ki; Yılda bir Doğu duru, Ege turu yapan birisi olarak AKP iktidarını yol yapma konusunda başarılı buluyorum…

Ama birçok konuda da eleştiriyorum…

Türkiye hepimizin, Türkiye’nin Cemaatten arınması, tam bağımsız olması, hepimizi çok mutlu eder.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?