Gizle

Hocalı Soykırımını anma etkinliği

Geçmişine sahip çıkamayanlar, geleceğine de sahip çıkamıyorlar. Keza geçmişini bilmeyenler geleceğini de bilemezler.

Geçmişinde acı çekenlerin başında Türklerin geldiğini söylemek abartı olmaz. Buna rağmen Osmanlı İmparatorluğu dönemi dâhil olmak üzere incelersek bizler gittiğimiz yerlere acı çektirmemiş ataların çocuklarıyız.

Uzaklara gitmeden yakın zamanlara bakarsak sözlerimizin doğruluğu ortaya çıkar.

Canlı örnek olarak Azerbaycan gözlerimizin önünde duruyor.

1989 da Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra birçok devletler gibi Azerbaycan’da bağımsızlığını ilan etti.

Ama hain emeller boş durmadı. Rusya’nın desteği ile Ermeniler Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etti. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir soykırım yaptılar. Stratejik öneme sahip Hocalı Kasabası’nda 25 Şubat 1992 gecesi 613 insanı katlettiler. Gözlerini çıkartıp, kafa derilerini soydular. Vahşi hayvanın bile yapamayacağı ölçüde rezillikleri yaptılar.

Bu tarihi soykırımı unutmamak ve unutturmamak üzere Federasyonumuz Bir dizi anma programı gerçekleştiriyor. Azerbaycan’dan milletvekilleri, Nesimi Valiliği, Nesimi Belediye Başkanı, Devlet Televizyon Kanalı AZTV ve gazeteciler ile Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanlığı Yetkilileri yanında Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri geldiler.

Protokol ziyaretleri olarak Kocaeli Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İzmit Belediye Başkanımız, Park ve Anıt Açılışını yapacak Körfez Belediye Başkanımız gibi kurumları ziyaret ettikten sonra emekli olduğum İzmit- Yahya Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bakü 54 Sayılı Orta Mektep arasında kardeşlik protokolü imzalıyoruz.

anit.png?r=e3cbbca715dfeaa840ce38e8e3140c4a

26 Şubat saat 14.00 de Kocaeli Körfez İlçemiz ’de Soykırım Anıtı ve Azerbaycan adına bir parkın açılışı törenle yapılacaktır. Aynı günün akşamı saat 19.00 da Soykırım Resimlerinin Sergisi ve konularla bağlantılı bir panel düzenlemiş bulunuyoruz.

Panel Türkiye- Azerbaycan İlişkileri Karabağ ve diğer işgal edilen yerlerde SOYKIRIM yapılması ile ilgili konuları kapsayacak panelde Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Dr. Agil Memmedov, Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev konuşmacı olacaklar. Sorulara cevap verilecek. Panel Tütünçiftlik Kültür Merkezinde yapılacaktır. Buradan bütün Kocaeli halımızı davet ettiğimizi duyuruyorum.

27 Şubat günü Sakarya Karasu’da bir ana caddeye GARABAĞ adı veriliyor. Tören ile açılışı yapılacaktır. Aynı gün öğleden sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir park ve içindeki Şehitler Anıtı’nın açılışını programlıyoruz. Park tam anlamı ile tamamlanmadığı için açılış törenini daha sonraya ertelemeyi düşünüyoruz.

İZMİR

izmir.jpg?r=4aa880d84be7eb0fa5f1990cdcc24647

28 Şubat günü de İzmir Karşıyaka Belediyesinin düzenlediği bir Azerbaycan Parkının törenle açılışını yapacağız.

Parkın içinde Şehitler Anıtı ve Azerbaycan’ın Milli Lideri Haydar Aliyev’in büstü olacak. Akşam da bir konferans yapılacaktır.

İki kardeş ülkemiz arasında acıları paylaşmak ve dostluk adına Park ve Şehitler Anıtlarını geçmişte ve şimdi veren Belediye Başkanlarımıza, ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?