Valiliğin sokak çocuklarına yönelik projesine destek verelim!  

Vali Hüseyin Aksoy, 10 Ocak’ta Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Luxor Garden Otel’de gazetecilere verdiği kahvaltıda çocukları sokaklardan kurtarma projesiyle ilgili bilgi vermişti…

Vali Aksoy, 18 yaşından küçük dilencileri, sokak satıcılarını ve kağıt toplayıcılarını sokaktan kurtaracak projenin kampanyasını başlattığını ifade etmişti…

Aksoy, yaptıkları araştırmada bu kriterlere uyan 100 çocuk tespit ettiklerini, ama bu sayının 1000’i bulacağını belirtmişti…

Vali Aksoy, sayıları 1000’i bulan 18 yaşından küçük, dilenci ve sokak satıcılarını tamamen bitireceklerini, bunu Mersin’de başardıklarını ifade etmişti…

Kocaeli Valililiği, proje kapsamında basın duyurusu yaptı…

Valiliğin duyurusunu birlikte okuyalım;

**

VALİLİK BASIN DUYURUSU

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/c maddesi uyarınca, Kocaeli İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu esenliğinin sağlanması ve sokakta çalıştırılan çocukların genel olarak beden ve ruh sağlıklarının korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla Valiliğimizce; 10.01.2018 tarih ve 2018-1 sayılı karar ile aşağıdaki tedbirler alınmıştır.

1- Çocuklarımızın sokağın türlü tehlikelerine maruz kalmalarını engellemek, ruhsal ve bedensel açıdan sömürülmelerinin önüne geçmek, eğitim haklarının engellenmesini önlemek, bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal, toplumsal gelişmesine zararlı olacak biçimde aileleri ya da başka kişiler tarafından ihmal veya istismar edilmelerini önlemek için korunma haklarının uygulamaya konulması ve bu yolla kamu esenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

2- Bu karar Kocaeli ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçük, her türlü sosyal tehlikelere ve kötü alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılan ve başıboşluğa sürüklenen, beden, ruh, ahlaki gelişmeleri şahsi güvenlikleri tehlike içerinde bulunan çocukları ve bu çocukları ihmal ve istismar eden gerçek ve tüzel kişileri kapsamaktadır.

3- Sokak, cadde, meydan, gar, otogar, durak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethane ve müştemilatı, terkedilmiş yapılar, inşaatlar, bankaların ATM’leri, köprü altları gibi yerler barınmak amacıyla kullanılmayacaktır.

4- Onsekiz yaşın altındaki reşit olmayan çocuklar: Tren, otobüs gibi toplu taşım araçlarında, mezarlıklarda, nikah salonlarında ve bar, diskotek gibi eğlence merkezlerinde, cadde ve sokakların kaldırımlarında veya akan trafik içinde umuma açık yerlerde ve benzeri yerlerde dilendirilmeyecek ve çalıştırılmayacaktır. İlköğretim çağındaki çocukların çalıştırılmak yerine, okula devamları sağlanacaktır. Bu hususların gerçekleştirilmesinden, takibinden veli veya vasi sorumlu olacaktır.

5- 3. Madde kapsamındaki yerlerde barındıkları, yaşadıkları, dilendirildikleri veya çalıştırıldıkları bilinen veya anlaşılan reşit olmayan küçüklerden herhangi bir eşya, mal (kağıt mendil, çiçek vb.) veya hizmet satın alınmayacaktır.

6- Çocuklar yanlarında veli veya vasileri olsa dahi çöpten (hurda, kağıt, plastik vb. gibi) geri dönüşümlü malzeme toplanması işinde çalıştırılmayacaktır.

7- Her türlü kimyevi uyuşturucu veya psikotrop maddelerin kullanım amacı dışında kullanılmaması, kullanım amacı dışında kullanacak kişilere ya da aracılara satışı yasaktır. 18 yaşından küçük olanlara ise her ne amaçla olursa olsun satışı, muhafazası için verilmeyecek ve taşıttırılmayacaktır.

