Derince’de zabıtaya yaka kartı talimatı CHP’li Değer’i kızdırdı!

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, önceki gün bir açıklama yaptı…

CHP’li Değer açıklamasında Derince Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün personele yönelik yaka kamerası talimatını eleştirdi…

Değer uygulamayı, “gestapo tarzı” uygulama olarak değerlendirerek, “İnsanların tüm mesai saatleri boyunca izlenmesi, insanlık onuruna aykırı ve bir devlet kurumuna yakışmayacak davranıştır” dedi…

**

Değer bu uygulamayı protesto ederek şunları söyledi;

Derince Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün 86643270-010.07.01-E-6 Sayılı ve 5 Ocak 2018 Tarihi görüntülü ve ses kaydı yapan yaka kamerası talimatnamesi konulu yazısında, tamamen kişilerin özel hayatına müdahale ve mesai boyunca çalışanların (zabıtaların) kesintisiz olarak izlenmesidir. Sadece tuvalete gittiklerinde çıkarabiliyorlar. Diğer ilçelerdeki uygulama sadece park, esnaf vb. cezai işlem uygulanınca kamera ve ses kaydı yapılıyor.

**

Derince Belediyesi Zabıta Müdürlüğünce yayınlanan talimatnamenin kapsamı ve uygulaması şöyle;

1– Yaka kameraları mesai saati süresince, ekip amiri tarafından elbise yakasına takılarak kesintisiz kayıt yapılacak ve kayıtların sürekliliği konusunda ekip amirleri sorumlu olacaktır.

2- Ekip amirinin izin, hastalık ve ya herhangi bir sebepten dolayı ekibinin başında olmadığı durumlarda yaka kamerasını ekip amir yardımcısı ve ya bir sonraki zabıta personeli takacak ve kesintisiz kayıt yapacaktır.

3- Yaka kameranın şarjının devamlı dolu olması ve kayıtta her hangi aksaklığa meydan verilmemesi ekip amirlerinin, ekip amirlerinin yokluğunda yardımcısının sorumluluğunda olacaktır.

4- Yapılan kayıtlar zabıta kalemine teslim edilerek elektronik ortama aktarılacak ve 1 (bir) ay süreyle muhafaza edilerek süre sonunda kayıtlar silinecektir. Herhangi bir sorun olayın vuku bulunması ilişkin kamera kayıtları süresiz olarak muhafaza edilecektir.

5– Bu talimat ilgili personele imza karşılığı tebliğ edilecektir.

Tüm bu iş ve işlemlerden Zabıta Müdürü ve Birim Amirleri sorumlu olup, uygulanmaması durumunda yasal işlemler yapılacaktır. Gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunu bilgilerinize rica ederim.”

**

Talimatnameyi okudunuz…

Gönderilen yazıya göre tam gün yakasına takmayanlara cezai işlem uygulanacağı söyleniyor…

CHP’li Nihat Değer’in verdiği bilgiye göre şu ana kadar kamerayı yakasına takmayan 6 kişiye uyarı cezası verilmiş. Takmayanlara da cezai işleme devam edildiğini bildiriyor…

CHP’li Değer, son olarak konuyla ilgi şunları söylüyor;

OHAL’i fırsat bulan bu tip uygulayıcılar, demokrasinin kesintisiz uygulanmaması için kraldan çok kralcı oluyorlar.

Böyle bir talimatname sadece Derince’ de uygulanıyor. Bu da Derince ye çok büyük haksızlıktır. Derhal bu uygulamanın kaldırılması gerekiyor”

**

Derince Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün personele gönderdiği talimatnameyi ve CHP’li Nihat Değer’in açıklamasını okudunuz…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesizabıta ekipleri, 10 Ekim 2017 tarihinden beri denetimlerde yaka kamerası kullanmaya başladı.

Yaka kameralarızabıta memurlarının dilenci, seyyar satıcı vetrafik kontrolleri gibi denetimlerinde kullanıyor…

Uygulamayla zabıta personelinin, dilenci ve seyyar satıcılara müdahale ettiği sırada görüntü kaydı yapılarak, olası olumsuzlukların önüne geçilmesi amaçlanıyor.Trafik denetimlerinde de yaka kameraları kullanılarak, park yasağına uymayan araçlar, kameralarla görüntüleniyor.

Türkiye’nin birçok bölgesinde de bu uygulama var…

Derince’de zabıta ekipleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi zabıtası gibi yaka kamerası sistemini uyguluyorsa, burada sorun yok…

Ama CHP’li Değer’in dediği gibi, her görevde kullanılıyorsa, o zaman, belediyenin konuyu abarttığını düşünüyorum…

Derince Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün konuyla ilgili bir açıklaması varsa, köşemden yayınlarım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Yaka İsimliği - Çok güzel bir uygulama destekliyoruz. www.yakaisimligi.gen.tr

Yanıtla . 0Beğen 27 Şubat 09:09

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?