Reklamı Kapat

Kars-Susuz Belediyesi’nden Kocaeli’ye teşekkür mesajı

Susuz Kars’a 20-25 dakika mesafede ufak ama şirin bir yerdir. Susuz sert havanın hâkim olduğu, uzun kış döneminin sürdüğü bir yer olmasına rağmen insanlarının o derece de sıcak ve samimi oluşlarını hemen fark edersiniz.

Susuz, önceden Cılavuz Köy Enstitüsü adı ile ünlenen binlerce eğitimciyi yetiştirmiştir. Buradan çıkan öğretmenler tabir yerinde ise on parmağında on marifet diyebileceğiniz kaliteli ve iz bırakan kişilerdir.

Köylerde çocukları okutmalarının yanında uygulamalı marangozluk, demircilik, inşaatçılık, hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, elektrik ve benzeri bir sürü alanlarda bizzat atölyelerde fiili olarak çalışıp bilgi sahibi ehliyetli kişiler olarak mezun olurlardı. Köylüyü her alanda bilgilendiren, eğiten, iş birliği yapan unutulmaz kişilerdi.

Daha sonraları Kazım Karabekir İlköğretmen Okulu adı ile binlerce öğretmen yetiştiren kaliteli bir okuldu. Öğrenciler iki ayrı sınavla alınırdı.

Altı yıl öğrenim süresince yatılı diye nitelenen yani tamamı ile her türlü masrafı devletçe karşılanırdı.

Devletin imkânı ile okuyan öğrenciler mecburi hizmet adı altında tayini çıkan yerlerde dokuz yıl mecburi öğretmenlik yapmaya mecbur edilirdi.

Bende 1959 yılında okula başlayıp 1964-1965 öğretim yılında buradan mezun oldum. Burada geçirdiğimiz altı yıl bizim asla unutamayacağımız, dostlukların, samimiyetin, işbirliğinin ve başarının özünü öğrendiğimiz altın yıllarımızdır. Elimizde bir imkân olsa da o yılları yeniden yaşayabilsek.

SUSUZ BELEDİYE BAŞKANI MURAT URAY

Başkan geçenlerde Haydar Aliyev Kültür Evimizi ziyaret ettiler. Bizim çalışmalarımız hakkında bilgi verdik. Ayrıca kendilerinden Susuz için neler yaptıklarını sordum. Kısa ama özlü bilgiler verdiler. “Biz kıt imkânlarımızla Susuz için büyük hizmet yaptığımıza inanıyoruz.

Yaptığımız işlerin yanında devam eden projelerimizi hayata geçirmek için gece gündüz çalışıyoruz dediler. Birçok kurum ve kuruluş desteklerini esirgemediler.

Bize destek veren yerlerin başında gönlümüzde taht kuran Kocaeli Belediyelerinin yeri ve önemi çok büyüktür. Minnet duygularımızla kendilerine teşekkür ediyoruz.

1-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi; vatandaşlarımıza hizmet ederken aksaklık yaşanmasın diye ihtiyacımız olan bir adet kamyon verdiler.

2-İzmit Belediyesi; caddemizde genişleme çalışmalarında istinat duvarının yapımı için 200.000 TL maddi destekte bulundu.

3-Körfez Belediyesi; acil ihtiyaç hissettiğimiz bir adet minibüs ve bir adet pikap verdiler.

Susuz halkımız ve şahsım adına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na, İzmit Belediye Başkanı Sayın Dr. Nevzat Doğan’a ve Körfez Belediye Başkanı Sayın İsmail Baran’a teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar.

Başkan Murat Bey zaman zaman Kocaeli ’ye gelerek yapılan hizmetleri inceliyoruz. Kocaeli metropol bir kent olarak bir çok alanda öncü bir ilimizdir. Buradan öğreneceğimiz ve örnek alacağımız çalışmaları Susuz’da gerçekleştirmeye çalışıyoruz dedi.” Yardımlaşma ve dayanışma olması gereken güzel bir şeydir.

Kocaeli bu dayanışma ve yardımlaşmayı birçok alanda gerçekleştirmiştir.

Başkan Murat Uray Bey kendisini Susuzlulara adamıştır. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Susuz Belediyesine yardımlarından dolayı her üç Belediye Başkanlarımıza bende teşekkür ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?