Reklamı Kapat

AK Partili dostlarımın adaylık kriterleri

Tatil bitti, masamızın başına geçtik. Bundan sonra artık siyaset zamanı. Zira sonuçları büyük önem arz eden bir yerel seçim var yaklaşan.

Yaşadığım yer Körfez ilçe. Doğal olarak bu bölge ile ilgili konuşacağım çok fazla done birikti. Bu seçim süreci gördüğümüz kadarıyla iktidar açısından çok renkli geçecek.

Biraz da katakullili olacak.

Son il danışma meclisini takip etme imkanım olmuştu. Burada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun kullandığı, “İlimizdeki 13 belediye başkanı da süreçte doğal adaydır” ifadesini çok özel buluyorum. Bu sözlerin özellikle haklarında değişeceği yolunda beklentiler oluşan ilçe belediye başkanlarını da cesaretlendirdiğini çok net bir şekilde görüyorum.

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran da bu cesarete kapılanlardan biri. Kendisi çok özel bir isim. Bu özelliğini Yunus Pehlivan gibi bir kişiye karşı adaylığı elde ederek bizlere kanıtlamıştı.

2014 süreci ile ilgili zaman zaman dost sohbetlerimde kullandığım, “Ya Baran devam eder ya da yeni bir yüz ile yolculuk başlar” şeklindeki ifadelerimin hala arkasındayım. Her ne kadar parti içindeki dengeler sebebiyle Başkan İsmail Baran hakkında konuşulması ve tartışılması gereken birçok konu var ise de kendisinin beklentisinin yapılacak kamuoyu yoklamaları ile paralel olduğunu söylemek hata olmaz. Çünkü kendisinden önceki dönemlere göre daha “halkçı” bir görüntü çizen Baran, şayet anketlerden güçlü ve partisine ivme kazandırarak çıkabilirse istediği adaylığı tekrar alabilir. Ancak bu olmaz ise işinin çok zor olduğunu söylemek herhalde abartı olmaz…

Gelelim diğer aday profillerine…

İsimleri bir sonraki yazıda daha net bir şekilde ele alabiliriz. Ancak oluşan genel intiba üzerine beklentilerin şöyle bir adaylık profili üzerinde yoğunlaştığını söylersek eksik yazmış olmayız:

* Aday her şeyden önce anketlerden çıkacak. Kamuoyunda karşılığı olacak.

* Kriter sahibi ve bu zamana kadar hakkında herhangi bir olumsuz söylem kullanılmamış olacak.

* Esnafın halinden anlayacak. Bu işi bilecek. Mümkünse esnaflıktan gelecek.

* Halka yakın bir duruş sergileyecek. Milletin ne istediğinden haberdar olacak. Topluma yakın bir duruş sergilemiş olacak.

* En önemli özelliklerinden birisi olarak sevecen bir ruha sahip olacak. Dostluklara önem verecek. Dostlarını asla yarı yolda bırakmayacak.

* Bana göre en önemli husus olan konuya gelince; “kesinlikle maddi bir zaafı olmayacak” … Emin olun ki, zaten belli ölçüde ekonomik güce sahip olan bir isim milletin her bir kuruşuna sahip çıkar…

* Karın ağrısı olmayacak ki yarın önüne siyaseten herhangi bir olumsuz husus konulmasın.

* Saygınlık bu işin olmazsa olmazı. Bu konu ile her zaman anılacak, takdir görecek.

* Partililerin beklentileri açısından yazıyorum; “Kuruluşundan bu yana AK Partili olacak”… Kısacası bu zamana kadar siyasi sebeplerle yan yatıp çamura batmış olmayacak.

Aslında bu ifadeler uzar da uzar. Zira AK Partili dostlarımın yeni başkandan beklentileri inanın çok fazla.

Haliyle kriterleri de çok fazla. Biz şimdilik bu kadar diyelim.

Şimdi soruyorum, sizce bu saydığımız kriterler AK Parti’nin aday namzetleri içinde kimde var dersiniz?

Benim aklıma bir isim geliyor. Ancak cevabını yazmadan hele siz bir düşünün…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Kocaelili - ak parti il başkanı 13 de 13 diyor ama bu gidişle 13/ 1 bile alamayacak. neden mi ? onların şu anda yaptığı eş,dost,akraba olayını hiç bir dönemde yapan olmadı.

Yanıtla . 1Beğen 16 Ekim 14:09

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?