Reklamı Kapat

Sigara yasağı

On altı yıldır iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi bu süre içinde birçok yasa çıkardı. Bu yasalar halkın yararına mı, değil mi bunu yazmak istemiyorum. Elbette bu yasalar içinde halkın yararına olan da vardır olmayanda.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ni eleştirenlere, bu partinin savunucuları, taraftarları “Yahu siz hep bizim partimizi eleştiriyorsunuz. Adalet ve Kalkınma Partisi hiç mi doğru, iyi bir şey yapmadı? Diye serzenişte bulunarak kendilerini savunurlar.

Haksız da değiller.

Evet, bana göre yaptıkları en doğru şey kapalı yerlerde, arabalarda, trenlerde uçaklarda, gemilerde sigara yasağının getirilmesiydi. Doğrusu bu yasayı çıkaramayacaklarını, çıkarsalar da uygulayamayacaklarını düşündüm.

Yasa çıktı, çıkmasına da şu anda uygulanıyor mu?

Hep söylerim. Türkiye bir hukuk devleti değil, kanun devletidir diye. Biz çok güzel yasalar çıkarırız ama bu yasaya ilk önce yasayı çıkaranlar uymazlar.

 Rahmetli Turgut Özal “Anayasayı bir kez delsem ne olur?” demedi mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Anayasa Mahkemesinin verdiği bir karar sonucu “ Anayasa Mahkemesinin verdiği bu kararı doğru bulmuyorum ve o karara uymayacağım.” demedi mi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu dokunulmazlıkların kaldırılması sırasında “Anayasaya aykırı olmasına rağmen “evet” diyeceğim.” Demedi mi?

Ha, bir de yasalar çıktığında ilk zamanlar sıkı bir denetim yapılır, sonra yavaş, yavaş ipin ucu gevşetilir. Bu arada yanan yanar. O da yandığı ile kalır.

Gelelim sigara yasağının uygulanıp, uygulanmadığına.

Sigara konusunda çok hassas biriyim. Yanımda, etrafımda, bulunduğum mekanda sigara içilmesini istemem.

Zaman zaman bulunduğum mahallede bir kahveye takılırım. Bir iki saat zaman geçiririm. Her gittiğimde kahvede sigara içen biriyle tartışırım. Neden kapalı yerde sigara içiyorsunuz, bakın burada sigara içilmez yazısını görmüyor musunuz? diye sorduğumda adamın bana yanıtı “Sen de sigara içilmeyen kahveye git” oluyor. Bak arkadaşım yasa benden yana. Sen beni rahatsız ediyorsun sen sigara içilen bir yere git dediğimde tartışmanın hangi boyuta geldiğini siz düşünün artık.

 Mekan sahibine durumu söylediğimde, benden taraf olur gibi görünüyor, ama sigara içenlere de bir şey söyleyemiyor. Defalarca gerekli yerlere şikayette bulundum. Birkaç kez görevliler geldi. Sadece mekan sahibini uyarmakla yetindiler.

Buradan Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi yetkililerine, Kocaeli Valiliğine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum. İlimizde halen kapalı alanlarda sigara içiliyor. Lütfen denetimleri sıklaştırın ve gereğini yapın. Hem mekan sahibine hem de içenlere gereken cezalar yazılmalıdır. Bu iş ikazla geçiştirilmemelidir. Emin olun bu tartışmaların sonucu kötü olabilir. Çünkü sigara içenlerle, içmeyenler arasında büyük tartışmalar oluyor. Bunu günlük hayatımızda görüyoruz.

Yasa çıkarmakla iş bitmiyor. Önemli olan vatandaşların bu yasalara uyması, uymayanlara da gerekenin yetkililerce yapılmasıdır. Hiç kimsenin bir başkasını rahatsız etmeye hakkı yoktur.

Demokrasi başkalarının hakkına saygı göstermektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Ahmet Almaç - Sayın Kamil Çöpür, güzel yazınız için teşekkürler. Peki yere, yola, parka, durağa,plaja atılan izmaritler, asfalta dökülen kül tablaları ne olacak. Bunun içinde bir şeyler yzın lütfen.

Yanıtla . 0Beğen 06 Kasım 14:27
01

tankut - doğru çok doğru ençok da altlılı ganyan bayilerinde içiliyor bilginize ve ilgililelere

Yanıtla . 0Beğen 13 Ekim 22:13

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?