Bakü’de Garabağ forumu

Garabağ, Azerbaycan’ın öz ata toprağıdır. Ama Ermeniler bazı devletlerin de desteği ile bu bölgeyi işgal ettiler. Uluslararası kuruluşlar işgal edilen çevredeki topraklar ile birlikte buraların Azerbaycan toprağı olduğunu kabul etmektedirler.

Fakat bu söylemde kalıyor. Herhangi bir yatırım güçleri de yok.

Garabağ Azatlık Teşkilatı bu konuyu unutmamak ve unutturmamak adına büyük mücadele veriyor.

Bu mücadelelerini uluslararası boyuta taşıyorlar. Konferanslar, paneller düzenleyip sosyal medyadan seslerini duyurmaktalar. Teşkilat Başkanı Doç. Akif Nağı ve arkadaşlarını kutluyorum.

Ağustosun 30 ve 31’inci günleri her konunun masaya yatırıldığı, üzerinde ciddi çalışmalar yapıldığı bir toplantı düzenlendi.

Türkiye’den üç kişi katıldık. Gürcistan ve İran’dan katılımcılar vardı.

Aynı toplantının devamını kasım ayında Kocaeli’de düzenleyeceğiz.

Garabağ sadece Azerbaycan’ın problemi değildir. Garabağ, Türk dünyasının da sorunudur. İşgal altındaki Garabağ ve çevresinde ne kadar tarihi, turistik, ibadet yerleri varsa hepsini Ermeniler yakıp yıktılar. Maalesef uluslararası kuruluşlar ve devletler bu yıkım karşısında seslerini çıkarmadılar.

Garabağ Azarlık Teşkilatı’nın bu konuda yaptığı çalışmaları dolayısı ile tebrik ve teşekkür ediyor, destek verenleri kutluyorum.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Halktan, devlet kademelerinden ve sivil toplum örgütlerinden görüştüğümüz onlarca kişi “Cumhurbaşkanınız hörmetli Tayyip Bey ile bizler fahrediyoruz (gurur duyuyoruz). Uluslararası görüşmelerde bütün devlet başkanlarına çekinmeden her konuda hatalarını, yalan ve yanlışlarını yüksek perdeden yüzlerine vuruyor. ‘Bir Millet İki Kardeş Devlet’ başkanlarımızın işbirliği, fikir birliği sayesinde her geçen gün dünyada eşi benzeri olmayan yapılanmaya gidiyoruz” diyorlar.

Allah bu liderlerimizi korusun temennisinde bulunuyorlar.

AZERBAYCANDA ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

Bu gidişimde gözlediğim fark edilir derecede artırılan şey üretim seferberliğidir. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in her konuda üretim için büyük destekler vererek ve de denetleyerek düğmeye bastığını fark ediyorsunuz.

Merak ederek ziyaret edip görüştüğüm, geniş bilgi aldığım bir sektörden kısaca bahsetmek istiyorum.

AZERXALÇA (Azerbaycan Halısı)

Yönetim Kurulu Başkanı Vidadi Muradov Bey ile faydalı bir görüşme yaptık. Basın danışmanı Tural Seferov Bey ile geniş görüşmelerimiz oldu.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in desteklediği ve denetlediği Azer halı büyük bir sektör haline gelmiş. Halılar elde dokunuyor. Büyük emek verilen ve göz nuru kabul edilen bu halılar yüksek derecede beğeni görmektedir. İç tüketimin yanında birçok ülkelere ihraç edilmektedir.

Her şeyi A’dan Z’ye kadar kendi bünyelerinde yapıyorlar. Yünün temizlenmesi, iplik haline getirilmesi, çeşitli renklere boyanması, rulo haline getirilmesi kendi tesislerinde yapılıyor.

Git gide sayıları artan bu üretim tesislerinde 5 bine yakın kişi çalışıp ekmeğini kazanıyor.

Hem sanat öğreniyorlar, hem de üreterek ekonomiye artı değer katıyorlar. Çeşitli desen, motiflere sahip değişik boyutta olan Azerhalçalar adeta insanları büyülemektedir.

Çalışanların ekseriyeti kadınlar olan bu üterim tesisleri adeta bir yarış pisti gibi görünüyor. Başarılı çalışanlar Cumhurbaşkanı tarafından madalya verilerek teşvik edilip ödüllendiriliyorlar.

Bakü’de merkezin dışında, Ağdam, Ağstafa, Fuzuli, İsmayıllı, Gaçmaz, Gazak, Gebele, Guba, Şemkir, Toyuz gibi yerlerde üretim yapıyorlar. Hızla yaygınlaşan Azerhalça gelir kaynağı olmakla birlikte ülke ekonomisine katkısı yanında maharetli ellerin eseri olan halılar Azerbaycan için güzel bir tanıtımdır.

Yönetim Kurulu Başkanı Vidadi Bey başta olmak üzere basın danışmanı Tural Bey’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyor, bütün çalışanların ellerine sağlık diyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?