Reklamı Kapat

Toplu taşıma işinde çalışan “Asabi Şoförlere” artık bir dur deyin

Toplu taşıma kullanan hemen her vatandaşın müşterek derdidir asabi şoförler…

Vatandaşla tartışmak için zaman kollayan bu tür sürücüler, kooperatiflerin kötü anılmasına da neden oluyor.

İşini yapan ve insan olduğunu unutmayan şoförleri tenzih ediyorum ama işi gücü yolcuyla tartışmak olan şoförlerin yaptıkları saygısızlıklar artık ciddi boyutlarda…

Ben bu durumu basite alınacak bir konu olarak görmüyorum. Günümüzde tüm insanların siniri burnunda, herkes bir asabi, herkes çatacak birini arıyor. Hal böyle olunca, sokaklar öfkeden geçilmiyor.

Konuyu çok dallandırıp budaklandırmadan söylemek istediklerimi anlatayım.

İlk konu İzmit şehir içi minibüsleriyle ilgili…

UKOME, hatta Cumhurbaşkanlığı, tıpkı polis, asker gibi gazetecilerde ücretsiz seyahat etme hakkı vermiş.  

Bu kartlar tüm Türkiye’de geçerli olduğu gibi ilimizde de geçerli. Şoförler de bu kartla binen yolculara zorluk çıkartmıyor.

Bazı şoförler “devletin verdiği hak” diyor, bazıları içinden küfür ediyor. Ama yolcuya bir şey diyemiyor.

Neden mi?

Polis ve asker, sıkıyorsa desin…

Gücü gazeteciye yetiyor. Hatta işi kavga boyutuna bile getiriyor.

Daha öncede birçok kez örneğini yaşadığımız bir olay bu…

Günümüzde yerin dibine sokulmaya çalışılan mesleğimizi herkes hor görenler, ellerinden gelen kösteği kullanıyor.

Bir bakıyorsunuz, ücretsiz seyahat kartıyla minibüse bindiği için tartaklanan gazeteci, başka bir gün o minibüsçünün derdini haberleştirip sorununu gidermeye çalışıyor. İşte bu kadar acımasız bir meslek bu…

Bunları neden anlatıyorum?

Önceki gün muhabirimiz Ahmet Hazer, gazeteye gelmek için minibüse biniyor, kartı okutuyor ve şoför de her zamanki ani kalkışını yapıyor. Çünkü binen yolcu bedava olunca tepki böyle gösteriliyor.

Tabi o esnada muhabirimiz yere düşüyor, diğer yolcular tarafından kaldırılıyor. Bu sırada, “Merak etmeyin bir şeyim yok. Biz alıştık, bunlar her zaman aynı şeyi yapıyor” tarzında bir şeyler söylüyor.

Bunu duyan şoför durur mu, yumruğunu sıkarak muhabirimizin üzerine yürüyor.  Olay şimdi yargıya taşındı. Minibüsteki görüntüler izlenecek ve eğer dava açılırsa yargının sonucundan sonra bu durumu tekrar konuşacağız.

Körfez minibüsleri de çok farklı değil!

Size bir örnekte Körfez’den vereyim. Körfez minibüslerinde sık sık yaşanan tartışmalar ve kavgaların bir türlü önüne geçilemiyor. Umarız en kısa sürede, metro, tramvay, troleybüs artık ne yapılacaksa yapılır da Körfezliler şu kooperatifin sürücülerinden kurtulur.

29 Eylül Cuma günü eşim ve çocuğum yarımcadan minibüse biniyor, araç hınca hınç dolu. Ön kapıya yakın oturan eşim, Tütünçiftik’te ineceği sırada, “Kusura bakmayın önden inmek zorundayım, araç çok dolu, kucağımda çocuk var” diyor.  Sürücü, hayatında kibar bir laf duymadığından olacak vereceği tepkiyi bilemiyor ve “Sen halen ne oturuyorsun, kalksana” diyor.

Tabi bu arada tartışma başlıyor. 41 J 7057 plakalı aracın sürücüsü eşimin üzerine yürüyor. Yolcular şoförü tutuyor ve “Sen ne yapıyorsun kardeşim” diye kızıyor.

Düşünün işte, canımızı emanet ettiğimiz minibüslerdeki şoförlerin psikolojik durumlarını.

Kucağında 4 yaşında çocuk olan kadına efelenen şoförü son durakta yakaladım. O babayiğit şoför, bir kadının üzerine yürüyen şoför, bu sefer arabadan bile inemedi. 30 dakika boyunca araçtan inmesini beklediğim şoför dayılıktan vazgeçti ve bir yeğen edasıyla aracında kaldı. Tartışma diğer şoförler tarafından engellendi. Konuyu kooperatif başkanı İsmail Kahriman’a ilettim. İlgileneceğini söyledi. Ancak neredeyse 2 hafta geçti. Yapılan bir şey yok. Herkesin yaptığı yanına kar kalıyor.

Başta Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı olmak üzere tüm kooperatiflerin bu tür şoförleri camiadan uzaklaştırması şart. Uzaklaştıramıyorlarsa da o koltukları terk etmeleri lazım.   

