CHP kongresi!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmit ilçe ve il kongrelerini izledim.

İzmit İlçe Kongresi, Hasan Gemici Spor Salonu’nda yapıldı. Bu kongrede partililerde hiçbir heyecanın olmaması beni şaşırttı. Partililer salona bile girme gereksinimini duymadılar. Dışarıda sohbet etme yolunu seçtiler. Bu nedenle salon bomboştu. Partinin milletvekilleri adına konuşan Sayın Haydar Akar, İstanbul Ataşehir Belediye Başkanının görevden alınması nedeniyle İstanbul’a gideceklerini söyleyerek diğer milletvekilleri ile birlikte salondan ayrıldılar. İl başkanı Sayın Cengiz Sarıbay da kısa bir konuşma yaptıktan sonra salondan ayrıldı. Oysa il başkanı olarak konuşmaları dinlemesi daha şık olurdu.

İzmit ilçe kongresinde de diğer ilçelerde olduğu gibi tek aday vardı. Bu nedenle de kongrenin pek heyecanı yoktu. İlçe başkanının heyecan yaratan konuşmasından öte kimsede bir heyecan gözükmüyordu.

**

Gelelim il kongresine. Bu kongre Sabanca Kültür Merkezinde yapıldı. Hemen şunu söyleyeyim. Kocaeli gibi bir ilin kongresi için bu salon çok küçüktü. Bütün partililer ayakta kaldı. Bu konuda il yönetimini de izinleriyle eleştirmek istiyorum.

Diğer bir konu ise, kongrenin saat 10’da başlayacağı belirtildiyse de kongre saat 11.45’te başlayabildi. Her nedense her konuda olduğu gibi burada da bir zaman planlaması yapılmadı.

İl kongresinde iki aday vardı. Biri bugünkü il başkanı Sayın Cengiz Sarıbay, diğeri ise daha önce bir dönem milletvekillerinden Bekir Yurdagül.

Divan Başkanlığına ise Sakarya milletvekili Engin Özkoç oybirliği ile seçildi.

Gündem gereği divanın oluşmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu. Sonra verilen bir önerge ile kıyamet koptu. Verilen önerge seçimlerin blok liste ile yapılmasıydı. Bu önerge üzerinde biri lehte biri de aleyhte olmak üzere iki kişiye söz verildi. Blok liste ile seçimlere gidilmesini savunan Necdet Akar ile çarşaf listeyi savunan Bekir Yurdagül birer konuşma yaptılar. Her iki konuşmacı da kendi tezlerini kısa bir sürede delegelere anlatmaya çalıştılar.

Oylama yapıldı. Divana göre seçimlerin blok liste ile yapılmasına karar verildi.

İşte kıyamet bundan sonra koptu.

**

Divanın önü ana baba günüydü. Divan başkanı ile divanın önünde biriken grup arasında bayağı tartışmalar oldu. Bu tartışma epeyce bir süre sürdü. Sonunda Divan başkanı herkesin yerine oturmasını ve bir açıklama yapacağını söylediyse de kimse yerine oturmadı.

Uzun tartışmalardan sonra Divan başkanı salonda delege olmayanların salonu terk etmelerini istedi. Doğrusu da buydu. Çünkü oylamada delege olmayanlarda oy kullandılar.

Sonuçta delege olmayan partililer salonu terk ettiler.

**

Burada bir çift sözüm de divan başkanına var. Cumhuriyet Halk Partisi grup Başkan vekili olan, Büyük Millet Meclisinde verdiği mücadele ile her zaman takdir ettiğim Sayın Divan Başkanının partililere takındığı sert tavır ve üslup nedeniyle şaşırdığımı söylemeliyim. Kocaeli Milletvekillerinin kongrede tartışmalarının olacağını daha önceden kendisine söylemeleri gerekirdi.

Benim konum bunlar değil. Kongreler gelir geçer. Daha büyük salonlarda daha heyecanlı kongreler yapıldı, bundan sonra da yapılır.

Cumhuriyet Halk Partisi gibi köklü bir partinin kongresinde partililerin birbirlerine hakaret etmeleri ve birbirlerini dinlememeleri kabul edilecek bir durum değildir. Bunun nedeni de bazı partililerin bir yerlere gelmek ve bir yer kapmak peşinde olmaları. Gerek Cumhuriyet Halk Partisi’nde, gerekse diğer partilerde delege olabilmek için sınırları zorlayan partililerin olduğu bir gerçek. İnsanlar bir delege olmak uğruna neden sınırları bu kadar zorluyorlar bunu anlamıyorum.

Birbirimizi dinlemeden, birbirimizin görüşlerine saygı duymadan bir yerlere gelemeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesi olarak gösterilen işçi kenti Kocaeli’ de zar zor üç milletvekili çıkarılabiliyor, on üç belediyenin hepsini de Adalet ve Kalkınma Partisi kazanıyor. Neden?

Neden mi? Hep sen ben kavgası. Her partili siyaseti ben herkesten daha iyi yaparım gibi bir düşünce içinde.

Beyler, yıllardır bu partiyi bir adım ileriye götürmediniz. Bari bırakınız başkaları gelsin. Hele hele gençlerin önünü açın. Bakın, genç yaşta milletvekili olan Fatma Kaplan Hürriyet, gerek Meclisteki çalışmaları ve mücadelesi ile gerekse Kocaeli’deki çalışmalarıyla partiye bir heyecan getirdi.

Bu kişiler “Ben varsam siyaset yapılır. Ben yoksam siyasetin anlamı olmaz. Ben varsam parti var. Ben yoksam parti yoktur “ gibi bir tavır içindeler. Yıllardır bunların birbirlerinin kuyularını kazıdıklarını da biliyorum. Geçmiş seçimlerde partinin aleyhinde çalışan, başka partilerin adaylarını destekleyen sözüm ona partinin büyük kodamanlarını da biliyorum.

Kocaeli de bazılarının Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden ellerini çekmedikleri sürece, gerek mahalli idare seçimlerinde ve gerekse milletvekili seçimlerinde başarılı olacağını sanmıyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlığına tekrar seçilen Avukat Cengiz Sarıbay’ı kutluyor başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?