Satranç Ligi 4. etap

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen satranç ligi 4. Etap karşılaşmaları ile devam etti. Her ay yapılan etapların dördüncüsü 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen organizasyonda düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı ve başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Satranç Liginde maçlar bireysel oynanıyor ve okullar her kategoriye en az üç en çok on öğrenci ile katılabiliyorlar. Her etabın sonunda okullar en çok puan toplamış üç öğrencisinin puanına göre sıralanıyorlar.

Toplam sekiz etap oynanacak ligde kalan dört etap öncesinde kategorilere gore ilk üç sıradaki okullar şöyle sıralandılar.

İlkokullar Kategorisi (55 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam

Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

DERİNCE/ TURGUT REİS İO

16,5

16

17,5

16

66

2.

DERİNCE/ KOCAELI ÖĞRETMENLER İO

13,5

15

15

15

58,5

3.

GEBZE/ KROMAN ÇELİK İO

14,5

15

14,5

13

57

Ortaokullar Kategorisi (42 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

İZMİT/ ÖZEL ATAFEN ORT.

15

14,5

17

16

62,5

2.

GÖLCÜK/ HİSAREYN ORT.

14

15

14,5

14,5

58

3.

İZMİT/ ŞEHİT ÜMİT BALKAN ORT.

14

14,5

14

15

57,5

Liseler Kategorisi (27 Okul)

1. Etap

2. Etap

3. Etap

4. Etap

Toplam Puan

Puan

Puan

Puan

Puan

1.

DİLOVASI/ Ö. ENKA TEKNİK OKULLARI

14,5

16

14

15

59,5

2.

İZMİT/ KOCAELİ FEN LİSESİ

13

13,5

15

15

55

3.

KÖRFEZ/ KÖRFEZ FEN LİSESİ

12,5

13,5

15

13,5

54,5

Etaplarda ilk on sporcuya madalya verilirken, sekiz etap sonunda ilk üç sırada yer alan okullar lisan laboratuvarı, fen laboratuvarı ve kütüphane ile ödüllendirilecek.

Satranç dolu günler dileğiyle…

Kısa… Kısa…

>>> Ali İpek 6. Anma Turnuvası 03 - 09 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 04 - 10 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 16 - 29 Mart 2018 tarihlerinde Batum’da düzenlenecek.

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Bologan, Victor (ELO 2600/MDA - 1971 Doğumlu)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2683/RUS - 1977 Doğumlu)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Ff5 4.Ad2 e6 5.Ab3 Ad7 6.Af3 Ae7 7.Fe2 h6 8.0–0 Vc7 9.a4 g5 10.a5 0–0–0 11.Fe3 Sb8 12.c4 dxc4 13.Fxc4 g4 14.Afd2 f6 15.f4 gxf3 16.Vxf3 fxe5 17.Vf2 Kg8 18.d5 exd5 19.Fxa7+ Sc8 20.Fb6 Axb6 21.axb6 Vb8 22.Fe2 e4 23.Sh1 Kd6 24.Ac5 Kdg6 25.g4 h5 26.Ka7 hxg4 27.Vg3 Vxg3 28.hxg3 Sd8 29.Ka8+ Ac8 30.Axb7+ Se7 31.Kxf5 Axb6 32.Ka6 Ad7 33.Aa5 Ab8 34.Kb6 Fh6 35.Adb3 Fe3 36.Kb7+ Ad7 37.Kc7 Kh6+ 38.Sg2 Se6 39.Axc6 Sxf5 40.Ae7+ Se5 41.Axg8 Kb6 42.Kxd7 Kxb3 43.Fxg4 Kxb2+ 44.Sh3 Fg1 45.Sh4 Kh2+ 46.Sg5 Fe3+ 47.Sg6 Ff2 48.Af6 Fxg3 49.Kxd5+ Sf4 50.Fd1 Kh1 51.Fc2 Fh4 52.Axe4 Kg1+ 53.Sf7 Kc1 54.Fd3 Kc7+ 55.Sg6 Kc6+ 56.Sh5 Fe7 57.Fb5 Ke6 58.Ac3 Kd6 59.Ff1 Ff8 60.Ae2+ Se3 61.Ke5+ Sd2 62.Ag3 Sc2 63.Af5 Kd8 64.Sg4 Kc8 65.Sf3 Kc5 66.Ae3+ Sc3 67.Ke6 Kh5 68.Kc6+ Kc5 69.Kf6 Fe7 70.Kf7 Fg5 71.Af5 Kc6 72.Kd7 Kc8 73.Fa6 Kf8 74.Kd5 Fc1 75.Se2 Kf6 76.Fc8 Ff4 77.Kd3+ Sb2 78.Sf3 Fc7 79.Se4 Kf8 80.Fe6 Kb8 81.Ae3 Ke8 82.Kb3+ Sc1 83.Kc3+ Sb1 84.Kc6 Fd8 85.Sd3 Fa5 86.Ff5 Ka8 87.Ac4 Sa1 88.Kg6 Kd8+ 89.Sc2 Kd5 90.Fe6 Kc5 91.Sb3 Fe1 92.Kg8 Kb5+ 93.Sc2 Fa5 94.Kg1+ 1–0

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Inarkiev, Ernesto (ELO 2684/RUS - 1985 Doğumlu)

