Reklamı Kapat

Reklamlara bak, gör halini!..

Hani, birileri “yerli ve milli” masalları söylüyor ya!

Ne kadar “yerli ve milli” olduğumuzu, ülkemiz ekonomisinin ne düzeyde gelişmiş olduğunu anlamak istiyorsanız, televizyonlardaki reklamlara dikkatle bakın!

  • Cep telefonları, bilgisayarlar, otomobiller, motosikletler, beyaz eşyalar, çocuk bezleri, deodorantlar, dondurmalar ve daha pek çok ürün “Yabancı markalar” taşıyor!

İPhone üreticisi Apple, 2017 itibariyle, piyasa değeri 800 milyar doları aşarak, hem Borsa İstanbul’da işlem gören şirketleri dörde katlıyor hem de Türkiye milli gelirini soluyor! Düşünün, Türkiye’nin en büyük 508 şirketinin toplam değeri bir Apple etmiyor!

 “Araştırma ve Geliştirme” yani kısaca AR-GE’ye yatırım yapan ülke teknolojik buluşlar yapıyor ve bu yeni ürünü dünya piyasalarına sürerek büyük cirolara ulaşıyor. Örnek verelim; 1 kilogram beton 1 Sent, 1 mikro cip milyon dolara satılıyor!

Türkiye’de ise kaynaklarımızın büyük kısmı betona, inşaat sektörüne yapılıyor! NEDEN? Çünkü, kolay ve kısa yoldan birileri bu sektör sayesinde zengin oluyor!

Nasıl oluyor?

Kentlerdeki “İmar Plan Oyunları” ile!

Kent rantları oluşturarak!

Tarım arazilerini yok ederek!

Fabrikaları kapatıp lüks rezidanslar yaparak!

Ormanları talan ederek, “Ormanla komşu lüks villalar” yaparak!

Ama, “Sanayi Üretimi” hızla geriliyor!

Çünkü, AR-GE yatırımları güdük!

Sanayi üretim girdilerinin yüzde 50’den fazlası başka ilkelerden ithal ediliyor!

Bu yüzden dünya pazarlarında yer edinemiyoruz!

Dünya Patent Ligi’nde Türkiye ilk 20 ülke arasına giremiyor! Örnek verelim; ABD 56 bin 624 patentle başı çekiyor. Güney Kore 15 bin 763 patentle 5. Sırada. Türkiye ise Bin 235 patente sahip. Üstelik, her patentin değeri aynı değil!

Aklı ile hareket eden, bilim ve teknolojinin peşinde koşan ülkelerde, bilim ve teknoloji üretecek ÜNİVERSİTELER, siyasetin güdümünde değildir! Üniversitelerin “bilimsel, mali ve idari özerklikleri” vardır!

Ya bizde?

TÜBİTAK ne hale geldi, farkında mısınız?

Dünya “Robot Teknolojisinde” hızla ilerliyor. Ya bizde?

Dünya “YAPAY ZEKA” konusunda dev adımlarla ilerliyor. Ya bizde?

Din adamı kılığındaki yobazların “AKLI” yok sayan yalan ve masallarını dinliyoruz!

Çocuklarımız, eğitimsiz, bilgisiz, üretimsiz, asalak ve çağdışı kafaların esiri yapılıyor!

Bu ülkenin çocuklarına “İmam Hatip” dayatanların çocukları, hep yurtdışındaki okullarda okuyor!

Bizim ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel zaaflarımızdan başkaları yararlanıyor ve gelişmiş ülkelerin “aptal pazarı” haline geliyoruz!

Üretim güdük kalınca başkalarından alınan ve her geçen gün artan borçlarla bir felakete sürükleniyoruz!

Bakın, futbol takımlarımız bile yabancı istilası altında! Ve ne yazık ki, bir yabancı teknik direktörün yönettiği ulusal takımdan başarı bekliyoruz!

Bir kere kullanılabilen ve İsrail’den aldığımız “Hibrit tohumlar” ile tarımsal üretim hayal ediyoruz! Bu yıl 1 milyar 137 milyon 869 bin 259 DOLAR ödeyerek başka ülkelerden tohum ithal etmişiz!

Ama, kimilerine sorarsanız şahlandık uçuyoruz! Bizi kıskanıyorlar!

REKLAMLARI İZLEDİNİZ!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?