8- Bu kararın uygulanmasına, yerine getirilmesine aykırı davranan, tatbik ve icrasına muhalefet eden, zorluk çıkaran kişilere, kamu düzenini ve esenliğini bozan çocukların veli vasi ya da kanuni temsilcisine ve bu çocuklardan hizmet ve mal satın alanlara, idari emir ve işlemlere aykırılıktan, fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. ve 33. Maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Kocaeli Valiliği”

**

VALİ AKSOY DİYOR Kİ;

Kocaeli Valiliği’nin açıklaması böyle…

Vali Aksoy;

Etrafınızda bu tür çocukları gördüğünüzde 155’e bildirin diyor…

Herkes bu projeye destek versin diyor…

İhbarlarınız bizim için çok önemli diyor…

Bu çocuklardan sakın alışveriş yapmayın diyor…

Dilenen çocuklara para vermeyin diyor…

Bizler bu çocuklardan alışveriş yaptığımız sürece, onlara para verdiğimiz sürece onlar bu işe devam edecekler diyor…

Onların yeri sokaklar, trafik ışıkları değil, okullar ve dersliklerdir diyor…

Onlardan alışveriş yapanlar ve para verenler hakkında cezai işlem uygulanacak diyor…

**

Valiliğin başlattığı bu projeyi önemsiyorum…

Kolay bir proje değil…

Şunu da unutmayın; çocuk dilenciye para vermenin cezası 219 lira…

Uygulanıyor mu?

Uygulandığına pek şahit olmadık…

**

Valiliğin bu projede başarılı olması için hepimizin destek vermesi gerekiyor…

Vali Aksoy, bu işi Mersin’de başardım diyor…

Madem Vali Aksoy, Mersin’de bu projeyi başardı, Kocaeli’de de başarmasını beklemek bizim hakkımız…

İl başkanlail-baskanlari.jpg?r=24c686bf1cac5f362e8be0b1d84ad49drına Duyarev sahipliği yapacak

Bilindiği gibi AKP, CHP, MHP, SP, DP, BBP ve DSP il başkanları her ayın ilk pazartesi günü bir araya geliyordu… CHH hariç il başkanları, bu ay iki kez iki ayrı gündem maddesiyle buluştu. Bunun için bu ay il başkanları toplantısı yapmayacaklar. Şubat ayının il başkanları toplantısına 5 Şubat tarihinde BBP İl Başkanı Serhat Duyar ev sahipliği yapacak. Bir sürpriz olmazsa CHP’nin bundan sonra il başkanları toplantısına katılmayacağı belirtildi… CHP’nin katılmadığı bir il başkanları toplantısı, ne kadar dikkate alınır, bu da tartışılır.

Genç çatı ustaları yarışacak

ati.jpg?r=4e1f90d5d5b40db91c30c7212a607852

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), sektördeki genç ve nitelikli işgücünü artırmak için hayata geçirdiği başarılı eğitim projelerinin ardından, bu kez yine gençlerin ilgisini çekecek çok renkli bir organizasyon gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 29 Mart 2018’de İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak olan ‘1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarışması’na katılan genç çatı ustaları yarışacak. Tüm genç çatı ustalarına açık olan yarışmanın son katılım tarihi 27 Şubat 2018 olarak belirlendi. Açıkçası bu devirde, gençler çatı ustalığı gibi meslekleri pek tercih etmiyorlar. Bakalım bu yarışmaya kaş kişi katılacak.

Karamürsel SYDV’den6 bin 108 aileye yardım

Karamürsel Kaymakamlığı, Karamürsel Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), ailelere yardım etmeye devam ediyor… Kaymakamı ve Vakıf Başkanı Ahmet Narinoğlu, bu işi sıkı tutuyor. Narinoğlu, 1 Ocak- Aralık 2017 tarihleri arasında SYDV aracılığıyla ayni-nakdi ve projeler kapsamı altında 6 bin 108 ihtiyaç sahibine toplam 3 milyon 464 bin 576,79 lira tutarında yardımda bulunduklarını söyledi… İlçenin nüfusu 55 bin 895 olarak düşünüldüğünde, bu yardım nüfusun yüzde 11.08’ine tekabül ediyor. Kaymakamlık, ne kadar kişiye yardım ediyorsa, denek ki, Türkiye o kadar fakirleşiyor… Birde buna bu gözle bakmak lazım…

blobid0.jpg?r=f1eee0513ec8d4e45ae2eb0e540c60d8

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?