Neyin bedelini ödüyoruz?

Güney sınırımızda giderek büyüyen “ulusal bir tehdit” yaşıyoruz.

Peki bu noktaya nasıl geldik?

  • Emperyalist düzenin “siyasal tetikçisi ABD” öncelikle Irak’ı iki kirli savaşla perişan etti. Irak’ta güç dengeleri değişti, birbirine düşman siyasal ve silahlı güçler ortaya çıktı. Irak, ülke bütünlüğünü de, ekonomik ve siyasal özgürlüğünü de yitirdi. Petrol ve doğalgaz kaynakları ise petrol tekelleri arasında paylaşıldı!
  • Sonra; “Arap Baharı” denilen ve bütün Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu saran “kanlı bir emperyalist oyun” sahnelendi!
  • Mısır’dan sonra sırada Suriye vardı; Sözde “Suriye’ye demokrasi getirmek, bunun için de Esad rejiminden kurtulmak gerekiyordu! Kimse; “İyi de arkadaş, sana ne bize ne Suriye rejiminden?” demedik! Ya ne yaptık? ABD Emperyalizminin ve İsrail’in kurduğu tuzağa düştük!
  • Emperyalizmin büyük oyunu “BOP’un eşbaşkanlığı” ile öğündük! Suriye ile, Irak’la dalaştık! Suriye iç savaşı, bizatihi siyasal iktidarın açıkladığı gibi, sadece Suriyeli sığınmacılar nedeniyle 30 küsur milyara mal oldu! Bu “taraf” olma siyaseti yüzünden ülkemizde ard arda “TERÖR” olayları yaşadık. Masum insanlarımızı yitirdik!
  • Yatırıma, eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe harcamamız gereken kaynakları terör belasına yitirdik! Hızla borçlanan, borç faizleri altında ezilen bir ülke olduk!
  • Otoyol ve köprü inşaatlarını “BİZ” değil, küresel düzenin egemen şirketleri yaptılar! Şimdi o otoyol ve köprülerden geçmek için “fahiş bedeller” ödetiyorlar bize!
  • Komşu devletlerle, Avrupa ile, ABD ile, Rusya ile hep kavgalı olduk, inanılmaz yanlışlar yaptık, sonra ard arda özürler diledik! Ama her dış politika yanlışının bedelini ağır ekonomik darbelerle ödedik!
  • Ekonomik darbe ve bedeller bir yana, yitirdiğimiz gencecik insanların “can bedellerini” nasıl hesaplayabiliriz? Bu yüzden bu ülkede yüzlerce evde hala “can acısı” yaşanıyor!

Şimdi; ABD emperyalizminin iğrenç oyunu sonucu “sınır ve ülke güvenliğimiz için” yeni bir savaşın ve bedel ödemenin eşiğindeyiz! AFRİN’e girip, ABD’nin en gelişmiş silahlarla donattığı PYD güçleri ile mücadele edeceğiz. Belki de bu yazı yazılırken girmiş de olabiliriz.

Sonuç;

ülkemiz ağır maddi-manevi bedel ödedi ve hala ödüyor!

Ama ülkemize bu ağır bedeli ödeten siyasal iktidar hala yanlış dış politika günahını kabul etmiyor!

Üstelik; bu yanlışlarının sonucu artık kaçınılmaz olan “sınır ötesi askeri harekat” için günlerdir küçük siyaset hesapları içinde “iç siyaset dönük gizli propagandalar” yapılıyor!

Bu yanlışlarını ve ülkeye ödettiği ağır bedellerin hesabını vermek yerine, “kahraman şerif” rolü oynanıyor!

Ama kaç kişi bunun farkında?

Bir gün her şey anlaşılacak, hiç değilse tarih bu gerçekleri yazacak ama “vatandaşlar” olarak maddi ve manevi çok daha ağır bedeller ödeyeceğiz!

Cehaletin ve kirli siyasetin bedeli mutlak ödenir!

Ve; tarih affetmez!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Erol Demirbek - doğru söze diyecek bir şey yok . maalesef gerçekler ortada acısını en az bir nesil çekecek

Yanıtla . 0Beğen 22 Ocak 13:00
01

Ertan Karagöz - (AFRİN’e girip, ABD’nin en gelişmiş silahlarla donattığı PYD güçleri ile mücadele edeceğiz.) Bu nasıl bir cümledir bu CHP kafasından kurtulun artık. bukadar örümcek kafalı bencil olmayın. 1940 lı yıllarda yaşamıyoruz sizin gibi elit lerin yaşadığı bal kaymak hayat yok gerekirse savaşıcaksın gerekirsede öleceğiz sizin gibi asalaklar yüzünden bu ülke ne çekti

Yanıtla . 3Beğen 22 Ocak 11:20
03

Mustafa Küpçü - @Ertan Karagöz 01 nolu yoruma cevabı: Ertan Bey; ben "Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi" alanında Yüksek Lisans yaptım ve 16 yıl üniversitede ders verdim. Dış politikanın temel kuralları vardır. Bir yanlış yaptığınızda, tıpkı satranç oyunu hamleleri gibi bir iki adım sonra bedelini ödersiniz. ABD'nin dümen suyuna girip, Esad'ı devirme hayalleri kurmanın sonucudur bugün yaşadıklarımız! Kamasetle, kabadayı ağzı ile dış siyaset yürümez! Ben hangi yüzyılda yaşadığımı çok iyi biliyorum. Öte yandan "asalak" da değilim. Emeğimle mütevazı bir yaşam sürdüm hep. Biraz bilgi, biraz bilinç, biraz da terbiye lütfen...

Yanıtla . 0Beğen 22 Ocak 19:11

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?