Türkiye’nin talihi NASIL DEĞİŞİR?

İsviçre doğumlu, sosyal pedagojinin kurucusu, modern ilkokulun babası, iş eğitiminin önderi olan yazar Pestalozzi yaşadığı ülkede yani İsviçre’de geniş bölgelere yayılmış olan yoksulluk, ve bunun sonucu olan

dilencilik,

cinayetler,

aile hayatlarının yıkılışı,

ahlakın bozulması,

batıl inançların toplum üzerindeki etkilerini gördükçe bunların nedenleri üzerinde çalışmıştır.

**

Pestalozzi toplumların iyi idare edilmemeleri,

yöneticilerin toplumun ihtiyaçlarını karşılayamamaları,

adaletsiz vergiler,

yolsuzluk,

adaletin sağlanamaması,

devleti yönetenlerin adil olmamaları,

halkın baskı altına alınmasını gördükçe,

sürekli olarak halkın içine girerek bunların nedenlerini onlara anlatmaya çalışmıştır.

**

Pestalozzi  böyle sıkıntılı bir hayatın sıkıntıları altında ezilen vatandaşlarına “Sevgili millet. Senin kalkınmana yardım etmek istiyorum.” Diye seslenerek onları mücadele etmeden bir şeyin kazanılmayacağını anlatmaya çalışmıştır.

“Sevgili millet. Senin kalkınmana yardım etmek istiyorum.” Sözü gerek Fransız Devriminin ve gerekse İsviçre de kurulan yeni düzenin ateşini yakmıştır.

Bu anlayışla 1789 Fransız Devriminde önemli görevler alan Pestalozzi  daha sonra kendi ülkesi olan İsviçre’nin de alın yazısını değiştirmiştir.

Fransız Büyük Devrimini gerçekleştirenler Pestalozzi ye karşı sempati besledikleri için Fransız Cumhuriyeti ona fahri hemşerilik unvanını vermiştir.

Bir sözün, bir konuşmanın bir toplum üzerinde ne kadar etki yarattığını, o toplumun kaderini nasıl değiştirdiğini 1973 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Bülent Ecevit”in “Toprak işleyenin, su kullananın” sloganı partisini iktidara taşımıştır.

Toplumlar liderlerinden cesaret beklerler. Sayın Bülent Ecevit gerek haşhaş ekimine, gerekse Kıbrıs’a Amerikan hükümetince herhangi bir müdahalede bulunulmaması konusunda Türkiye’ye baskı yaptığında o günün Karaoğlan’ı “Gölge etme başka ihsan istemem.” diyerek rest çekmişti.

Karaoğlan Amerika’ya rağmen1974 de Kıbrıs Barış Hareketini gerçekleştirmiş, haşhaş ekimini de yasaklamamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi o günün Başbakanı Bülent Ecevit’in o günkü sözlerini ve direnişini hiçbir zaman unutmadı.

O nedenledir ki 2001 yılında aynı Ecevit’ten onu başbakanlıktan indirerek intikamını almıştır.

Bu halk emperyalizme direnen Ecevit’i hiçbir zaman unutmayacaktır.

İç siyasette bazı hatalar yapmasına rağmen.

Cumhuriyet Halk Partisinin yöneticileri de Pestalozzi’yi ve Karaoğlan’ı örnek alarak halkın sorunlarına damardan girmelidirler.

Türkiye de adaletin yok olduğu, mahkemelerin adil olmadığı bir dönemde yapılan 450 kilometrelik bir “Adalet Yürüyüşü” toplumu ayağa kaldırmıştır.

Siyasi iktidarın belirlediği gündeme takılarak, kendi görüşlerini halka anlatamayan, yeni görüşler, yeni hedefler koyamayan partiler hiçbir zaman iktidar olamazlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz