Reklamı Kapat

Kartepe’de aday adayları renk kattı!

AK Parti’de çok renkli bir hafta geride kaldı. Birbiri ardına yapılan aday adaylığı açıklamaları, partide adeta karnaval havası oluşturdu. Bu havanın oluşumunda, başvuru yapan aday adayı sayısının fazla olması da önemli etkendi. Aday adayları, kamuoyunun yakından tanıdığı ve şanslı gördüğüi isimlerden olunca, gözler de haliyle adaylık başvurularında oldu.

Kartepe’de ilk olarak Zeki Çıtlak ile başlayan başvurular, eski Kadın Kolları Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Sevim Balaban’ın başvurusuyla tamamlandı. Adaylık başvurularında gördüğüm en dikkat çekici fotoğraf, aday adaylarının birbirlerine karşı gösterdikleri tutum ve davranışlar oldu. Kim adaylığını açıklayacaksa diğer aday adayları da destek olmak için başvuru esnasında hazır bulundu. Adaylığını açıklayan isimlerde bu katılımlara, “aday adayı kardeşlerime ya da büyüklerime teşekkür ediyorum” diyerek karşılık verdiler. Bu dönem hiç olmadığı kadar gösterilen bu birlik ve beraberlik havası, partililerin de gözünden kaçmadı.

Bu dip notlardan sonra gelelim aday adaylarının açıklamalarına. En çok merak edilen isimlerin başında önceki dönem Belediye Başkanı Şükrü Karabalık geliyordu. Karabalık diğer başvurulardan farklı olarak ilçe binasının dışında başvurusunu Komisyon Başkanına teslim etti. Bir hayli kalabalık bir kesimin katıldığı başvuruda gençler tezahürat yaparak Karabalık’a destek verdi. Ülkenin zor günlerden geçtiğini belirten Karabalık; “Böyle dönemlerde elbette bizim gibi vatanseverlerin kendi köşelerinde oturması beklenemez. Ben de bu dönemde yeniden Kartepemize ve milletimize hizmet etmek; şeklen ayrılmış olsam da fiilen asla ayrılmadığım belediye başkanlığına aday oldum” dedi. Yine önceki dönem Başkan Yardımcısı Zafer Arat da bir hayli kalabalık bir kesimin katıldığı ortamda adaylığını açıkladı. Arat, partinin kuruluş yıllarındaki ruha dönmesi gerektiğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti. Kartepe gerçekten çok önemli ve güzel bir yer. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Kartepe’yi birlikte yönetme sözü veriyorum” diye konuştu. Zafer Arat’ın destekçileri arasında eski belediye başkanları, eski ilçe başkanları da yer aldı. Yine Kartepe’nin sevilen ve saygın isimlerinden biri olan inşaat mühendisi Murat Yıldız’ın da adaylık açıklaması da merakla bekleniyordu. Yıldız, adaylık açıklamasını günün son saatine denk getirmesine rağmen, bir hayli kalabalık bir kesimin katıldığı programla adaylığını açıkladı. Adaylık açıklamasına, toplumun tüm kesimlerinden katılım olduğu gözlendi. İlk kez siyasi olarak kalabalık bir gruba konuşmasına rağmen yaptığı espriler ve ortamı neşelendiren açıklamaları katılımcılarca büyük alkış aldı. Yıldız; “Ülkemizin içinden geçtiği kritik süreçlerde yeni bir kurtuluş savaşı verdiğimiz şu dönemde bize yakışanın birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmek olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla önceliğimiz aday gösterilmek için çalışmak değil, partimizin oy oranını en yüksek noktaya çıkartabilmek için mücadele etmek olacaktır” dedi. AK Parti’de Orhan Sarısüleyman’da kalabalık bir organizasyonla adaylığını açıklayan isimlerden. Kartepe’nin öz evladı olduğunu, AK Parti’nin çıtasını daha da yukarılara çıkartmak için aday olduğunu söyleyen Sarısüleyman sözlerine şöyle devam etti. “Gerek iş hayatında, gerek çeşitli STK’larda edindiğim tecrübem en değerli sermayem olacaktır. İzleyeceğimiz tek yol ortak akla dayalı bir sistemdir. Bu anlayışla, çıktığımız bu yolda partimiz bu görevi şahsıma verirse doğasıyla, gölüyle, sanayisiyle her şeyin en iyisini hak eden güzel Kartepemizi, tüm Kartepe’li arkadaşlarımızla beraber daima istişare kültürüyle daha ileriye taşıyacağımıza inancım tamdır” dedi.
En dikkat çeken adaylık açıklamalarından biri de Sevim Balaban’ın yaptığı açıklama oldu. Balaban, siyaseten üniversite mezunu olarak kendini hissettiğini söyledi. Kartepe’ye bir kadın eli neden değmesin arkadaşlar diyerek iddiasını ortaya koyması katılımcılarca alkışlandı. Gayet rahat ve iddialı söylemleri, Balaban’ın adaylık açıklamasında dikkat çekici yönleriydi. Adaylık için başvuran isimlerden biri de eski Sarımeşe belediye Başkanı Ergün Berdan’dı. Berdan, adaylık açıklamasında zorluklar içerisinde kurulan ülkenin gelişimine katkı sunan Başkan Erdoğan’ın neferi olarak yola çıktığını söyledi. Berdan’da diğer adaylar gibi rakiplerine teşekkür ederek, bu kutlu davaya destek veren diğer arkadaşlarımıza da partimize, Kartepe ilçesine ve ülkemize gösterecekleri hizmetlerden dolayı şimdiden teşekkür ediyorum” dedi. AK Parti’de adaylık başvuruları esnasında gözlemlediğim tablo özetle böyleydi. Bakalım aday gösterildiğinde de tablo yine bu şekilde olacak mı? Bunu önümüzdeki ayın başında göreceğiz.

Adaylar neteşmeye başladı

AK Parti’de merakla beklenen adaylarla ilgili tablo netleşmeye başladı. Kimin aday olacağından ziyade kimlerin aday gösterilmeyeceği üç aşağı beş yukarı belli oldu. Örneğin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun üç dönem kuralından dolayı aday gösterilmemesi düşünülüyor. Başkan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde “üç döneme takılan arkadaşlarımızı dinlendireceğiz” diyerek Başkan Karaosmanoğlu’nun önünü kesmişti. Şimdilerde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı kim olur? sorusu yanıt aramaya başladı. Yine Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de üç döneme takılan isimlerden. Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından 13 belediyeden ikisinin başkanı ile yola devam edilmeyeceği ortaya çıkmış oldu. Kulislere göre Kocaeli’deki belediye başkanlarının çoğunun değişeceği yönünde bir hava var. Bir yada iki belediye dışında değişim olması öngörülüyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

cihat kandemir - KADIN BELEDİYE BAŞKANI OKŞİN BEÇET ÇOLAK.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 13:30
02

Faruk Aydın - Okşin beçet çolak Kartepe için çok büyük bir şans.Umarım Okşin hm bu ipi göğüsler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 09:20
01

Vedat Yilmaz - En onemli ve mütevazı adaylardan Ali Koçu unutmussunuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Kasım 12:13

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?