Uğur Mumcu’nun ölümüne bu yazı mı sebep oldu?

Uğur Mumcu… 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi… Aradan 25 yıl geçti…

Katilleri hala bulunamadı… Mumcu, araştırmacı bir gazeteciydi… Araştırmacı bir yazardı… O dönem yazdıklarıyla birilerinin kuyruğuna bastı… Sonuç olarak öldürüldü… 1990-1993 yılları arasında birçok faili meçhul cinayetler işlendi… Birçok aydın, gazeteci, yazar kim vurduya gitti…

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Uğur Mumcu’nun 7 Ocak 1993 tarihinde yazdığı aşağıdaki yazı yüzünden öldürüldüğü iddia edildi. Yazıyı dikkatle okuyun… Mumcu, taaaa o zamanlar tehlikeyi görmüş, yazmıştı…

İŞTE MUMCU’NUN O YAZISI…

MOSSAD VE BARZANİ

ugur-mumcu.jpg?r=a3dce22758c6db195c01d90efe86956a

Ortadoğu'nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail 'in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?

Barzani 'nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, "Hayır olmadı" diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu.

MOSSAD' ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney'de yayınlanan "Israel 's Secret Wars-A History of Israel's Intelligence Services" adli kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington'daki Brooking Enstitüsü'nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.

Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.

* * *

Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı 'ndan sonra, MOSSAD 'ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sayfa.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel'in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak 'tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.

**

1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması 'ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından "Kürdistan Demokratik Partisi"ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor. Barzani 'nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dış işleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor. MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail 'in Tahran 'daki askeri ataşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor. Nimrodi 'nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani 'nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sayfa. 328-329) Kitapta, MOSSAD'dan Kürtler 'e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sayfa.328)

* * *

70 'li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?

Kitaba göre sürüyor. "Körfez Savaşı sırasında Irak 'ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv'e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sayfa.521) Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, simdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor. MOSSAD, Barzani'ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor. Kitapta, Mesud Barzani'nin İsrail 'e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek... Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek...

İlgi belli... ilişki de belli... Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD 'ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?

**

Yazıyı okudunuz…

Mumcu’nun 25 yıldır failleri bulunamıyor…

Ya da bulunmak istenmiyor…

Uğur Mumcu’yu saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Genç nüfus kültür ve sanattan uzak kaldı

gencler.jpg?r=5b91f39e9f7e759e2eef5bf87ff68c03

Medya takip kuruluşu Ajans Press, Türk gençliğinin kültür ve sanat karnesi üzerine medya incelemesi gerçekleştirdi. Ajans Press’in Habitat Derneği’nin verilerini derlediği incelemede çarpıcı başlıklar ortaya çıktı. Buna göre gençlerin yüzde 81’i tiyatroya ya da konsere gitmezken yüzde 43’ü sinemaya gitmiyor. Gençler içerisinde kitap satın almayanların oranı ise yüzde 55 oldu. Türkiye’nin gençlerinin yaşam memnuniyetleri incelendiğinde kadınların yüzde 10’u, erkeklerin yüzde 14’ü yaşantılarından hiç memnun olmadığını belirtirken, genç nüfus içerisinde gelecekten en umutlu olan kesim yüzde 77 ile öğrenciler oldu. Yüzde 50’lik oranla en umutsuz kesim ise iş arayanlar olarak belirlendi. Rakamlar incelendiğinde, hiçte hoş bir tablo ile karşı karşıya değiliz…

Sürat Kargo, mağdur ediyor

surat-kargo.jpg?r=a322e21462858fa137258baa22a305ad

Bildiğiniz üzere 15 Temmuz Darbe Girişimi, ‘kaderleri değiştiren’ vahim bir hadise olarak tarihe kazındı. O tarihi gecede; ülkemizin, 7’den 70’e her yaştan insanımızın, iş dünyasının, ordu-asker, dağ, taş hatta ‘menfez’lerimizin bile kaderi değişti. O gece kaderi değişen şirketlerden bir tanesi de, TMSF’ye devredilen Kaynak Holding’in bünyesinde bulunan Sürat Kargo idi.

Sürat Kargo, Kaynak Holding tarafından 2003 yılında kurulmuş, şirkete önce 2015 sonunda kayyum atanmış, sonra da FETÖ operasyonları kapsamında 2016 yılında TMSF’ye devredilmişti. Halen TMSF’de bulunan Sürat Kargo’da işler pek de yolunda görünmüyor.

İlk olarak şubeleri birleştirme yoluna giden Sürat Kargo ilimizde 7 şubeye düşerek sadece 4 ilçede şubeyle hizmet vermeye başladı. Misal, Karamürsel’de ikamet ediyorsanız ve kargonuzu şubeye istediyseniz Gölcük’e gitmek durumundasınız; ya da Karamürsel’e kargo bekliyorsanız haftanın sadece 3 günü Karamürsel’e sevkiyat yapıldığı riskini göze almak durumundasınız.

Son şikayet de Mustafa Çevik’ten… Gümüşhane’den önemli bir kargo bekleyen Çevik, Sürat Kargo’nun Çarşıyapı Şubesi’nin hemen yanı başında işyeri olmasına rağmen, 5 gündür kargosunu teslim alamıyor. Üstelik paket Çarşıyapı Şube’de görünüyor, ama bulunamıyor, akıbeti bilinmiyor.

Geriye 2 ihtimal kalıyor; Ya Sürat Kargo bitmiş okeye dönüyor ya da o kadar ‘Süratliydi’ ki şubede duramadı… Zaman zaman kargo şirketleriyle ilgili sorun bize iletiliyor. Biz de bu şikayetleri köşelerimizde dile getiriyoruz. Kargo şirketleri, daha dikkatli olmalı. Kimseyi mağdur etmemeli…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Cenk - Hiç unutmam ! Uğur Mumcu katledildiğinde o zamanki etkin medya kuruluşları cinayeti hemen müslümanların üzerine atmaya çalıştı !.. Amam, aradan zaman geçtikçe bu cinayette müslümanların hiç bir dahli yoktu ve bunu en önce kavrayan ve açıklayan da Uğur Mumcu abisi Ceyhan Mumcu'ydu.

Yanıtla . 0Beğen 24 Ocak 21:10
01

Cenk - Yav arkadaş ! Bu Kargo Firmalarını kim denetler, millet bunları nereye ve kime şikayet edecek bilen varsa bi söylesin ya! Sadece Sürat değil hemen hepsi kargo sahiplerini mağdur ediyor ! Bu ülkede ticari nizamatı kim sağlayacak, ey iktidar mensupları ?..

Yanıtla . 0Beğen 24 Ocak 21:07

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?