Okul Sporları Şampiyonları

Kocaeli Okullar Arası Minikler Küçükler Yıldızlar Gençler Satranç Yarışması 13-16 Şubat 2018 tarihlerinde İzmit Şampiyon Hasan Gemici Spor Salonunda oynandı. 45 dakika 30 saniye eklemeli düşünme süresinin kullanıldığı yarışmada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Kemalettin Ayan yaptı. Dört asil iki yedek öğrenciden oluşan takımların mücadele ettiği yarışma sekiz ayrı kategoride düzenlendi.

Kategorilerinde şampiyon olan okullar aşağıdaki gibi sıralandılar.

Minikler Kategorisinde (01.09.2007 - 2011 doğumlu / İlkokul) Derince Turgut Reis İlkokulu, kızlarda ise Hisareyn İlkokulu şampiyon oldular.

Küçükler Kategorisinde (2006 - 2007 doğumlu / Ortaokul) Özel Atafen Ortaokulu, kızlarda Özel Körfezim Ortaokulu şampiyon oldular.

Yıldızlar Kategorisinde (01.09.2003 - 2004 - 2005 doğumlu / Ortaokul) Hisareyn Ortaokulu, kızlarda Darıca Mehmet Akif Ortaokulu, Gençler Kategorisinde (01.09.1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 doğumlu / Lise) Özel Enka M.T.A.L., kızlarda Yahya Kaptan M.T.A.L. şampiyon oldular.

Sonuçlarının UKD hesaplamaları için Türkiye Satranç Federasyonu’na (TSF) gönderilen yarışmada minikler hariç diğer kategorilerde birinci olan okullar grup karşılaşmalarına da katılmaya hak kazandılar.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

IM Vavulin, Maksim (ELO 2575/RUS - 1998 Doğumlu)

GM Fedoseev, Vladimir (ELO 2724/RUS - 1995 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Af3 Axe4 5.c4 d5 6.cxd5 Vxd5 7.Fe2 Fd6 8.Ac3 Axc3 9.dxc3 Vxd1+ 10.Fxd1 0–0 11.Fe3 Ac6 12.Fc2 h6 13.0–0–0 Fe6 14.Sb1 a5 15.h3 Kae8 16.Khe1 Ke7 17.Kd2 f5 18.Kdd1 f4 19.Fc1 Kfe8 20.Kxe6 Kxe6 21.Fb3 Sf8 22.Fxe6 Kxe6 23.Ke1 Kg6 24.Ah4 Kf6 25.Af3 Sf7 26.Sc2 Kg6 27.Ah4 Ke6 28.Kxe6 Sxe6 29.Sd3 Ae5+ 30.Se4 Af7 31.Af3 g5 32.Ad4+ Sf6 33.Af5 Fc5 34.g3 Fxf2 35.gxf4 h5 36.Fe3 Fxe3 37.Axe3 Ad6+ 38.Sf3 c6 39.b3 Sg6 40.Ad1 Ab5 41.Sg3 Sf6 42.fxg5+ Sxg5 43.h4+ Sf5 44.Sf3 Se5 45.Ab2 Axc3 46.Ac4+ Sd5 47.Axa5 b6 48.Ac4 b5 49.Ab6+ Sc5 50.Ad7+ Sd6 51.Af6 Axa2 52.Axh5 Ac1 53.b4 Ad3 54.Se4 Axb4 55.Ag3 Ad5 56.h5 Af6+ 57.Sd3 Ag4 58.Se4 Ah6 59.Ae2 Sc5 60.Ad4 Af7 61.Sd3 Sd5 62.Ac2 c5 63.Sc3 Ah6 64.Sb3 Af5 65.Sc3 Se6 66.Sd3 Sd6 67.Aa3 Sc6 68.Ac2 Sd5 69.Sc3 Se5 70.Sd3 Se6 71.Aa3 b4 72.Ac4 Sd5 73.Ad2 Ah6 74.Ac4 Ag4 75.Ab6+ Sc6 76.Ac4 Sb5 77.Ad6+ Sb6 78.Sc4 Sc6 79.Af7 ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Mamedov, Rauf (ELO 2709/AZE - 1988 Doğumlu)

