Kan grubu AB olanlar

Bana İtalya’dan bir kitap gönderdiler. Yayım tarihi 2012 olan bu kitabın yazarı doktor Pietro Mozzi. Asıl konusu kan gruplarına göre beslenme.

Kan gruplarının varlığını ve özelliklerini Avusturyalı Karl Landsteiner bulmuş. Kendisi bu nedenle 1930’da tıp dalında Nobel ödülü almış. Bu tarihten sonra İtalyan ve Alman tıp insanları kan grupları ile beslenme ve hastalıklar arasındaki ilişkileri içeren araştırmalar yapmışlar.

Bu kitaptan, yaklaşık olarak 2000 sene öncesinde insanlarda AB grubu kan bulunmadığını da öğrendim. Yani bu kan grubu ancak 2000 yıldan beri var. Bu nedenledir ki örneğin Avrupa ülkelerinde AB grubu kan taşıyan insanların oranı ancak %2 ile % 5 arasında değişiyor. Sadece Polonya ve Finlandiya’da %7 düzeyinde. Türkiye’de oran %4. Ancak bu oranın Güney Kore’de % 11,2 olması da çok ilginç. Neden acaba?

Kitapta bana en ilginç gelen bölüm insanların kan grubuna göre davranışları ve reaksiyonları oldu. İşte AB grubu kan taşıyanlara ilişkin bölümü tercüme ettiğimde karşılaşılan durum:

Bu gruptan olanların bağışıklık sistemi hastalık yapıcı virüs ve bakteri gibi unsurlar konusunda toleranslı. Bunlara karşılık vermede oldukça ağır, yanı sıra iyileşmeleri uzun zaman alıyor ve güç oluyor. Bu “uyuşuk” bağışıklık sistemleri nedeniyle rahatsızlıkları besinlerin sindiriminden oldukça uzun zaman geçtikten sonra ortaya çıkıyor. Bunun doğal bir sonucu olarak yedikleri besinlerin neden olduğu rahatsızlığı belirlemede zorluk çekiyorlar. AB grubu kan taşıyanlar bu yüzden besinlere ve organizmalarının reaksiyonuna özel dikkat göstermek zorundadırlar.

AB grubu kana sahip olanlar hassas bir sinir sistemine sahiptirler. Sürekli ve sabit gerilimlere tahammül edemezler ve uygun bir dinlenme ile kuvvetlerini ve enerjilerini kurtarmak için zamana ihtiyaç duyarlar. Biriken fazla gerilimlerin etkisine karşı koymada yardım etmesi için yatıştırıcı ve alternatif fizik aktivitelere ihtiyaç duyarlar.

Başkalarına karşı ve dış dünyaya duyarlı ve açıktırlar. Kendilerini daima hür hissetme ihtiyacı duyarlar. Bir konuya konsantre olmada çok büyük kapasiteye sahiptirler. Bu yüzden hassasiyeti çok yüksek işlere uygundurlar. Kendilerine iyi bakarlar ve görünümlerini nadiren önemsemezler. Hem iş hem de kişisel hayatta ani değişiklikleri sevmezler ve değişikliklere hemen uyum sağlamazlar. Yapı olarak aşırı duyarlı olmalarına karşın realite karşısında tarafsızlıklarını korurlar. Düşüncesizle kendilerini ortaya atmazlar ve çok hızlı bir şekilde işin içine girmezler.

Bazılarının, doğulan tarihe ve hatta saate göre karakterleri ortaya koyan kitaplar yazdığı bir zaman periyodunda bunu kan gruplarına göre yapanları da gördük. İnanmak veya inanmamak size kalıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?