Eğitim bir ülkenin geleceğidir eğitimden TASARRUF olmaz!

Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER) Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, gazetemiz mailine yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili bir değerlendirmede bulundu…

Yılmaz, endişelerini dele getirdi…

Uyarılarda bulundu…

“Eğitim bir ülkenin geleceğidir eğitimden tasarruf olmaz” dedi.

VELİ-DER Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz’ın değerlendirmesini birlikte okuyalım;

TASARRUF TEDBİRLERİ

Sevgili öğrenciler, değerli veliler…

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlıyor. Yeni Eğitim-Öğretim yılı, Sınav sistemlerinde yapılan değişiklikler, liselere yerleştirmelerdeki haksızlıklar yeni sınav sisteminden kaynaklı karışıklıklar, öğrencilerin istemedikleri okullara girmelerine neden olan uygulamalar, Tasarruf tedbirleri kapsamında bakanlık MEB bütçesinde iki milyarlık kesintiye gidilmesi, kesintilerin okulların onarımı, kamulaştırma giderleri, parasız yatılılara verilen pansiyon yardımı ve öğrenci ailelerine verilen burslarda yoğunlaştığı, öğrencilerin barınma ihtiyacı özel kurumlara bırakıldığı bir ortamda yeni eğitim yılına giriliyor.

EKONOMİK KRİZİN ETKİSİ

Millî Eğitim Bakanlığı bütçesinden kesinti demek eğitimin maliyetinin velilere yıkılması demektir. Kamusal eğitimin gittikçe ortadan kaldırıldığı, eğitimin özelleştirildiği, uygulanan tasarruf tedbirlerinin ilk vurduğu kesim yoksul aile çocuklarıdır.

Ekonomik krizin etkisiyle, okul ve kırtasiye masrafları geçen yıla göre ikiye katlanmış durumda.

Özel okullara teşvikler verilirken krizin faturası yoksul emekçi çocuklarına yükleniyor.

 Eğitim, alınıp satılacak bir şey değildir.

Eğitim kamusal, parasız, toplum yararına bir süreçtir. Eğitim başkalarının para kazanması için kullanılamaz. Eğitim bir ülkenin geleceğidir eğitimden tasarruf olmaz. Tasarruf tedbirleri yapılacaksa önce, saraydan ve itibardan yapılması gerekir.

ÇOCUKLAR VE EĞİTİM SİSTEMİ

Eğitim alanında yaşananlar ne yazık ki Türkiye’nin çok başarılı olmadığını ortaya koyuyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), “Eğitim Kalitesi” başlığıyla yayınladığı listede 99’uncu sırada yer aldı.

Türkiye, 137 ülke arasında 101’inci sırada yer aldı. Raporda, Türkiye’de İlköğretim kalitesinde ülkelerin 1’den 7’ye kadar puanlandığı listede Türkiye 3.1 puan alabildi. İlköğretim kalitesine geçer not almadığı görülüyor.

Okula kayıt yüzdesi 94.1. UNICEF’in “Çocuklar ve Eğitim Sistemi” raporunda Eğitim Kalitesi yüksek değil.

UNICEF raporunda, “ Eğitimde, PISA testleriyle, ulusal sınav sistemiyle veya akademisyenlerin bu alandaki değerlendirmeleriyle alınan sonuçlar genellikle tatmin edici olmaktan uzaktır” değerlendirmesi yer aldı. Kamu kaynakları adil şekilde dağıtılmalı.

MESLEK LİSELERİNİN ARTIŞI

Okullaşma, Velilerin ve öğrencilerin tercihleri akademik liseler olmasına rağmen, İmam Hatip Liselerinin ve yoksul aile çocuklarının ucuz işgücü olarak gören Meslek liselerinin artışı yönünde yapılıyor.4+4+4 Sistemi ile çocukların erken yaşta okuldan ayrılmalarının önü açıldı, Çocuk işçiliği ve evlilikleri arttı.

Açık Liseye kayıtlı öğrenci sayısı 1,5 milyonu aşarken, örgün eğitimden uzaklaşan çocuklarımız ucuz işgücü haline geldi.

Meslek Liselerinde eğitim gören öğrenciler stajyer-kursiyer adı altında emek sömürüsüne maruz bırakıldı. 2 milyona yakın çocuk işçinin olduğu ülkemizde, son beş yılda 319 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Örgün eğitimden ayrılan kız çocukları erken yaşta evliliğe sürüklendi ve cinsel istismara açık hale geldi.

 Son on yılda yarım milyona yakın kız çocuğu devlet izniyle evlendirilirken, 2002’den bu yana 440 bin çocuk doğum yaptı.

ADİL, VİCDANLI ÇOCUKLAR

-Eğitimin temel ekseni eğitim özgürlüğüdür.

-Okullarda, eşitlik, adalet, bilme, sorma, eleştiri, tartışma ve araştırma özgürlüğü olmalıdır.

-Evrensel değerlerle yetişen, özgür aklı rehber edinen, özgür iradesine sahip olan, düşünen, soran, tartışan, sorgulayan, adil, vicdanlı çocuklar yetiştirmeliyiz.

-Okullarda beden eğitimi, resim, müzik, sanat ve felsefe dersleri artırılmalıdır.

 -Müfredattan etnik, dinsel, mezhepsel ve cinsiyet ayrımcılığını besleyen tüm unsurlar çıkarılmalı. Engelli öğrencilerin de eşit eğitim fırsatlarından yararlanması sağlanmalı.

MEB ile Ensar vakfı arasında imzalanan protokol Danıştay 8. Dairesi tarafından anayasa ve Milli Eğitim Temel Yasası’na aykırı bulunarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay kararında; “Anayasa ve yasalar gereği ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak teknik, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişme alanlarında iyi bireyler yetiştirilmesi ve bunun için ülke çapında etkin önlemler alınmasının devletin devredemeyeceği görevler arasında olduğu” vurgulandı.

-  Milli Eğitim Bakanlığının dinci vakıflarla yaptığı protokoller iptal edilmelidir.

-YÖK kaldırılmalı, üniversiteler özerkleşmeli, Rektörler, üniversite bileşenlerince seçilmeli, öğrenciler yönetime katılmalı.

- Öğretmenlerin sözleşmeli ve ücretli istihdamına son verilmeli, tüm kademelerdeki eğitimciler kadrolu olmalı.

-Çocuk işçiliğine ve “çocuk gelin”liğine son verilmeli.

-Çalışmak zorunda olan öğrenciler burslarla desteklenerek, ortaöğretimi tamamlayana kadar örgün eğitim içinde kalması sağlanmalı.

-Kız çocuklarının reşit olmadan evlenmesi yasaklanmalı.

Çocuklarımız ve geleceğimiz için eşit, parasız, bilimsel, laik, sınavsız eğitim istiyoruz. Birlikte başarabiliriz.”

KARMA EĞİTİM TEPKİLERİ

VELİ-DER Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz’ın değerlendirmesi böyle…

Yeni eğitim-öğretim dönemi pazartesi günü başlayacak…

Şu sıralar okullarda karma eğitim tartışması başladı…

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte karma eğitime ilişkin düzenleme yaptı,“Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesini kaldırdı.

Kaldırılan madde, büyük tepkilere neden oldu…

 Böyle giderse, orta vadede kızlar ve erkekler ayrı ayrı okullara gönderilecek…

Gidişat bunu gösteriyor…

Yönümüzü Avrupa çevireceğimize, Ortadoğu’ya çevirmiş vaziyetteyiz…

Ortadoğu’nun da halini görüyoruz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 39 17
Reklam bilgi

Anket Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?