Reklamı Kapat

Milli Eğitim Müdürlüğü raporu dikkate almamış!

Derince Turgut Reis İlkokulu’nda geçtiğimiz Cuma günü bir skandal yaşanmıştı… 

Okulun demir kapısı, ilkokul birincisi sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler’in üzerinde düşmüş…

Mehmet Ali kaldırırlığı hastanede hayatını kaybetmişti…

Aradan bir hafta geçti, idari ve adli soruşturmanın devam ettiği belirtildi…

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, gazetemize “çocuklarımız okullarda ölmemeli” başlıklı bir açıklama gönderdi. Önemli uyarılarda bulundu…

OKULLARDAKİ KAZALAR

Kürekçi’nin açıklamasını birlikte okuyalım;

Makina Mühendisleri Odası olarak İşçi Sağlığı ve Güvenliği Alanında çalışmalar yürütüp, çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenleyerek yıllardır bu önemli konuya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştık. Turgut Reis İlkokulu’nda yaşanan üzücü ölümlü kaza ilk olmadığı gibi, bu anlayışla son da olmayacaktır.

-Yıl 2007, 14 Yaşındaki Ali Rıza Araz'ın kafasına çocukların salladığı bayrak direği düştü.

-Yıl 2010, bayrak direğinin kafasına düşmesi üzerine ağır yaralanan 9 yaşındaki Ayten Akbaş isimli öğrenci, kaldırıldığı hastanede ölüm kalım mücadelesi veriyor.

-Yıl 2010, İstanbul Maltepe'de bir ana sınıfı öğrencisi, düşerek kırılan lavabonun boğazını kesmesi sonucu öldü.

-Yıl 2017, Giresun’un Bulancak ilçesinde 5 yaşındaki çocuk oyun oynadığı okul bahçesinde elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

-Yıl 2017, Sivas'ta 6 yaşındaki ilkokul öğrencisi Sinem Ece, okulun ikinci katından yangın merdiveni boşluğuna düşerek hayatını kaybetti.

-Yıl 2018, Şanlıurfa’da oyun oynamak için girdiği okulun bahçesinde üzerine demir korkuluk devrilen 3 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

SADECE SORUŞTURMA AÇTIK DİYORLAR!

Ve 4 Ekim 2018 Perşembe, Derince Denizciler Mahallesi'nde bulunan Turgut Reis İlkokulu bahçesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayan 1'inci sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler'in tuttuğu raylı metal bahçe kapısı üzerine devrilmesi sonucu ağır yaralanmıştı, ne yazık ki Mehmet kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Hangi yürek bu minik bedenlerin böyle hayattan kopup gitmesine razı olabilir. 

Çok basit kontroller ve tedbirler ile önlenebilecek bu ölümlerin birçoğundan sonra kamu otoritelerinden ölümleri önleyecek bir tedbir ve çalışmayı bırakın soruşturma açma işleminin dışında açıklama duyulmamıştır. 

DAHA ÖNCE UYARDIK; ÇÖZÜME KATKI SUNMAK İSTEDİK. AMA…

Makina Mühendisleri Odası olarak geçmişte yaptığı incelemeler sonucunda okullarda birçok tehlikeli durum fark etmiş, 2011 yılında okullarda risk değerlendirmesi yaparak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne raporlamak istediğimizi dönemin milli eğitim müdürünü makamında ziyaret ederek iletmiştik.

Ancak bu talebimiz o dönemde dikkate alınmamıştır.

O dönem, iş güvenliği komisyonumuzun okullarda yaptığı incelemelerde; okulların kazan dairelerinin iş güvenliği açısından uygun olmadığı, elektrik tesisatlarında kaçak akım koruma rölesi bulunmadığı, topraklama ölçümü yapılmadığı, pencerelerin, merdivenlerin, acil çıkış kapı ve yollarının çocuklar düşünülmeden yapıldığı, bahçelerinde demir filizlerinin olduğu, birçok okulda dolapların sabitlenmediği gibi ciddi sorunlar olduğunu gözlemlemiştir. 

KANUNDAN KAMU KURUMLARININ MUAF TUTULMASI MEŞRU DEĞİLDİR!

