Reklamı Kapat

Ekonomiyi de iyi yönetemediler

Döviz kurlarında endişe verici artış, Merkez Bankası’nın iki defa faiz artırımı yapmasıyla bir nebze duruldu.

Ancak faiz artışı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hiç istemediği bir şeydi. Mecbur kaldı, Merkez Bankası’nın bağladığı elini kolunu serbest bıraktı, faizler arttı.

Şimdi de Erdoğan dönemi ekonomisinin tek dayanağı inşaat sektörü faiz artışından zarar görecek. Hatta sadece inşaat sektörü değil taksitli satışlarla ayakta duran otomotiv, iletişim ve diğer bütün sektörler olumsuz etkilenecek.

Zaten son yıllarda üretilen konutların bir kısmı satılamadığından konut stoku her sene artıyordu. Toplamda 2 milyon 130 bin konut satılamadığı için stokta bekliyor. Hiç yeni konut yapılmasa bile 3,5 yılda satılabilecek büyük bir stok bu.

Hükümet, inşaat sektörünü canlandırmak için tapu harcında indirim, KDV’de indirim ve damga vergisinden muafiyet gibi yasal düzenlemeler yapmış, satışları canlandırmaya çalışmıştı. Şimdi faiz artışı ile konut satışlarının azalması bekleniyor.

***

Prof. Dr. Güngör Uras’ın cümleleri ile özetleyelim: Son 16 seneden beri “biz imalat sanayiine yatırım yapmaktan vazgeçtik. Özel sektörün yatırım kaynaklarının büyük bölümünü konut yatırımına harcadık.”

“Konut yatırımı ‘sosyal yatırımdır’. İnşaat sırasında ekonomiye katkıda bulunur. İnşaat tamamlandıktan sonra ‘üretime-ekonomiye’ katkı yapmaz.”

“Ülkenin büyümesi, üretimin, gelirin, istihdamın, ihracatın artması için her yıl imalat sanayiine yatırım yapmak zorundayız.”

Erdoğan ve Ak Parti hükümetlerinin ekonomik tercihleri sonunda bizi “uçurumun kenarına” getirdi.

Bu tercihin sebebi, belirli bir zümre yararına rant üretmesi idi.

Oysa bu 16 yılda yapılması gereken, üretim yapısının, ileri teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı, yüksek katma değer yaratan bir sanayi yapısına dönüştürülmesiydi.

Döviz artışı mı, faizlerin yükselmesi mi? “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” hali idi.

Erdoğan ideolojik saiklerle TCMB’nın elini kolunu bağladı, zamanında tedbir alınamadı. Döviz de yükseldi, faiz de. Kısaca sakal da, bıyık da tükürük içinde kaldı.

Esas vahim olan borcu borçla kapatarak vaziyeti idare eden Türkiye artık çarkı döndüremez hale geldi.

2002'de 130 milyar dolar olan toplam dış borçlarımız 2017 sonunda 453 milyar dolara ulaştı.

Sadece bu yıl ödenmesi gereken 236 milyar dolarlık muazzam bir borç yükü ile karşı karşıyayız.

HUKUKA GÜVEN VE EKONOMİ

İster dış sermaye, isterse iç sermaye olsun, sermaye ürkektir. Güven ister.

Sermaye hukuk devletine, hukuk düzeninin teminatının olduğu yere yatırım yapar.

Mahkeme kararına dahi ihtiyaç duymadan idare keyfi kararlar ile şahısların mallarının ve banka hesaplarının bloke edildiği bir ekonomiye sahipseniz yabancı yatırımcı gelmez.

Bırakın yabancı sermayeyi yerli sermaye bile dışarıya kaçmayı düşünür.

Türkiye işte bu hale düştü.

Bir yandan yabancı sermaye, diğer taraftan Türkiye’nin en güçlü holdingleri yurtdışına kaçıyor. Üstelik de borç ödemelerinin en yoğun olduğu bir dönemde.

Uçurumun kenarından dönüş için iki şeyin birden yapılması gerekiyor:

  • Hukukun üstünlüğü kavramının içselleştirilmesi ve hukuk düzeni teminatının sağlanması.
  • Güçlü bir istikrar programı ve akabinde üretime dayalı bir ekonomik modelin uygulanması.

BÜYÜME RAKAMLARI İNANDIRICI DEĞİL

Türkiye'nin 2018 birinci çeyreğinde de yüzde 7,4 oranında büyüdüğü açıklandı. Bazı ekonomi yazarları açıklanan rakamları inandırıcı bulmuyor.

“Büyümeyi açıklayan kurum inandırıcılığı kalmayan finansal manipülasyon yapıyor ve ölçüm şablonu tamamen yanlış… Yahu siz hiç büyümesi hızlanırken işsizliği yükselen bir ekonomi gördünüz mü? Kimse de inanmıyor! Dolar artıyor, borsa düşüyor, faizler yükseliyor. Sahi kime açıklıyor bu büyümeyi?” yorumları yapılıyor. (Murat Muratoğlu)

Mesela aynı zamanda iyi bir ekonomi tahsili ve birikimi olan Şükrü Elekdağ’a göre, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bu oran, hem ekonominin temel göstergeleriyle uyuşmaması, hem de TÜİK'in daha önceki keyfi hareketleri ve güven vermeyen sicili nedeniyle, tereddütle karşılanıyor.”

“Bir ekonominin yüzde 7,4 büyüme kapasitesi varsa, o ekonomi için ağır maliyetler ve sorunlar yaratma pahasına, kapsamlı vergi afları getirmeye, Kredi Garanti Fonu (KGB) vasıtasıyla tüketim yaratma amacıyla aşırı kredi pompalamaya, onlarca milyar liraya varan batık krediyi kamuoyundan saklamaya ve “mortgage” faizlerini zorla aşağı çekmeye gerek duyulmamalı!”