GM Tari, Aryan (ELO 2597/NOR - 1999 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Af3 Fg7 4.g3 c6 5.Fg2 d5 6.b3 0–0 7.0–0 dxc4 8.bxc4 c5 9.Fb2 Vb6 10.Vb3 Ae4 11.e3 Ac6 12.Ae5 Ad6 13.Ad2 Vc7 14.f4 Af5 15.Adf3 Aa5 16.Va3 cxd4 17.Axd4 Axd4 18.Fxd4 Axc4 19.Vc3 Fe6 20.Kab1 Va5 21.Vxa5 Axa5 22.Kb5 Ac6 23.Kxb7 Axd4 24.exd4 Kad8 25.Kd1 Fxa2 26.d5 a5 27.Kd2 Fxe5 28.fxe5 Fc4 29.Kxe7 Kfe8 30.d6 Fb5 31.Kb2 Fa4 32.Kxe8+ Fxe8 33.Kb7 Sf8 34.Fd5 a4 35.Sf2 f6 36.Kxh7 fxe5 37.Kh8+ Sg7 38.Kg8+ Sf6 39.Kf8+ Sg7 40.Kg8+ Sf6 41.Fc6 a3 42.Fxe8 a2 43.Kxg6+ Sf5 44.Se3 Kxe8 45.d7 a1V 46.g4+ Sxg6 47.dxe8V+ Sg7 48.Vd7+ Sg6 49.Se2 e4 50.Vd6+ Sg7 51.h4 Vg1 52.Ve5+ Sg8 53.Vg5+ Sh7 54.Vf5+ Sg7 55.h5 Vd4 56.Vg5+ Sh7 57.Vf4 Vd3+ 58.Sf2 Vc2+ 59.Sg3 Vc3+ 60.Sg2 Vd3 61.Vf7+ Sh8 62.Vf2 Sg7 63.g5 e3 64.Vf6+ Sg8 65.h6 Vd7 66.Sg3 Sh7 67.Ve5 Sg6 68.Vxe3 Vd6+ 69.Sg4 Vd7+ 70.Sg3 Vd6+ 71.Sf3 Vd1+ 72.Sf2 Vd6 73.Se2 Vh2+ 74.Sd3 Vd6+ 75.Sc2 Vc6+ 76.Sd2 Vg2+ 77.Sd3 Vd5+ 78.Vd4 Vb3+ 79.Sd2 Sxg5 80.h7 Va2+ 81.Se3 Ve6+ 82.Ve4 Vb3+ 83.Vd3 Ve6+ 84.Sf2 Vf6+ 85.Sg2 Vh8 86.Sg3 Sh6 87.Sg4 Vg7+ 88.Sf4 Vxh7 89.Vxh7+ Sxh7 90.Sf5 ½–½

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Kovalev, Vladislav (ELO 2641/BLR - 1994 Doğumlu)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2697/RUS - 1998 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Fb5+ Ad7 4.0–0 a6 5.Fd3 Agf6 6.Ke1 g6 7.c3 Fh6 8.a4 Ab8 9.Aa3 Ac6 10.h3 0–0 11.Ff1 d5 12.exd5 Vxd5 13.Ac4 Kb8 14.Ace5 Axe5 15.Kxe5 Vd6 16.d4 Fxc1 17.Kxc1 cxd4 18.Vxd4 Vxd4 19.Axd4 e6 20.g3 Fd7 21.a5 Kfc8 22.Kd1 Fe8 23.f4 Ad5 24.Sf2 Kc7 25.Fg2 Ae7 26.g4 Kd7 27.Kde1 Sf8 28.h4 Kd6 29.Kc5 Fd7 30.b4 Ac6 31.Af3 Kc8 32.Ag5 Kd2+ 33.Ke2 Kd1 34.Axh7+ Sg7 35.Ag5 e5 36.fxe5 Fxg4 37.Ke1 Kd2+ 38.Sg3 Ff5 39.e6 Kd3+ 40.Sf2 f6 41.Fxc6 bxc6 42.Af3 Fg4 43.Ad4 Kh8 44.Ke3 Kd1 45.e7 Fd7 46.Axc6 g5 47.Ad4 gxh4 48.Kd5 Fa4 49.Af5+ Sg6 50.Kxd1 Sxf5 51.Kd8 Fe8 52.b5 h3 53.bxa6 h2 54.Ke1 h1V 55.Kxh1 Kxh1 56.Kxe8 1–0

** Aeroflot Open 2018

(20-28 Şubat 2018/RUS)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2697/RUS - 1998 Doğumlu)

GM Bologan, Victor (ELO 2600/MDA - 1971 Doğumlu)

1.c4 e5 2.e3 Af6 3.Ac3 c6 4.Af3 d6 5.d4 e4 6.Ad2 d5 7.Fe2 Fd6 8.Vb3 Fc7 9.g4 h6 10.h4 a6 11.Kg1 g5 12.cxd5 gxh4 13.Adxe4 h3 14.Fd2 h2 15.Axf6+ Vxf6 16.Kh1 Kg8 17.0–0–0 b5 18.f4 Vh4 19.Fe1 Ve7 20.dxc6 Axc6 21.Ad5 Vd6 22.Kxh2 Fd8 23.e4 Fxg4 24.Fxg4 Kxg4 25.Vh3 Ve6 26.Vf3 Kg1 27.Fc3 Kxd1+ 28.Sxd1 Ae7 29.Axe7 Fxe7 30.d5 Vb6 31.Kg2 0–0–0 32.Vh3+ Sb8 33.Fe5+ Sa8 34.Vc3 b4 35.Vc4 Vb7 36.f5 Kc8 37.Vd3 Fg5 38.Kc2 Ke8 39.Fg3 Vb6 40.Kc6 Vg1+ 41.Sc2 Vc1+ 42.Sb3 Ve3 43.Vxe3 Fxe3 44.d6 Kxe4 45.d7 Fg5 46.f6 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Ve3+ Şxf5 2.Ve4#

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?