Aday belirlemede “anket” dönemi

Yerel seçim takvimi daralmaya başladı. Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Av. Abdullah Eryarsoy’un yaptığı uyarı üzerine, adaylık düşünen isimler partiden bağımsız hareket edemiyor. Adaylık düşünse dahi bunu dile getiremiyor. O yüzden yerel seçim hareketliliği tam anlamıyla başlayabilmiş değil. Kamuoyu şu sıra en çok Ak Parti’nin yaptırdığı anketi değerlendirmeyle meşgul. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tamamen bağımsız bir şekilde özel bir ekiple yaptırdığı bu anketlerin akıbeti bilinmese de bazı yansımaları oluyor. Büyükşehirlerde, bir süre önce belediye başkanları farkına varmadan bu anketlerin Erdoğan tarafından yaptırılarak tamamlandığı konuşulanlar arasında. Yapılan anketlerde, mevcut belediye başkanlarının durumu ortaya konmuş. Halkın memnun olup olmadığı, yeniden aday gösterildiğinde kazanıp kazanamayacağı enine boyuna ortaya çıkartılmış. Şimdilerde ise anketlerle hangi isimlerle seçimlerin rahatlıkla alınabileceği, nasıl bir belediye başkanı istendiği gibi sorulara yanıt aranmaya çalışılıyor.

Bu noktaya nasıl gelindi?

Ak Parti seçmeni bu durumdan elbette memnun. Siyasi olarak güçlenen isimlerden ziyade, halkın düşüncelerinin önemsenmesi parti tabanında olumlu karşılanıyor. Daha önceleri yapılan temayüllere partililer “nasılsa bir önemi yok ama yine de oyumu kullanayım” diyerek katılıyordu. Şimdilerde ise sıradan bir üyeden, partili olmayan vatandaşa kadar herkesin düşüncesine büyük önem veriliyor. Çünkü sistem değişikliği ile birlikte vatandaşın verdiği mesaj çok netti. Taban, değişim istiyordu. Hem de büyük bir değişim… Halktan gelen bu çağrıya kayıtsız kalınması zaten beklenemezdi. Bakanlar kurulunda yaşanan değişimle birlikte bu çağrılara da kulak verilmeye başlandı. Sistem oturmaya ve işin ehli isimler görevlerini icra etmeye başladı. Bakın, hiç duymadığımız tabirleri bugün yeni milli eğitim bakanından duymaya başladık. Hem gönüllere giriyor, hem işini başarıyla icra ediyor, hem de kamuoyu desteğini arkasına alıyor. Beklentiyi yüksek tutan vatandaşın da artık eski tas eski hamam anlayışına karşı bir refleks göstereceğini bilen parti yönetiminin kamuoyu yoklamalarına da hiç olmadığı kadar önem vermesi doğal. Paragrafın başında sorduğumuz sorunun yanıtı da burada. Bu noktaya yine millet iradesinin siyasetten beklentisini sandığa yansıtmasıyla geldik. Bu saatten sonra, “ona yakın”, “bunun adamı” dönemleri tarihin kirli sayfalarında yerini aldı.

Anketler ne diyor peki?

Gelelim anketlerin içeriğine. Kocaeli özelinde anket sonuçları ve mevcutta devam anketlerin akıbeti tam olarak bilinmiyor. İçerikle ilgili bazı sızmalar ya da söylentiler var elbette. Ama genel olarak birçok ilçe belediye başkanının notunun kırık olduğu dile getiriliyor. Halkın değişim beklediği, bazı belediye başkanları ile ilgili durumun çok daha kötü olduğu da söylenenler arasında. Anket çalışmaları devam ediyor. Süreç tamamlandığında ortaya nasıl bir tablo çıkacak bilinmiyor. Yüksek sesle konuşulan ve beklenen ise, partinin ortaya koyduğu ilkelerdeki vasıflara uygun bir adayların belirlenmesi. Sistem gerçekten böyle işletilirse, küskünlük olmadığı gibi, taban da büyük bir heyecan ve inançla adayına çok daha fazla sahip çıkacaktır. Çünkü halkın içinden görecek, kabullenmesi ve sahiplenmesi çok daha kolay olacaktır. Anket sonuçlarının da bu çerçevede değerlendirileceğini düşünüyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?