Gerekiyorsa mesleki yeterlilik belgesi uygulansın ve psikolojik durumu şoförlük yapmasına engel olan kişiler bu işlerde çalışmasın.

Tekrar söylüyorum, toplu ulaşımdaki şoför şiddeti küçümsenecek bir konu değil. Bu konunun kalıcı bir çözüme ulaşması gerekiyor.

“Biz gereğini yaparız” deyip şikayetçilerin gazını almak, olası sıkıntıların önüne geçmeye yetmez. Sadece öteler…

Kocaeli  Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter İlhan Bayram, bu kenti sizler yönetiyorsunuz. Bu sizlere açık ihbarımdır. Toplu taşımada ipin ucu kaçtı. Lütfen gereğini yapın.

Tayini çıktı diye arkasından kurban kesildi, o şimdi Kocaeli Valiliğini karıştırıyormuş!

Kocaeli Valiliği İdari İşler Müdürlüğünde görevli Yaşar Yiğit isimli memur, valilikte çalışan TYP (Toplum Yararına Proje) personeline mobbing uyguladığı iddiasıyla suçlanıyor. 

İddiaların hedefinde olan Yaşar Yiğit, TYP çalışanlarına farklı işler yaptırdığı, görevlerinin dışında işler yaptırdığı ve mobbing uyguladığı iddia ediliyor. Uygulanan mobbing nedeniyle de yaklaşık 15 personelin işten ayrıldığı ifade ediliyor. Bütün bunları yaparken de personele, “Vali benim babam, beni oğlu gibi sever. Ona göre ayağınızı denk alın” tehdidinde bulunduğu söyleniyor.

071120131233505775426.jpg?

Valilik çalışanları bu durum karşısında sessiz kalmış. İşlerinden atılma korkusu yaşayan personel, bu konuyu amirlerine anlatmış olsalar da netice alamamışlar. İsimlerinin gizli kalmasını isteyen ihbarcı valilik çalışanlarının tek isteği Yaşar Yiğit isimli kişinin, valilikten uzaklaştırılması.

Yaşar Yiğit’in hikayesi bu kadar da değil. Olumlu Yaşar olarak bilinen Yaşar Yiğit, Marmaris Müftülüğünde hizmetli kadrosunda ilimize tayin edildiğinde, çalışma arkadaşları onun gidişi için kurban kesmiş ve kestikleri kurbanın bir kısmını fakir fukaraya dağıtmış, bir kısmıyla da kebap yapıp kendilerine ziyafet çekerek bu tayini kutlamışlardı. Bu ilginç kutlama Türkiye genelinde ve Kocaeli Gazetesi’nde haber olmuştu.

kupur-1539260589.jpg?

Yaşar Yiğit’in eski çalışma arkadaşları, Yaşar Yiğit’in tayini çıktığında sevinçten kurban kesip etinin bir kısmını fakir fukaraya dağıttılar. Bu olay ise Türkiye genelinde haber olmuştu.

Tülay Saraç, bir dönem aradan sonra yeniden muhtar adayı

muhtar-tulay-1539260658.jpg?

Başiskele Atakent Mahallesi’nin kurucu muhtarı olan ve iki dönem muhtarlık yaptıktan sonra geçtiğimiz dönem tekrar aday olmayan Tülay Saraç, bu dönem muhtarlık için yeniden aday oluyor. Lise mezunu olan ve evli 2 çocuk annesi Tülay Hanım uzun bir süredir de Kocaeli Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğünde çalışıyor. 5 yıl aradan sonra eski görevine yeniden aday olduğunu açıklayan Saraç, “bölgemehizmet etmek benim için çok kutsal bir görevi” diyor

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

Kerküklü - Olumlu Yaşar'ı Yiğit'i en yakın tanıyanlardan birisiyim.. Yazılan köşe yazısı ısmarlama bir yazı olduğu izlenimine kapıldım. Çünkü bende basın mensubu biriyim. Biri hakkında yazı yazmadan önce o kişiyi tanımak gerekir. Yaşar Yiğit yurtlar da büyümüş vatanını milletini seven biri ve o uğurda da her şeyi yapacak cesareti var. Arkadaşlar bırakın adamı adamı işine gücüne baksın çoluğu çocuğu var yazıktır. Yaşar Yiğit görev adamıdır yanındaki adam kaytarırsa o adama gerekeni yapar bunda da sakınca yoktur. Marmaris'te onlarca kişinin üstünde emeği vardır bir çok kişiye yardımcı olmuştur neden uğraşıyorsunuz?

Yanıtla . 0Beğen 12 Kasım 14:00
09

Millet Haklı - Şimdiye kadar valilikte yatarak maaş alanlara zor gelmiştir çalışçaksın kardeşim gelipte bu gazteci kardeş bizimle röportaş yapsın şefimiz on numara adam gibi adam yiğit adam çalışmayı sevmeyenler yatarak maaş alanlar soluğu gaztede almışlar çalışmak istemeyler gitsin yerine çalışmak isteyen çok yok öyle iş yapmıyacaksın maaşı yatarak alacaksın şefimiz on numara biz seninleyiz şefim meyve verev ağaç taşlanır biz seni biliyoruz helal sana

Yanıtla . 0Beğen 18 Ekim 01:43
08

Hulagü - Gercek izmit cocugu ve delikanlısı boyle yapmaz.İzmit kontrolsuz göçlerle cok degisti.İzmit öyle yiyip icip bu kent icin civi cakmadan gidilecek bir sehir degil.Adam izmitten milletvekili kendi memleketinin yolunu yaptırır,kandıraya,derbentte, suadiyeye hayrı olmaz.Bu kentten palazlanıyorsan hizmet yapmaya mecbursun.Siyasi parti yoneticileri izmitli olmalı.30 yıldır bir kocaelispora sahip cikamadinız.İzmitte ye iç kazan istanbulda harca ,memleketlnde yol yap iş takibi yap.İzmitli artık bilinçli ol

Yanıtla . 0Beğen 14 Ekim 00:45
07

ekmekçi - ortamlı bakmak lazım, adamlar eskiden 1 dönüm bostan yangelyat osman modunsda ise iyi yapıyor .haricen bişey yapıyor ise değerlendirilmeli

Yanıtla . 0Beğen 12 Ekim 11:32
06

Ayhan - ben böyle heryeri karıştıran bir kişi tanımıştım demek bir kişi daha varmış.allah böyle insanlarla yanyana getirmesin...belediye başkanıyla en alt kademedeki kazma kürekteki elemanı birbirine koyan insanı tanımak hayatta görebileceğiniz en iğrenç insan modelidir

Yanıtla . 5Beğen 12 Ekim 10:02
05

Köyün Delisi - Arkasında kurban kesenler yerleri daraldığı için mi kurban kesmişler. Onlar Yaşar ve Yaşar gibilerine kurban olsunlar. Böyle iyi kalpli yardımsever bir insanı kaybettikleri için üzüleceklerine gidişini kutlamak için kurban kesmişler, Yaşarın gidişini kutlayacaklarına Yaşar' ın ayaklarına kurban olsaylarmış daha iyi olacakmış. Hangi fakirin garibanın kapısını çalıp, bir derdine çare olmuşlar. Yaptıkları şeyin doğru bir şey olduğunu zannedip, bide gazeteye haber yapmışlar. Tiksindiricisiniz, batmıssınız çırpınıyorsunuz, zavallısınız, çaresizsiniz utanın insanlığınızdan, yapamadığınız şeyleri bu çocuk yaptığı için çekemiyorsunuz, kıskanıyorsunuz Yazıklar olsun Utanmazlar pişkinler....

Yanıtla . 2Beğen 12 Ekim 09:55
04

Komutan - Bosver Yasar bey iyiler her zaman kazanir.Sen isini yap Allah her zaman dogrunun yanindadir. "İt ürür kervan yürür"

Yanıtla . 2Beğen 12 Ekim 07:24
03

Izmitli - Bu haberi size kim yaptirdi yaziklar olsun meyve veren agaç taşlanir. Yasar bey i tanirim. Caliskan, dürüst, isine bakar niye sevilmiyor baskalari gibi siyasilerin arkasina siginipta calismamazlik yapan bir adam olmadigi icin sevilmiyor.Allahi peygamberi kutsal kitabimizi agzindan dusurmeyen duzenbaz sahtekar calismayip maas alan ve bunu ailesine yediren din istismacilari dusunsun.... O iscilere gelince siz bu isi kabul ederen gelmediniz mi? O ise girmek icin kimlerin referansiyla girdiniz onuda yazsaydiniz niye sikayet ediyorsunuz

Yanıtla . 3Beğen 12 Ekim 07:18
02

ozgur - Kocaelin de bir minubuscuye birde fırıncıya çok yüz verildi. Ne zaman zam isteseler hay hay efendim yapalım dendi. Kocaeli de UKOME nin adı var kendi yok. Kendi yönetmeliklerini uygulamaktan aciz. Minubuscuye ya bu araçları ne zaman degistireceksiniz diye bile sorulmadı. Fırıncılara ayıp olmasın diye Halk Ekmek Kocaeli ye yapılmadı. Birde üstüne üstlük midubusculer seminer adı altında tatile götürülüyor ödülmuş gibi. Kimin parası ile ?

Yanıtla . 3Beğen 11 Ekim 20:31
01

Vatandaş - Şehir içi minübüslerini kullanan 70 yaş üzeri vatandaşlarımızı da ekleyelim listeye. Anne Babaları yaşlarındaki insanlara yaptıkları terbiyesizlikleri aklım almıyor . 70 Yaş üstü insanlara bu hakkı verenlere tepki göstermeye güçleri yetmediği için hakkı kullananları eziyorlar.Umarım o yaşa geldiklerinde bırakın toplu taşıma kullanmayı evden dışarı çıkamazlar...

Yanıtla . 3Beğen 11 Ekim 18:20

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?