“Keza, bu kapasitede bir ekonomide enflasyon hesaplaması kamuoyunu aldatmak amacıyla “değişken endekse” göre yapılır ve bu yolla kamuoyu aldatılır mı? TÜİK'in, işine geldiği gibi fiyatı çok artan kalemleri endeksten çıkarıp, fiyatı daha az artan kalemlerle değiştirme marifetinin (!) gerçekleri çarpıtma amacını taşıdığını artık cümle alem biliyor. Bu şekilde resmi enflasyon, gerçek enflasyonun çok altında gösteriliyor.”

Son bir yılda TL dolara karşı yüzde 30'a yakın değer kaybetmişken, enflasyonun ancak yüzde 12'ye çıkmış olması da gerçekçi bulunmuyor.”

MEĞER HESAP METODUNU DEĞİŞTİRMİŞLER

“Ekonomik büyüme konusunda TÜİK 2017 milli gelir hesaplanmasında bir metodoloji değişikliğine gitmiş ve kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçiş oranını artırıvermiş!..

Yani, 2017'de ve 2018 ilk çeyreğinde ekonomimizin yüzde 7,4 büyüme gerçekleştirdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor!..”

Bakınız devletin kurumlarına güven kaybolunca 7.4 büyüme rakamı açıklandığında bile sevinemiyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ruhittin Sönmez - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

İzmitli - ELİTİST OLDULAR ARTIK -2

AKP'li ELİTİST'lerin Ufacık çoluk,çocuklarının altlarındaki araçlar bile MİLYON TL.'lik araçlar!

Devletin Hazinesi AKP ve Yandaşlara çalışıyor!..

Sikorsky helikopterler,Lüks yüksek silindirli makam araçları,Yine yüksek silindirli koruma araçları,Özel uçaklar,Özel otobüsler,Koruma ordusu,Koruma helikopterleri,Özel sahne tırlar...

Özel ayrılmış billboardlar,Yandaş TV. ve Gazeteler,Köprü,bina,üst geçit afişleri...

Canlı yayında olunduğu sırada bile hemen padişahın veya vezirinin konuşmasına bağlanan TV. kanalları...

Seçimler Eşit şartlarda ve koşullarda yapılmıyor! İKTİDAR DEVLETİN BÜTÜN İMKANLARINI KULLANIYOR!

Hiçbir Gazeteci ve TV. Kanalı bunu dile getirmiyor!..

Susmayan yeri geldimi kendi partisini için öz eleştiri yapabilen bir Adam ben Herkesin Cumhurbaşkanı olacağım diyor...Yandaşlık olmayacak diyor...Refahı herkese eşit paylaşacağım diyor...Huzuru,barışı,adaleti sağlayacağız diyor...İş,aş sağlayacağız diyor,Güçlü üreten bir Türkiye diyor...

Evet Geçmişini inkar etmeyen,övünç duyan,utanmayan,fakiri hakir görmeyip refah seviyesi herkese eşit olacak diyen...

Anadolu çocuğu Fakir Muharrem İNCE'yi destekliyoruz.

Sayın Muharrem İNCE Başkan seçildiğinde zaten doğal olarak CHP'nin başında olacak...Asıl yeniden bir diriliş ve uyanış o zaman başlayacak,Başka Türkiye yok.

Yanıtla . 0Beğen 12 Haziran 20:27
01

İzmitli - ELİTİST OLDULAR ARTIK -1

Ülkede ve Devlette Elitist olmuş azınlık çoğunluğun ulaşmadığı refah içerisinde yaşıyor!

Özelilikle iktidarın kaynaklarını kendilerine hortumlayan,Devletin hazinesini yağmalayan AKP'liler,Devlet kurumları ve Belediyelerdeki yöneticileri ikitarın yandaşları finansal olarak nemalanıyorlar,servetlerine servet katıyorlar haramzadeler!

Bunlar tabiki biz dürüst,namuslu Vatandaşlara fakir diyecekler!

AKP'nin yandaş Politikası her yerde uygulanıyor,hani Padişah diyorsa ''Ya taraf olacaksınız...Yada bertaraf.'' Doğru söylüyor Devlet kurumlarında ve Belediyelerde taraf olanların ücretleri maaşları aldıkları ücretler bile farklıymış,Bunlar kan emiciler parayla ELİTİST oldular ya!..

Fakir Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Cumhurbaşkanımız dediler!..Kendileri Ülke liderleri içinde Dünya zenginleri sıralamasında oldukları için,yani ELİTİST'oldukları için!

Bu bilinen serveti ya bilinmeyen!

Biz helal rızık kazanma yolunda mücadele edelim...varsın Fakir olalım...Elit kaymak yiyici azınlıktan...Haramzadelerden olmayalım.

Ülkeyi haraç,mezat satanları,yağmalayanları...Söylemlerinde Milletin önünde sürekli Millilikten söz edip,tam tersi icraatlar ve kapalı kapılar arkasında yapılan antlaşmalar!

Ülkeye Katma değeri olmayan maliyetlerinin çok üzerinde yapılan projeler ve ödenen faizleri!

Ülke Toprakları dahi satıldı ve satılmaya devam ediyor!

Tarım ve Hayvancılık dahi bitirildi...gıda ürünleri ithal,üreten değil tüketen ve borçla büyüyen bir ekonomi!

Sonuç İngiltere'de Para baronları karşısında diz çöktürülen Türkiye!

Sadece tek tarafı dinlemeyiniz,Futfol takımı tutar gibi parti tutmayınız,

Muhalefetide dinleyiniz ne anlatıyorlar diye!

Yanıtla . 0Beğen 12 Haziran 20:26

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?