AK Parti’de yeni dönem

AK Parti’de yerel seçimler öncesinde çok önemli değişiklikler yaşanacağı konuşuluyor. Başkan Erdoğan’ın bizzat ilgilendiği bu değişim süreciyle ilgili yakın zamanda önemli adımların atılması bekleniyor. Partiye yakın gazetecilerin köşelerinde kaleme aldığı bu sürecinin şu şekilde ilerleyeceği belirtiliyor…

Öncelikle mevcut belediye başkanları ile ilgili detaylı bir rapor hazırlanarak Erdoğan’ın masasına konulacak. Belediyenin parasını nasıl kullandığı, israf edip etmediği, halkla bütünleşip bütünleşmediği, vaat ettiği projeleri yapıp yapmadığı, vatandaşla gönül bağını kurup kuramadığı gibi kriterler raporda detaylıca yer alacak. Bunun yanı sıra, partiden nemalanan iş adamları da deşifre edilerek partiyle arasına mesafe koyulacak. Bir şekilde şaibeye bulaşmış, hırsızlık, terör ve rüşvet gibi suçlarla ilişkilendirilmiş kim varsa partiyle olan bağı kopartılacak. Belediye başkan adaylarında; liyakat, vizyon sahibi olma ve özellikle iyi insani ilişkiler kurabilme şartı aranacak. Bununla birlikte kamuoyunda ve partide karşılığı olabilecek, ismi lekelenmemiş kişiler olmasına da dikkat edilecek.

Tam bu satırları yazdığımda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin açıklamaları ekrana yansıdı. Özhaseki; “İnsanların gönlünü de yapacağız. Onların memnuniyetini alacağız ve gönül belediyeciliği seferberliği başlatacağız. Belediye başkanı adayının insani özellikleri çok ön planda olması gerekiyor. Gönül seferberliği, insani ilişkiler çok önemli. Bir de çalışma istiyor bu iş. Yönetim kabiliyeti var mı ona bakacağız. Para, insan, algı, mekan yönetimini biliyor mu, ona bakacağız. Alternatif adaylar her zaman olacak. Seçmen bizden ne istiyor, ne bekliyor, seçmen tercihleri nelerdir bunları biz anketlerle çözüyoruz. O şehrin sevdiği insanları biz bulacağız, başka çaremiz yok” açıklamaları ekrana yansıdı. Demek ki, konuşulanlar, yazılanlar, çizilenler doğruymuş.

Herkes şimdi bu kriterlere uygun isimlerin kimler olacağını bekliyor. “Bolu Dağı’ndan sonra farklı listelerin ortaya çıktığı” söylentilerinin bu seçimlerde de uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu…

AK Parti’de birliğe ihtiyaç var

Yaklaşan yerel seçimler öncesi kulislerde de hareketlilik başladı. Özellikle iktidarda olan AK Parti’de kılıçlar çok erken çekilmişe benziyor. Adaylık düşünen isimler ve etrafındakiler ile mevcut belediye başkanını destekleyenler arasında gerginliğin şimdiden başlaması partilileri düşündürüyor.

Bu tür tartışmaların ve ayrışmaların yaşanmaması için, parti büyüklerinin özellikle eski ve mevcut belediye başkanlarına sağduyu çağırısı yaparak, birlik ve beraberlik vurgusu yaptığı belirtiliyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesi muhalefetten ziyade parti içerisinde yaşanabilecek olumsuzlukların partiye daha büyük zarar verebileceği de düşünülenler arasında…

Kocaman bayramlaşmada neden yoktu?

AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Mustafa Kocaman’ın tatilde olduğu için bayramlaşmaya katılamamış olması bir süre kamuoyunda konuşulmuştu. Kocaman gibi bir siyasetçinin böylesi bir günde halkla bütünleşmesi ve bayramı kutlaması beklenirken tatil yapması elbette garipsenecekti. Ama toplumumuzda en ufak bir olumsuzluk olduğunda eleştiride üzerimize yoktur. İnsan kazanmaktan ziyade, öğütmeyi daha çok severiz. Ben de katılıyorum, her ne olursa olsun, büyük mazeretler dışında bu bayramlaşmaya katılmalıydı. Ama katılmadı diye de bunca eleştiri yapmanın anlamı var mı?

Sonuçta Kocaman genç ve istekli, kolay yetişmiyor böyle siyasetçiler. Biraz şans verilmeli, olaylara iyi niyet çerçevesinde bakılmalı diye düşünüyorum. Çok ağır eleştirmekten ziyade, yapıcı olmak ve gençlerin siyasette devamlılığını sağlamak gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?