Real AVM arsası, Kent Konut ve Büyükşehir…

Biliyorsunuz, haftanın konusu Haldız İnşaat’ın satın aldığı eski REAL AVM arsasının emsalinin “1” den “2,35“e çıkartılması konusundaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çabası şeklinde gerçekleşti.

Yanılmıyorsam bahse konu arazi 35 dönüm civarında. Bu araziye bu hali ile 35.000 m2 inşaat yapılabilirken emsal artısı ile fark m2 47.250 M 2 olacak. Yapılacak inşaatın m2’ si en az 5.000 TL den satılsa, bu artış ile arsa sahibine yaklaşık 240 Milyon TL ( eski para ile 240 trilyon) bir değer artışı olacak. Ayrıca bölgede beton yığınına dönecek, büyük ihtimalle trafik daha da felç olacak.

Ne güzel değil mi? Bir meclis kararı ile en az 240 milyon lira civarında bir servet artışı sağlayacaksın. İşte yıllarca söylediğimiz ticaret-inşaat-siyaset-rant ilişkisinin tipik örneklerinden birisi de bu.

İnsan sormadan edemiyor;

İzmit Belediyesi’nin yapacağı inşaat ve İzmit Belediyesi sorumluluk alanındaki kentsel dönüşüm mahiyetindeki inşaat yapan firmalar yüksek emsal haklarından vicdani sorumlulukla geri adım atıp emsali küçültürken, İzmit’teki bu arazinin emsali neden Büyükşehir tarafından arttırılmaya çalışılır?

Eğer bu arazinin emsalini arttırmak gerekiyorsa neden arazi başkalarına ait iken bu artış yapılmaz da, şimdi yapılır? İlla arazinin sahibinin AKP’li mi olması gerekiyor ? Rakam milyonlarca liralık bir rantı getiriyor. Hani AKP siyasi ranta karşıydı ?

Neden hemen yanındaki Valilik alanına bu artışı yapmadınız da, bu arazinin yeni sahibi için bunu yapıyorsunuz? Yoksa arazinin Valilikten daha yetkin başka bir sahibi, ya da hamisi mi var? Rant artışı Valiliğe yani kamuya, yani halka olunca yok da, AKP’lilere olunca mı var?

Bunu talep edenin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmadığı belli, pekiyi kim? Hangi AKP’li siyasiler bu işin içinde ve neden?

GELELİM KENT KONUT’A…

Genel müdürümüz Yalçın Bey (Özön) İzmit insanı, bizden birisi ve gece gündüz demeden Kent Konut’u sıkıntıdan çıkartmaya çalışıyor. Onu takdir etmek gerekir. Ama o genel müdür kararları Kent Konut’un yönetim kurulu başkanı olan siyasi otorite, Büyükşehir Belediye Başkanı veriyor. Araplara satılan 262 Tovers arazisi belediye/Kent Konut mülkiyetinde iken, belediye emsal ve kat artışı ile bu araziyi değerlendirdi ve yanılmıyorsam 48 milyon liranın üzerinde bir fiyata sattı.

Yine insan düşünmeden edemiyor.

Yılda trilyonlarca lira geliri bulunan Büyükşehir belediye başkanlığı bu büyük gelire rağmen, neden bu araziyi Kent Konut aracılığı ile satar.

Kamu İhale Kanunu’ndan kurtulmak için mi?

Kamunun malını neden satarak tüketir anlayan var mı?

Bu para Kent Konut’a girmeseydi, Kent Konut’un hali ne olacaktı, yoksa koca Kent Konut batıyor muydu?

Bu satış bir Kent Konut’u kurtarma operasyonu mu?

Bu para nereye gitti?

Kent Konut’un 2016 ve 2017 bilançosu nedir?

Kent Konut neden sosyal konut üretemiyor?

İhaleleri nasıl ve kimlere verir?

Kent Konut’un Sayıştay raporu ile belirlenen 25 Trilyonluk kamu zararı giderildi mi? Giderilmediyse bu konuda yargısal işlem yapıldı mı?

Kent Konut’u büyük zarara sokan siyasi iradenin hiç sorumluluğu yok mu?

Kent Konut’un yönetim ve denetim kadrolarında kimler var ve ne kadar maaş alırlar?

Kent Konut’u batma noktasına getiren bir belediye başkanı koca Büyükşehir’i aynı şartlarda yönetiyorsa, belediye de batma noktasına gelmez mi?

Ben sordum; Şimdi belediyeyi denetlemekle sorumlu vicdanının sesini dinleyen sorumlular, özellikle muhalefet yetkilileri de herhalde bunları soracaklardır. Bakalım Kocaeli’deki sağduyu ve muhalefet bunu başarabilecek mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?