Elimsan fabrikasındaki mağduriyet giderilmeli

Kartepe’de Uzuntarla sınırları içerisinde yer alan Elimsan fabrikasında uzun süredir yaşanan sıkıntılar birçok işçinin mağduriyet yaşamasına neden oluyor. Elimsan gibi nitelikli üretim yapan bir fabrikanın daha farklı konularla gündeme gelmesi gerekir. Yerli ve milli teknoloji girişimlerinin temelinin atıldığı şu günlerde, Elimsan isminin başarılarını duymayan kalmayabilirdi. Bugüne kadar olmadığı gibi bundan sonra da zor olacağını düşünüyorum.

Fabrikada yılbaşından bu yana 300’e yakın işçi çıkartıldı. Nedeni ise tam olarak bilinmiyor. Fabrikanın küçülmeye gittiği dolayısıyla bu kadar işçiyi çıkarttığı söyleniyor. Asıl sıkıntı ise bu işçilerin haklarının verilmemiş olduğu iddiaları. Onlarca işçi fabrika önünde eylem yaparak haklarını istediklerini belirten dövizleri taşıyarak fabrika yetkililerine seslerini duyurmaya çalıştı. İşçiler ne kıdem tazminatı, ne ihbar ne de maaşlarını alabildiklerini belirterek mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Savunma sanayisi için çok önemli bir kurum olan ileri teknoloji üretimiyle adından söz ettiren bir kurumun bu imajını acilen düzeltmesi gerekiyor. Teknoloji kalkınma hamlelerine Kartepe Elimsan’dan destek haberlerini görmemiz gerekiyor ulusal medyada. Daha fazla teknoloji üretebilecek bir fabrika haline gelmesi için gereken adımlar bugünden tezi yok atılmalı. Teknoloji diyorsak, üretim diyorsak, sorun nereden kaynaklanıyorsa oturup el birliğiyle çözelim. Sorun sadece işçilerin haklarının iade edilmesiyle değil, fabrikanın verimli çalışır hale getirilmesiyle çözülür.

CHP Kartepe’de aday kim olur?

Çok cılız seslerle de olsa, CHP’de de “belediye başkanı adayının kim olacağı” kamuoyunda tartışılmaya başlandı. CHP’nin Kartepe’de seçimi alma şansı çok zayıf görünse de, aday açısından bu durum prestij anlamına gelecek. Bir dönem ismi gündemde kalacak, biraz da hareket olacak

Gelelim CHP’de görünen bu olumsuz tabloya rağmen kimin belediye başkan adayı olacağına… Daha doğrusu kamuoyunda adaylık için hangi isimlerin konuşulduğuna… Öne çıkan en önemli isim Osman Birsoy. Uzunçiftlik bölgesinde faaliyet gösteren Birsoy Mühendislik’in sahibi olan Osman Birsoy’un ismi uzun süredir gündemde. Adaylık için nabız yokladığı konuşuluyor. Şimdilik en etkili isim olarak görülüyor.

CHP Kartepe’de başkanlık için mevcut ilçe başkanı Cumhur Karakadılar’ın ismi de konuşuluyor. Her ne kadar partide kendisine muhalif bir grup da olsa, Karakadılar’ın da aday olabileceği düşünülüyor. Daha önce muhtarlık yapması, mevcutta ilçe başkanı olması adaylık için en önemli artılarından. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile milletvekili Haydar Akar’a yakın olması kamuoyunca olumlu yönü olarak değerlendiriliyor. Toplumun bütününe hitap edebilecek bir profile sahip olmadığı, iletişiminin çok kuvvetli olmadığı da söyleniyor.

CHP Kartepe Belediye Meclis Üyesi Musa Ejderoğlu’nun da adaylık için ismi geçiyor. Maşukiyeli olan Ejderoğlu, uzun süredir CHP’de siyaset yapan bir isim. Genç yaşı, girişimci özelliği ve tüm kesimlerle diyalog kurabilmesi artılarından. Aday adaylığı için başvuru yaparsa partiye renk katacağı düşünülüyor. Adaylık için başvurması durumunda mevcutlar arasından sıyrılabileceği de konuşulanlardan…

Muhtemel adaylığı konuşulan bir diğer isim de Temel Ofluoğlu. Köseköy’de ikamet eden Ofluoğlu, uzun yıllardır parti içinde mücadele ediyor. CHP’nin meclis üyeleri içinde en aktif olanlardan. Aynı zamanda parti sözcüsü. Başkan Hüseyin Üzülmez ve ekibini meclis oturumlarında en terleten isim. Güçlü iletişimi, tecrübesi, araştırmacı kişiliği ve konulara olan hakimiyeti de artı özellikleri olarak konuşulanlar arasında. Fakat parti içinde pek gücünün olmadığı şeklinde bir görüş de var. Bu da eksi yönü olarak değerlendirilebilir.

CHP Kartepe’de konuşulan isimler şimdilik böyle. Önümüzdeki günlerde isim sayısı daha da artacaktır. Bunun için biraz daha bekleyeceğiz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Alpgiray - İşten çıkardığı personellere hem 3 aylık maaş alacaklarını hemde kıdem ve ihbar tazminati haklarını aylardır ödemeyen şirket. Devletin bir an önce bu mağduriyeti gidermek için acilen kayyum ataması gerekmektedir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 14:07

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?