Konkordato mahkemeleri geliyor

Bilindiği üzere OHAL’den önce iflas erteleme sistemi uygulamadaydı. Bu sistem amacına göre kullanılmadığı bizzat gözlemleyen biriyim. Belki de iyi niyetle hazırlanan sistem ne yazık ki çok kötü kullanıldı. OHAL ile birlikte sistem durduruldu.

ŞİRKETLER GERÇEKTEN ZOR DURUMDA

İflas erteleme durdurulduğu için, mahkemelerin kapısının çalınmaması durumundan hareketle şirketler açısından işlerin normal olduğu anlamı çıkarılmasın. Genelde gözlemlerimiz o ki şirketlerin mali, tabloları çok olumsuz, Şirketlerin borçlarını kârlarıyla ödemeleri imkansız gibidir. Öz kaynaklarda yetersiz olduğundan, kötü son kaçınılmaz görünmektedir bu durum ekonomiyi yönetenlerce de farkında ki, yeni arayışlar belirlenmeye çalışılmaktadır.

KONKORDATO MAHKEMESİ KURULACAK

Bu nedenle icra ve iflas kanununda değişikliğe gidiliyor. Değişiklikten sonra konkordato konusunda uzman asliye ticaret mahkemeleri kurulacak.

Yeni konkordato modeli, borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtarılmasını, diğer borçların ise mali durumun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklılarından belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma şeklinde tanımlanmıştır.

KONKORDATO KOMİSERİ OLACAK

Daha önceleri mali durumun tespitini bilirkişi sıfatı ile mali müşavirler yapmaktaydı. Yeni yasa tasarısında “Konkordato komiserinden” söz edilmektedir.

Konkordato komiserlerinin niteliğinin Adalet bakanlığınca yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenmesi ve geçici komiser ve komiserlerin özel sicilinde kaydedilmek üzere mahkemenin bağlı bulunduğu adliye yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına bildirilmesi hükme bağlanmaktadır. Adalet bakanlığınca önceden belirlenen konuya ilişkin bilirkişiler varken ayrı bir konkordato komiserliği unvanının çıkarılması tam olarak anlaşılamamıştır.

SÜRE BİR YIL OLACAK

Mahkeme komiseri dinleyip raporu inceledikten sonra konkordatoyu ya tasdik edecek ya da reddedecek. Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde borçluya bir yıllık kesin süre verilecek. Bu süre komiserin gerekçeli raporu ve takibi üzerine mahkemece 6 ay kadar uzatılabilecek. Ayrıca yedi alacaklıya geçmemek üzere ve ücret takdir edilmeksizin mahkemece bir alacaklılar kuruluda oluşturabilecek.

İflas erteleme kurumu iflas etti. umarız konkordato uygulaması başarılı olur. Zira ekonomi için işletmeler çok önemli unsurlardır. Onların varlığını sürdürmesi sadece ekonomi değil, sosyal bir sorunun çözümü içinde son derece önemli

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?