GM Petrosyan, Manuel (ELO 2569/ARM - 1998 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 0–0 6.0–0 Ke8 7.Fg5 h6 8.Fh4 a6 9.Fc4 Fe7 10.a4 d5 11.exd5 Axd5 12.Fg3 Fg4 13.a5 Fg5 14.Vb3 Fxf3 15.gxf3 Ace7 16.Ke1 Vd7 17.Kxe5 c6 18.Aa3 Ag6 19.Fxd5 Kxe5 20.Fe4 Af4 21.Sh1 Kxa5 22.d4 Ke8 23.Kg1 Ah3 24.Ke1 Ff4 25.Ac4 Kh5 26.Ae5 Axf2+ 27.Sg2 Fxe5 28.dxe5 Axe4 29.Kxe4 Vd2+ 30.Sg1 Kd8 31.Vxb7 Vd1+ 32.Ke1 Vxf3 33.Kf1 Ve3+ 34.Sh1 Kf5 0–1

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

FM Esipenko, Andrey (ELO 2571/RUS - 2002 Doğumlu)

GM Andreikin, Dmitry (ELO 2712/RUS - 1990 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 c5 5.cxd5 Axd5 6.e4 Axc3 7.bxc3 cxd4 8.cxd4 Fb4+ 9.Fd2 Fxd2+ 10.Vxd2 0–0 11.Fc4 Ad7 12.0–0 b6 13.a4 Fb7 14.Fd3 h6 15.Kfe1 Af6 16.Vb4 Vc7 17.Kac1 Vf4 18.Vd2 Vxd2 19.Axd2 Kfd8 20.Ab3 a5 21.f3 Ae8 22.Sf2 Kac8 23.Se3 Fc6 24.Ka1 Ad6 25.Keb1 Fe8 26.Ad2 Kb8 27.g4 f6 28.f4 e5 29.fxe5 fxe5 30.dxe5 Af7 31.Fc4 Sf8 32.Af3 Kdc8 33.Kc1 Fxa4 34.Kxa4 b5 35.Kxa5 bxc4 36.Ad4 c3 37.Sd3 Ka8 38.Kd5 Ka3 39.Kc2 Ke8 40.Af3 Ka6 41.Kxc3 Kg6 42.h3 h5 43.Ah4 Kh6 44.gxh5 Kxh5 45.Ag6+ Sg8 46.Sd4 Ag5 47.Af4 Kh4 48.Kg3 Kxf4 49.Kxg5 Kh4 50.Kd7 Sh8 51.Kg3 Ka8 52.Kc3 Sg8 53.e6 Ka4+ 54.Kc4 Kxc4+ 55.Sxc4 Sf8 56.Sd5 Kxh3 57.Kf7+ Se8 58.Kxg7 Kd3+ 59.Se5 Ka3 60.Kg8+ Se7 61.Kg7+ Se8 62.Kc7 Ka1 63.Kc5 Se7 64.Kd5 Ka2 65.Kd7+ ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Shevchenko, Kirill (ELO 2538/UKR - 2002 Doğumlu)

GM Kamsky, Gata (ELO 2677/USA - 1974 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.Af3 0–0 6.Ac3 Abd7 7.Vd3 c6 8.e4 dxe4 9.Axe4 e5 10.dxe5 Axe5 11.Axe5 Va5+ 12.Fd2 Vxe5 13.Fc3 Vh5 14.Fxf6 gxf6 15.0–0 Kd8 16.Vb3 f5 17.Ac3 Ff6 18.Kad1 Fe6 19.Vxb7 Fxc3 20.Kxd8+ Kxd8 21.bxc3 Ve2 22.Ve7 Kd1 23.h4 h6 24.Vxa7 Kd2 25.Ka1 Vxc4 26.Ve3 Ke2 27.Ff1 Kxe3 28.Fxc4 Ke5 29.Fxe6 fxe6 30.a4 Ka5 31.f3 Sf7 32.g4 Sf6 33.Sf2 Se5 34.Se3 f4+ 35.Sd3 Sd5 36.Ka2 e5 37.Ka1 c5 38.c4+ Se6 39.Ka2 Ka8 40.a5 Kd8+ 41.Se2 e4 42.a6 Se5 43.a7 Ka8 44.Ka6 Sd4 45.g5 hxg5 46.hxg5 Sxc4 47.g6 exf3+ 48.Sxf3 Sb5 49.Ka1 c4 50.g7 c3 51.Kb1+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

blobid1.jpg?r=50e48079b2c7c0921ff7e1e6fda4e289

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Kc1+ Şd2 [1...Şd4 2.Kc4#] 2.Vc2#

3/3

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?