Kent Konseyi CHP İl’i ziyaret etmiş!

Bundan yaklaşık bir yıl önce bu köşedeki yazım “KENT KONSEYİ NE

İŞ YAPAR” başlığını taşıyordu.

Orada Kent Konseylerinin özetle, “ Belediye Kanununun 76’ıncı maddesine göre Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) dahilinde kurulduğunu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının bu konuda bir yönetmelik yaptığını, yönetmeliğin “1” maddesine göre ise kent konseyinde amacın; diğer amaçlarının yanında KENTİN HAK VE HUKUKUNUN KORUNMASI ,SAYDAMLIĞIN TESİSİ olduğunu yazmıştık.

Kent Konseyinde meslek odalarından sivil toplum kuruluşlarından birçok üye var.

Kent Konseyinin giderleri kamudan karşılanıyor, bildiğim kadarıyla yetkililer ödenek de alıyor.

Bu nedenle kamusal bir görevi var.

Siyasetin de dışında olması lazım. Ama nerde…

Adeta kendilerinin bir denetime ihtiyacı var. Çünkü bu görevi kesinlikle yerine getirmiyor.

**

Geçen hafta Kent Konseyinin CHP İl Başkanlığına tebrik için gittiğini basından kent kamuoyu gibi bende gördüm.

Zannettim ki hayırlı olsun ziyaretinin yanında saydamlık ve denetim konusunda CHP’ye bilgi verecek, gerekirse CHP’ den destek isteyecekler.

CHP de ne var ne yok, kentin hukukunun korunması için neler yapıyorsunuz? diye soracak.

CHP İl Başkanı hadi nezaketten şimdilik sormadı.

Neden Kent Konseyi bilgi vererek, ortak çalışma zemini arayarak görevini yapmaz?

Kent Konseyi önemli konularda neden tarafları bir masada kentin huzurunda toplayarak bir açık oturum yapmaz da sorumluluğunu yerine getirmez?

Neden Kent Konseyine kimse bir şey sormaz?

Yoksa Kent Konseyi denetim ve saydamlık adına her şeyi yapıyor mu?

Ne yazık ki yapmıyor. Kimse sormuyorsa ilk akla gelenlerini ben sorayım şimdi ;

  • Kent Konut’ta 25 trilyonluk zimmete ilişkin kapı gibi Sayıştay raporu var. Gazeteler manşetten verdi. Bunun sonucu ne oldu, kapatıldı mı? Sorumluları kimler?
  • 262 Tovers arazisini belediye neden sattı? Kaça sattı? Neden emsallerine göre buraya bu kadar kat yüksekliği verildi? Kocaeli halkının bu parası nereye gitti?
  • NCITY kiralamaları ile ilgili belediyenin kirayı arttırmadığı ve yıllık yüz binlerce dolar kira kaybı olduğu konusunda da kapı gibi Sayıştay raporu var. Gazeteler manşetten verdi. Bu durumu belediye düzeltti mi?
  • Belsa Plaza satışı ile ilgili GUAN MUARANTE firmasının sahte teminat mektuplarının karşılığını belediye tahsil edemiyor. Bu paralar belediyede zimmet gözüküyor, yıllardır basında ve kamuoyunda konuşuluyor. Ne oldu?
  • Kanser hastalarının tavan yaptığı Kocaeli’de yeni bir İzaydaş için halktan/belediye kasasından trilyonlar aktarılıyor. Belediyenin şirketlere para aktarma yetkisi var mı ? Hiç bir ilde iki tane hatta bir tane bile katı atık yakma tesisi yok, neden ısrarla bizde yapılıyor?
  • MİA, yani Merkezi İş Alanı projesi neden yıllardır hayata geçmiyor? Esasında çok gerekli olan bu proje neden düzgün yapılmıyor, buradaki arazi alım satımlarında kimler var?
  • REAL arazisi neden el değiştirdikten sonra MİA projesine dahil edilmek isteniyor, neden şimdi? Dahil edildiğinde yeni sahipleri ilave 50 bin M2 civarında daha inşaat alanını garantiye almaya çalışıyor.Getirdiği rant dudak uçuklatacak düzeyde.AKP’li bazı belediye başkanları ve milletvekilleri karşı çıkıyor, CHP’ li eski belediye başkanları da olabilir derken CHP örgütü, milletvekilleri ve meclis üyeleri karşı çıkıyor.Ciddi bir kafa karışıklığı var. Toplumun gerçeği bilme hakkı yok mu?
  • Belediye bağlı şirketlerinin bilançoları nedir? Yönetim ve denetim kadrolarında kimler var? Kimlere hangi ihaleler veriliyor, bunların denetlenmesi, saydamlığın temini gerekmiyor mu?
  • Bu görev yani KENTİN HAK ve HUKUKUNUN TESİSİ ve SAYDAMLIĞIN SAĞLANMASI görevi kanun ve yönetmelikle Kent Konseyine verilmiş, bunun için kaynak aktarılmakta olduğuna göre Kent Konseyi neden susuyor da görevini yapmıyor,usuli ziyaretlerle günü kurtarmaya çalışıyor?

**

Kent Konseyinin bu kentte kuruluş kanunu gereği siyaset üstü olması gerek.

Her siyasi görüşe eşit mesafede sivil toplum kuruluşları ile birlikte kentin hukukunu ve saydamlığını sağlaması gerek.

Bu kentteki suskunluğun temel nedenlerinden en önemlisi KENT KONSEYLERİ.

Ne yazık ki; çağdaş her kuruluşun suyunu çıkartıyor ve amacından saptırıyoruz.

Yanlışlara karşı susan dilsiz şeytandır derler.

Yanlış söylüyorsam tekzip edin.

Tekzip edemiyorsanız ben sordum ve cevap bekliyorum.

Bakalım bir cevap gelecek mi ?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?