CHP’den sonra bu kez de MHP deneyecek

Hatırlayanlar olacaktır; 2014 seçimlerinde çok farklı gelişmeler yaşanmıştı. CHP belki de ilk kez aday tercihlerinde kamuoyu beklentilerine karşılık vermiş ve isimleri belirlerken ana etken olarak sosyal yapıyı dikkate almıştı. Bunun adı parti yöneticileri açısından, “stratejik adaylara destek vermek” olarak açıklanmıştı...

Örneğin; Darıca’da Erzurum nüfusunun yoğun olduğu bölgelerden Cengiz Hamşioğlu’nu aday göstererek, Dadaşların oylarına talip olmuştu. Fakat seçim sonucu istenen şekilde olmamıştı.

Darıca kazanan yine Şükrü Karabacak olmuştu…

Sonra ana muhalefet tarafından aynı taktik Körfez ilçede de uygulanmak istenmişti. Burada da yine Kocaeli Üniversitesi’nin eski dekanlarından Erzurumlu Prof. Dr. Reşat Başar, ön seçimle belediye başkan adayı gösterilmiş, üstelik başta Körfez Erzurumlular Derneği’nin desteği ile etkili bir seçim kampanyası yapılmıştı. Ancak CHP’nin MHP’ye kaptırdığı Salih Şirin faktörü CHP’den çuvallar dolusu oyları MHP’ye taşıyınca Erzurumluların hemşehrilerine olan desteği de haliyle sınırlı ölçekte kalmıştı.

Ancak yine de dernek yönetimi, başkanı Yavuz Göğdemir ve bölgedeki Erzurumlular, süreçteki dik duruşları ile takdir toplamıştı…

***

Şimdi bir yerel seçim sürecine daha giriyoruz. CHP’nin 2014 sürecinde yaptığı çalışmanın bir benzerini bu kez MHP üstleniyor. Bu partiden şimdi kamuoyunun dikkatini çeken bir adaylık gündeme geldi.

Yılların eğitimcisi, Erzurumlu kimliği ile bilinen, Kocaeli Erzurumlular Vakfı Başkanı Azmi Cihat Hatipoğlu, çok büyük bir aksilik olmaz ise MHP’den Körfez Belediye Başkanlığı için aday gösterilecek. İlçe başkanı Zeki Gürsu bu konuda çok hevesli. Çünkü biliyor ki; Erzurumlular, Körfez ilçede çok fazla sayıda. Seçim sonuçlarını direkt bir şekilde etkileyecek kadar fazlalar.

Üstelik MHP’nin, 2014’ün CHP’sine göre avantajı ise Erzurumlu kitlenin CHP’li sosyal demokrat duruşa göre milliyetçi yapıya biraz daha yakın olması. Haliyle Azmi bey, Reşat hocaya nazaran daha derli toplu bir aday olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak bu işin elbette garantisi yok. Azmi bey, hemşehrilerine sempatik gelebilir. Lakin kendisini, MHP’yi, hedefleri ve yapmak istediklerini anlatması gereken büyük bir kitle var. Hele ki hali hazırda güçlü yapıdaki AK Parti’ye karşı mücadele vermek kendisi ve partisi için kolay olmayacaktır.

Bütün bunlara rağmen MHP’nin bu güçlü adaylık tercihini ortaya koymasının ilçede siyasete hareket ve heyecan getireceği kesin gibi…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Başiskele Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?