Aday profili netleşiyor

Ak Parti’de belediye başkan adaylığı için profil şekillenmeye başladı. “Liyakat, işin ehli olma, vizyon sahibi olma” gibi birtakım kriterleri daha önce duymuştuk. Yine halkın tamamını kucaklayacak, şaibeden uzak, tertemiz adaylar gösterileceğini de duymuştuk. Ancak bu kriterlere bir yenisi daha eklendi ki, kamuoyundan en çok takdiri de bu aldı. Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde öyle sözler söyledi ki, parti tabanında büyük heyecan yarattı. Erdoğan, “kimse benim yakınım diye aday teklifiyle gelmesin” diyerek partide köşe başlarını tutan ve bu yolla aday belirleyen isimlere net bir mesaj verdi. Bu sözler, yıllardır partide “nasılsa üyenin, delegenin, halkın dediği değil, birilerinin dediği oluyor” algısının yıkılmasına sebep oldu. Bu anlayış hep böyle devam ettiği için de, halktan kopuk olan belediye başkanları yalnızca partideki “büyükleriyle” ilişkilerini geliştirerek “nasılsa yine adayı olurum” düşüncesine kapılmıştı. Başarısız da olsa, halk istemese de onlar için bir önemi yoktu. Çünkü tavanla arası iyiydi. Halktan esirgediği gönül alma işini, yukarılarda çok daha başarılı bir şekilde uygulayabiliyordu. Ne yazık ki bu anlayış bugüne kadar bir şekilde geldi. Tavanda kim güçlüyse aday yapılıyordu. Ne zaman temayül olsa delegeler “nasılsa boşuna oy veriyoruz” diyerek oyunu kullanıyordu. Çünkü biliyorlardı ki, bunların bir önemi yok. “Patron” denen isimler ne istiyorsa o oluyordu. Ancak son zamanlarda partide başkanlık sistemiyle birlikte başlatılan liyakat ve ehil olma işi öylesine sert rüzgarlar estirdi ki, bu etki en alt kademelere kadar hissedilir oldu. Artık halkın istemediği, üretmeyen, çalışmayan, ekip kuramayan, saltanat süren, yakınlarını belediyeye doldurarak ekonomik zorluğa düşüren tüm belediye başkanları önümüzdeki dönem ayıklanacak. Bugüne kadarki söylemlerden ben bunu anlıyorum.

Artık tabanın beklentisi bu yönde olduğuna göre, partideki havanın ne durumda olduğuna bir bakalım. Mevcut belediye başkanlarının durumunu belirleyebilmek için Kızılcahamam’da kampa girecek olan Ak Parti, mevcut başkanlar ile yola devam edip etmeyeceğini tartışacak. Yapılan anketler değerlendirilecek, projeler masaya yatırılacak, belediyenin ekonomik durumu, halkla olan gönül bağlantıları, vizyon sahibi olup olmadığı gibi kriterler tek tek değerlendirilecek. Bildiğim kadarıyla raporlar hazırlandı ve hepsi parti üst yönetiminin önüne koyuldu. Şimdi bu raporlar doğrultusunda atılacak adımlar bekleniyor. Ülke genelinde yüzde 90 oranında bir değişim havası hakim…

Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çizdiği aday profiline birlikte göz atalım…

“Genel Merkezimizde mahalli idareler seçim hazırlıklarına başladık. Bu konuları ele alıyor ve ileriye dönük hazırlıkları gözden geçiriyoruz. Kimse ‘bu benim yakınımdır, bu benim şuyumdur’ diye bize aday teklifiyle gelmesin. Ondan sonra ters yüz edilirse de kusura bakmasınlar. Ehliyet ve liyakat esastır. Partimize, şehirlerimize en iyi katkıyı sağlayacak yaklaşımda olmanızı bekliyorum. Bize tevazu ehli isimler getirin. Halkına tepeden bakacak isimler getirmeyin. Gurur kibir abidesi insanları getirmeyin. İşini iyi yapan davayı hazmetmiş isimleri getirin. ‘Hiç ilgisi olmamış ama seçime gidiyoruz, onu da buradan aday yapalım’ Hayır, emeği olacak.

FETÖ, PKK'ya bulaşmamış, millet değerleriyle çatışmamış, hizmet edecek herkese AK Parti'nin kapısı açık. Adayın da bir karşılığının olması lazım. Başarılarıyla milletimizin gönlünde yer alan arkadaşlarımızla devam edeceğiz. Bu vasıflara sahip kişileri partimize gelmesini beklemeden kendimiz gidip bulacağız. Tuttuğunu koparacak, ehli tevazu olacak, bu arkadaşla Allah’ın izniyle biz burada seçimi alabiliriz diyeceğiz. İlçe başkanlarımızla iki grup halinde bir

araya geliyoruz. Bu sabah başladı. Seçim takvimindeki süreleri beklemeden aday tespiti hazırlıklarını erkenden yapmayı planlıyoruz.”

İşte, aday belirlemede gelinen nokta bu. Son sözü Başkan Erdoğan söylemiş oldu. Bu ay sonu yapılacak kamp sonrası fotoğraf daha da netleşecektir. Bunun için biraz daha beklemek gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?