Devir algı devri!

AK Parti’de merakla beklenen belediye başkan adaylarının kim olacağı sorusu yakında yanıt bulacak. Parti kurmaylarının açıklamalarına bakılırsa birçok büyükşehir ve ilde adayların belirlendiği ve açıklanmasının an meselesi olduğu konuşuluyor. Her seçim döneminde olduğu gibi adaylar açıklanmadan bir sürü isim kendini kesin adaymış gibi ortaya atmaya başladı. Rakibinin adını yıpratabilmek için kamuoyunun önüne sürenler de var. İki farklı durum var. Hangi isim ciddi hangi isim gayri ciddi çoğu zaman belli olmuyor bile! Mevcut ortam algıyı oluşturabilme yeteneğine sahip olanlar için tam fırsat! Büyükşehirleri filan geçiyorum da ilçe belediyelerinde oluşturulmaya çalışılan algıya özellikle değinmek istiyorum. Son günlerde bazı ilçelerde öyle bir algı operasyonları yapılıyor ki insan şaşkınlıktan ne yapacağını şaşırıyor. Hiç aslı astarı olmayan söylentiler bir şekilde kamuoyuna sızdırılarak en güçlü aday algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Teşkilatın tanıma bile tanımadığı kişiler temayülde birinci olmuş gibi haberler basına sızdırılarak en güçlü aday algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Nasıl olur demeyin oluyor işte! Bilindiği gibi temayülde iki tane isim yazılabiliyordu. Bu isimler arasında mevcut belediye başkanı, ilçe başkanı, eski başkanlar, başkan yardımcıları, teşkilatın yakından tanıdığı isimler vardı. Tüm bu isimler varken teşkilat mensupları ne diye tanımadığı birini iki kişiden biri olarak tercih etsin! Bu algı operasyonları biraz da mantık çerçevesinde yapılırsa hiç fena olmaz. En azından kimse aklıyla alay edilmediğini anlar! Tüm bunları yaparken de öncelikle adayların önce bir kendilerine bakması gerekiyor! Partinin aradığı kriterlerin ne kadarına sahibim sorusunu kendine sormalı! Bana torpille gelmeyin diye bas bas bağıran Başkan Erdoğan’a inat, sanırım birileri hala eski yöntemlerle aday olabilmenin yolunu arıyor. Bu şekilde aday olma devrinin kapandığını bile anlayamayanların AK Parti’den aday gösterilmeleri de zaten mümkün değil!

Kocaeli’de iki başkan kalıyor gerisi…

AK Parti adaylarını belirlerken işi bu kez sıkı tutuyor. En ince detaylar bile bir kenra not ediliyor, atlanmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan güvendiği anket firması ile sokak sokak vatandaşın nabzını tutuyor. Tüm öneriler ise belediyecilikte bir marka olan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’ye yönlendiriliyor. Özhaseki, kimse yakınını bana getirmesin diyerek bu işi kendi metoduna göre yaptığı konuşuluyor. Örneğin belediye başkanları ne kadar arsa sattı, ya da mevcut arazileri nasıl değerlendirmiş? Sattığı araziler ile yaptırdığı projeler arasında ne kadar maddi fark var? Projeleri hangi müteahhitlere, kaç lira bedelle yaptırmış. Belediyeyi ne kadar kara geçirmiş veya zarara uğratmış. Başkanın şahsi gelir durumu nereden nereye ilerlemiş veya gerilemiş. Tüm bu soruların yanıtını öğrenen Özhaseki, ortaya öyle bir tablo çıkarmış ki, mevcut başkanlar için hiç de iyi bir sonuç ortaya çıkmamış. Tabi bunların yanında halkta karşılıklarının olup olmadığı, esnafın memnun olup olmadığı gibi birtakım soruları da beraberinde ekleyerek başkanlar üzerinde değerlendirmesini yapmış. Sonuç mu? Bundan sonrasını hükümete yakın bir gazeteci olan Süleyman Özışık’ın kaleminden okuyalım. “Muazzam bir değişim geliyor. Daha önce söylediğim gibi, mevcut belediye başkanlarının yüzde 90'ı değişecek. 

Daha detaylı bilgi isterseniz şunu söyleyeyim. 

İlk etapta masaya yatırılan 350 belediye başkanından 190'ının kesin olarak "tekrar aday gösterilmemesine" karar verildi. Geride kalan 160 belediye başkanının üçte ikisinin de "aday gösterilmemesi" yönünde bir ön kanaat oluştu. 

Geride kalan 50 başkanın durumunun ne olacağı da daha titiz bir araştırma sonucunda belirlenecek.

Mesela İstanbul'da 3 veya 4 başkanın, Kocaeli'de sadece iki başkanın ve Bursa'da 3 başkanın görevine devam etmesi bekleniyor.

Başarılı İlçe Başkanlarının Büyükşehir’e, bazı Belediye Meclis Üyelerinin ilçe belediye başkanlığına aday gösterileceği ilginç bir serüven yaşanacak. 

Kalacak ve gidecek isimlerin kimler olacağını bilmiyorum. Bilsem de partiden önce açıklamak bana düşmez zaten...

Ve son bir not...

3 dönemini dolduran belediye başkanlarının tekrar aday gösterilmemesi konusunda kesin karara varıldı. Bu durum mevcuttaki belediye başkanlarına da iletildi.

İstifa etmek isteyen İlçe Teşkilat Başkanları’na ise şimdilik istifa etmemeleri uyarısı geldi.

Ama şimdilik…

Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgiler vereceğim ama bugünlük bu kadar”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ersoy Kandemir - Algı yönetimin günümüzde yoğun bir şekilde kullanıldığını düşünürüm ancak GERÇEKLERİ SAKLAYAMAZLAR sadece sakladıklarını sanarlar tabi bu ne zaman nerde patlayacağını bilmediğin sonuçları engellemez!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 02:24
02

Cihat Kandemir - bende OKŞİN HANIM sonuna kadar destekliyorum. KADIN BAŞKAN OLMALI.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 13:29
01

Gülgün Yılmaz - Kimsemin adamı değil.Parti çalışması var.Herkesin sevdiği çalışkan ve azimli biri. Okşin Beçet Hm destekliyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 10:54


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz