Arabuluculuk ve uzlaştırmacılık uygulamaları başladı

Öncelikle bu kavramlara neden ihtiyaç duyulduğunun anlaşılması gerekmektedir.

Bilindiği üzere geç gelen adaletin adalet olmadığı hep söylenir, yine aynı şekilde bu gecikmenin en önemli nedenleri olarak ta yargının yükünün çok olduğu ve dosyaların altından kalkamadığı da bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla olayların yargı aşamasına gelmeden, tarafların uzlaştırılarak yargının yükünün hafifletilmesinin yolları olarak Arabuluculuk ve Uzlaştırmacılık uygulamaları başlatılmıştır. Batı da bu yöntemlerle yargının yükü oldukça azaltıldığı tespit edilmiştir.

Arabuluculuk genellikle işçi-işveren davalarında uygulanırken, uzlaştırmacılık ceza davalarında uygulanmaktadır.

Şimdilik yasal olarak arabuluculuk uygulamaları başlamış bulunmaktadır. Av. Ahmet Can arabuluculuğu bazı sorularla özetlemiştir. Soru cevap şeklinde belirtilen arabuluculuk uygulaması şöyledir;

İş Uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk nedir?

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçi-işveren uyuşmazlıklarında dava açmak isteyen tarafın öncelikle arabuluculuk yoluna gitmesi gerekmektedir. Arabuluculuğa başvurulmadan dava açılması durumunda, dava, dava şartı yokluğundan reddedilecektir.

Hangi uyuşmazlıklar dava şartı olarak arabuluculuk kapsamına girer?

Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi ve işveren alacağı ve tazminatı (kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı, fazla mesai ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti vb.) ile işe iade taleplerinde dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olacaktır. Ancak iş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davaları ile bunlarla ilgili tespit ve itiraz durumları bu kapsamda değildir.

Başvuru nereye yapılır?

Başvuru adliyelerde bulunan arabuluculuk bürolarına yapılır. Arabuluculuk bürosu olmayan yerlerde arabuluculuk bürosu sıfatıyla görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğü tarafından işlemler gerçekleştirilir.

Arabulucu nasıl atanır, taraflar istediği arabulucuyu seçebilir mi?

Arabulucu, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarındaki görevli personel tarafından sicile kayıtlı arabulucular listesinden atanacaktır. Ancak tarafların listede yer alan herhangi bir arabulucu üzerinde anlaşmaları halinde bu arabulucu görevlendirilir.

Dava şartı olarak arabuluculukta, arabulucu başvuruyu en fazla ne kadar süre içerisinde sonuçlandırır?

Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandırır. Bu süre zorunlu hâllerde arabulucu tarafından en fazla bir hafta uzatılabilir.

Arabuluculuğa başvuru ücretli midir?

Arabuluculuk bürosuna başvuruda herhangi bir ücret alınmaz. Taraflar arabuluculuk görüşmelerinde anlaşamazlarsa 2 saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanır. Anlaşma durumunda ücret, aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit şekilde ödenir. Ancak uygulamada sıklıkla görüldüğü üzere, işveren tarafından da arabuluculuk ücretinin tamamı ödenebilir. Ücret, Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?