31 Haziran 2012 tarihinde yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kamudaki yürürlük tarihi ardı ardına ertelenerek 2020 yılına ötelenmiş, adeta devlet kurumları mevzuattan kaçırılmıştır. Halen okullar gibi güvenliğin çok önemli olduğu kamusal alanlarda iş güvenliği konusunda bir çalışma yapılmamakta, çocuklarımızın canı yanmaya devam etmektedir.

Eğitim emekçileri ilkyardım, acil durum yönetimi, yangın söndürme gibi konularda yeterli meslek içi eğitimi alamamaktadır.

 Bu nedenle okullarda yaşanacak acil durumlarda ve kazalarda doğru müdahale tamamen şansa bırakılmıştır.

PROBLEMLERİ GİZLEMEYİN

Okullarda yaşanan kazaların önlenmesi için;

-Öncelikle problemleri gizleyen anlayıştan vazgeçilmelidir. 

-6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kamu işyerlerinde acilen yürürlüğe sokulmalıdır.

-Okulların risk değerlendirme çalışmaları hızla yapılarak tespit edilen olumsuzluklar giderilmelidir. Okullarda elektrik tesisatı, kazan dairesi gibi tesisatlar mevzuatın istediği şartlara kavuşturulmalı, periyodik muayene e testleri yapılmalıdır.

-Bahçe kapıları, bayrak direkleri, yağmur olukları ve çatı kiremitleri planlı olarak kontrol edilmeli ve tespit edilen uygunsuzluklar giderilmelidir.

-Otomatik kapı gibi mekanizmalar var ise bunlar uygun sensörler ile kontrol edilmelidir.

-Okullarda dolap, raf, eğitim araç gereçleri gibi devrilme riski olan nesneler sabitlenmelidir.

-Binaların mimari açıdan çocukların fizyolojik özelliklerine uygun olmayan kısımları iyileştirilmelidir.

-Servislerin standartlara uygunluğu periyodik olarak kontrol edilmeli. İlkokul servislerinde destek ve güvenlik amacı ile ikinci bir personel olup olmadığı trafik denetimleri yolu ile denetlenmelidir.

-Eğitim emekçilerinin tamamı ilkyardım, acil durumlar, yangına müdahale gibi konularda uygulamalı eğitimlerden geçirilmeli ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanmalıdır.

-Mesleki, teknik okullardaki makine ve ekipmanlar makine emniyeti açısından değerlendirilmeli, uygun güvenlik donanımları ile donatılmalıdır.  Mevzuata uygun olarak periyodik muayene ve bakımları yapılmalıdır.

-Tüm bunların yapılabilmesi için daha önce küçültülen milli eğitim bütçesi artırılmalıdır.

Bir kez daha Çocuk, Kadın, İşçi ayrımı yapmaksızın okulda, sokakta, fabrikada “sağlık ve güvenlik” şartlarının değerlendirilmesi, düzenlenmesi, iyileştirilmesi çabasını göstereceğimizi; tüm kamu kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmalar yapabileceğimizi yineliyoruz.”

2002 YILINDAN BERİ AKP İKTİDARDA…

Kürekçi’nin verdiği bilgiler, uyarılar böyle…

2011 yılında okullarla ilgili bir rapor hazırladık diyor, raporun dikkate alınmadığını söylüyor…

Acı bir durum…

2002 yılından beri AKP iktidarda…

5-6 bakan değişti… Her gelen Bakan sistemi değiştirdi…

Yani anlayacağınız eğitim sistemi yaz-boz tahtasına döndü…

OKUL MÜDÜRÜNÜ AÇIĞA ALIN

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda daha fazla denetim yapmalı…

Derince Turgut Reis İlkokulu’nda yaşanan skandalın üzerinden 1 hafta geçti, henüz doğru dürüst bir açıklama yapılmadı…

Adli ve idari soruşturma devam ediliyor denildi…

Madem böyle bir olay oldu, okul müdürünü, okul müdür yardımcılarını soruşturma bitene kadar açığa alırsınız…

Ayrıca okulun aile birliğinin de konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmaması da çok garip…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?