AK Parti Kartepe’de öne çıkanlar...

Yerel seçim havası iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. AK Parti’de Genel Merkez tarafından herhangi bir işaret verilmediği için, aday adaylığı düşünen isimlerden kimse henüz “ben adayım” diyemiyor. Mevcut belediye başkanlarının devam edip etmeyecekleri de kesinlik kazanmadığı için sessizlik sürüyor. Ama bu sessizliği kopacak fırtına öncesine benzetsek yanlış olmaz. Kenarda bekleyen birçok isim adaylık için şansını deneyecek. Elbette mevcut başkan ile ilgili partinin vereceği rapor bunda başrol oynayacak. Hazır mevcut başkanların durumu demişken, bu sorunun yanıtının da Ekim ayının sonuna doğru netleşeceği belirtiliyor. AK Parti Ekim ayı içerisinde Kızılcahamam’da yerel seçim için kampa girecek. Burada hazırlanan raporlar, genel durum, anketler, vatandaşlardan gelen şikayet ve talepler değerlendirilerek mevcut belediye başkanları ile yola devam edip etmeyecekleri belli olacak. 

Büyükşehir ve 12 ilçe belediye başkan adayının da kim olacağı sorusu işte bu kamptan sonra üç aşağı beş yukarı belli olacaktır. Öyle ya, mevcut başkanlardan memnuniyet varsa haliyle kimse adaylık için başvuru yapmayacaktır. Ya da ismini gündeme taşımak için birkaç zayıf isim belki başvurabilir ki bunun da o saatten sonra hiçbir ciddiyeti kalmaz. Asıl mesele ise mevcut belediye başkanının değişeceğinin anlaşılacağı durumda ortaya çıkacak.

Kartepe özelinde tabloyu incelemeye devam edelim. Başkan Hüseyin Üzülmez’in sicilinin nasıl olduğu, partinin bu konudaki görüşünün hangi yönde olduğu açıkçası merak konusu. Bugüne kadar yaptıkları ile zaten yeniden devam edip etmeyeceğini kendi karnesi belirlemiştir. Olası senaryo ise bundan sonra. Ya Üzülmez aday olmazsa? İşte bu soru işaretinin ardından çeşitli senaryolar başlıyor. Aslında Üzülmez’in yeniden aday gösterilmesi durumunda da konuşulan bir senaryo var. Bu senaryoya göre Üzülmez yeniden aday gösterilirse, bir önceki dönemin başkanı Şükrü Karabalık bağımsız aday olabilir. Ancak Şükrü Başkan’ın bu konuda ne bana ne de sağda solda bir şey dediğini duymadım. Sadece böyle bir olasılığın kamuoyu tarafından konuşulduğunu belirtmek isterim. Üzülmez sonrası senaryolara geri dönelim şimdi...

Üzülmez ile yola devam edilmeyeceğinin anlaşılması durumunda birçok isim adaylık için başvuru yapmaya hazırlanıyor. Burada en önemli görev mevcut ilçe başkanı Mustafa Kocaman’a düşüyor. Süreci çok iyi idare etmesi ve kırgınlıklara mahal vermeden adımlar atması gerekiyor. Mevcut ilçe başkanı Mustafa Kocaman’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan “bana sormadan istifa etmeyin” uyarısının ardından aday olmayacağı artık kesin gibi. Aday olmayacağı için de, süreci daha objektif ve ayrışmalara yol açmadan tamamlayabilir. Zaten bu potansiyel kendisinde var. Göreve geldiği günden beri toparlayıcı özelliği ile bunu ispatlamıştı. Yerel seçim sathi mahallinde de herkese adil bir yaklaşım göstereceğinden kimsenin kuşkusu yok. Bu parti içi demokrasinin işleyebilmesi için de çok önemli. “Şunun adamı, bunun adamı” gibi bir algıyla değil, AK Parti Kartepe’nin ilçe başkanı sıfatının üzerine oturması adaylık düşünen isimleri de rahatlatıyor. Ben de, Kocaman’ın bu konuda hem mesleği gereği hem de partideki konumu gereği adil ve bütünleştirici adımlar atacağına inanıyorum.

Üzülmez’in alternatifi olarak eski başkan Şükrü Karabalık ile başkan yardımcısı Zafer Arat konuşulanlar arasında. Bu iki siyasetçi tabandan gelerek siyaset yaptıkları için halkta karşılıkları olan isimler. Sevmeyenleri elbette var, kesinlikle olmasın diyecekler de mutlaka çıkacaktır. Yıllardır siyasetin içinde olup bunların olmaması zaten mümkün değil.

AK Parti Genel Merkezi “artık değişim istiyoruz, bütünleştirici isimler istiyoruz, kavga istemiyoruz, vizyon sahibi isimler arıyoruz” diyerek yepyeni bir yüz arayışına girerse, işte o zaman da ismi geçenler arasında öne çıkanlar var. Devamını sonraki haftalara bırakarak şimdilik noktalayalım...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Mehmet Ali Yıldırım - kartepede murat yıldız ismi gerçekten önde. kimle konuşsam yeni bir yüz bu işlerden anlayan biri diyor.eskilerden biri olmazsa bu isim olması yüksek ihtimal

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ekim 12:14
01

mustafa emir - sayın yazar Metin Çağdaş ismi çok ciddi, araştırın derim. Saygılarımla,

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 09:04

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?