Reklamı Kapat

Park faciası!

Öncelikle şunu aklımızda tutalım: Park, doğallıktan uzak ortamda yaşayan kentliyi  doğala yaklaştırmaya yarayan yerdir.

Geçenlerde Elazığ’a gittim. Emekli olmadan önce bu kentte, birçok defa görevli olarak bulunmuştum. Yaklaşık 15 yıldan beri gitmediğim kent çok değişmiş. Örneğin yeni binalar yapılmış, yollar genişletilmiş.  

Beni en çok şaşırtan tesis edilmiş olan Kültür Park oldu. Oldukça geniş alana sahip bu parkın, üstünde “Mamuratül Aziz” yazılı çok büyük bir girişi var. Ağaçlarla bezenmiş park içinde, içi tertemiz su dolu, çevresinde çok güzel gölgelik alanlar ve sosyal tesisler olan doğal görünümlü bir kanal oluşturmuşlar.

Ama bu park içinde beni çok şaşırtan bir durumla karşılaştım: Parkın ortasında bir yerde durduğumda gördüm ki sağım, solum, arkam, önüm, her taraf yemyeşil çim kaplı. Biz İzmitliler böyle şeye alışık değiliz; çim parkın kıyısında köşesinde olur! Bir parkta, çim kaplı bu kadar yeşil alanın ne işi var! Nerede yapay seramik taş kaplı alanlar? Bu parkta böyle alanlar hiç yok gibi. Elazığlı dostlara sordum; siz buraya park mı diyorsunuz!

Gelin de İzmit’teki “Kültür Tepesini” görün!.. Doğaya bakış açısını, doğaya saygıyı görün! İzmit’te bu park alanının hemen hemen tamamı yapay seramik taşla kaplı. Park oluşturma böyle yapıldığında bu taşı üretip satanlar kazanır, döşeyenler kazanır. Nasıl oldu da bunu düşünmediniz?  Çayır çimen de neymiş! Demek ki Elazığ Belediyesinde çalışan mühendisler ve peyzaj mimarlarının bu “taş kültüründen” hiç haberleri yok. Çok yazık!..

İzmit’te “Kültür Tepesi” denilen bu yere gelenlerin taş zeminden gözleri kamaşıyor. Hele havanın açık olduğu bir yaz günü gelin de görün; öyle bir şaşaası var ki sormayın! Pırıl pırıl parlayan taşların ısınan yüzeyi içinizi öyle ısıtır ki oradan ayrılamazsınız!

Ortaya bir gerçek çıkıyor: İzmit’te yapılanı ancak “Park faciası” olarak tanımlanabilir. Çünkü bu park, kentte yaşayanı, değil doğala yaklaştırmak, adeta doğaldan uzaklaştırmak için yapılmıştır. Adeta doğa ile insan arasında kopukluk yaratmak için planlanmıştır. Elazığ’da yapılanı ise “Çevre Olgusunun Anıtı” konumunda.

Elazığ’daki bu parkın yapımında emeği geçenlerin eline, bilgisine ve görgüsüne sağlık. Onlar “Ne olacak!.. Doğu Anadolu şehri!” algısını ortadan kaldıran, çok güzel, başta İzmit olmak üzere başka kentlerin ders alması gereken bir çalışma yapmışlar.

Demek ki doğrusu, ancak “bilgiyle oluyor”. Yani “Bilgilenince oluyor

İzmit Kültür Tepesi’nden bir görünüm

izmit-kultur-tepesi-1540557175.jpg?

Elazığ Kültür Tepesi’nden bir görünüm

elazig-kultur-tepesi-1540557193.jpg?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?