Ankara’da Ekonomi İşleri Başkanlığı Formu

5 Şubat günü Ekonomi İşleri Başkanı Sayın Cevdet Yılmaz Beyin başkanlığında Ankara Rikos Otel’de çok önemli ve değerli Form geçirildi. Çeşitli ülkelerden konusu ile ilgili dalında uzman kişilerden ibaret formda “Gümrük Birliği” revizyonu ve ilişkilerde bürokratik engellerin kaldırılması ile ilgili görüşler paylaşıldı. Katılanlar ve temsil ettiği kurumlar aşağıdakilerdir.

İlişkilerin ve paralelinde ticaretin gelişmesi için birçok konular tartışıldı.

Konu ile ilgili görüşlerimi aktardıktan sonra Türkiye- Azerbaycan ilişkilerini gündeme taşıdım.

"Ülkelerin dostluğu çıkarları ile yakın ilişkilidir. Ama iki kardeş ve dost ülke olan Azerbaycan ile Türkiye tarihin her döneminde çıkara dayalı olmayan ilişkileri ile dünyada tek örnektir. Faaliyetlerimiz konusunu kısaca gündeme getirerek çalışmalarımızı anlattım.

Ayrıca Türkiye yarım asırdan fazladır Avrupa Birliğine girmek için çaba sarf etmesine rağmen kapıda bekletilip oyalandırılıyor. Hâlbuki Türkiye alacaklarından çok fazlasını Avrupa Birliğine vermektedir ve verecektir. Buradan değerli misafirlerimize çağrıda bulunuyorum. Avrupa Birliği Türkiye’ye karşı samimi olsun. Çifte standart içinde olmasın.

Türkiye kapıda bekletilirken kriterlere uymayan birçok ülke Avrupa Birliğine alındı. Hak, hukuk ve adalet adına yanlışlık ve hile yapıldığını düşünüyoruz.

"Lütfen değerli dostlarımız bu gerçek ve önemli konuları hükümetlerinize iletiniz” dedim.

Form belli aralıklarla toplantı yapılması kararı ile sonlandırıldı.

Katılımcıların birçoğu ile özel sohbet ettik. Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı Bey Milli Lider Haydar Aliyev ile anılarını anlatıp büyük devlet adamıydı diyerek Türkiye- Azerbaycan ilişkilerini örneklerle sohbet ederek anlattık.

Formu tertip eden Sayın Bakan Cevdet Yılmaz Beyi kutluyor ve teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?