Reklamı Kapat

AK Parti’de başkan adayı kim olacak?

AK Parti Kartepe’de tutuldu ve başkan adayının kim olacağı sorusu heyecanla beklenmeye başladı. Aralık’ın 15’inde açıklanması beklenen adayın kim olacağına dair birçok isim kamuoyuna sürüldü. Hemen hepsi Ankarda’dan bitirdiği şeklinde dolaşan isimlerin esasında sadece birer algı operasyonundan ibaret olduğunu geçen hafta yazmıştım. Elbette bazı isimlerle güçlü bir şekilde Ankara’da telaffuz ediliyor, kamuoyunda konuşuluyor. Biraz daha gerçekçi bilgi ve duyumlarla bu isimleri sizlere aktaracağım. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın’ın belli olmasından sonra, ilçelerdeki soru işaretleri de önümüzdeki üç beş gün içerisinde netleşmiş olabilir. Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Tahir Büyükakın’ın hangi ismi tercih edeceğine biraz kafa yoralım. Hem devlet tecrübesi, hem bürokrat tecrübesi, hem akademik kariyeri, hem de siyasi geçmişi olan sanırım tek aday olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın’dır. Yine başkan adayı olmak için çok fazla mücadele etmeyen, üstelik yerel bir gazeteye verdiği röportajla şansının iyice azaldığı konuşulan bir isim olan Büyükakın, bilgi birikim ve tecrübelerinin yanı sıra, şunun adamı denebilecek bir kişi de değil. AK Parti’de, il başkanlığı görevine Avukat Abdullah Eryarsoy getirilerek hemşericilik ve adamcılık dönemi kapanmış oldu. Genel kanaat, Tahir Büyükakın’ın liyakata önem vereceği ve “hangi isimle en az tepki olur ve en çok oyu alırız” diye düşünerek karar vereceği şeklinde.

Tahir Büyükakın’ın büyükşehir adaylığı sonrası yansımalarına baktıktan sonra, Kartepe’ye geri dönelim. Evet Karetpe’de bugün öne çıkan isimlerin başında mevcut başkan Hüseyin Üzülmez geliyor. Üzülmez’in en büyük kozu, parti üst yönetimiyle güçlü bağ oluşturması. Kamuoyu, AK Parti’de güçlü bağlantıları olan isimlerin her ne olursa olsun yine şanslı olduğunu düşünüyor. Şuan da bu düşünce devam ettiği için Üzülmez bu anlamda en şanslı isimlerden biri. Yine şanslı olan adaylardan biri de eski başkan yardımcısı Zafer Arat. Ciddi bir çalışma içerisinde olan Arat, aday olabilmek için en çok bastıran isimlerin başında geliyor. Temayülde, kamuoyu anketlerinde en azından ilk dört isimden biri olduğu kamuoyunun ve partililerin konuştuğu bir isim.

Bir önceki dönem belediye başkanı olan Şükrü Karabalık’ta ismi kamuoyunca telaffuz edilen isimlerden. Parti yönetimiyle bağları, Üzülmez ya da Zafer Arat kadar güçlü olmayan Karabalık, kamuoyunun da anketlerinde ismi öne çıkan isimlerden biri. Şuan saha da çalışma yapan dört kişiden biri. Geçmiş dönemdeki tecrübeleri, halkı tanıması propaganda yapmasında elini güçlendiriyor. Bir kesime göre yeniden iade-i itibar yapılabilir denirken, diğer bir kesim Karabalık’ın aday gösterilme şansının düşük olduğunu söylüyor. Ancak genel kanaat Karabalık’ın isminin güçlü bir şekilde olduğu yönünde.

İsmi sürekli gündem de olan ve aday gösterilme ihtimali yüksek olan aday adaylarından biri de İnşaat mühendisi Murat Yıldız. Belediyeciliğe yatkın bir isim olan Yıldız’ın en önemli artısı partinin yeni dönemde uygulaması düşünülen profile en uygun aday olması. Hiç kimse onun hakkında olumsuz bir kanaat belirtmiyor. Aksine; kucaklayıcı, samimi ve bütünleştirici bir isim olarak çıkış yaptı. Temayülde en iyi oyu alan isimlerden biri olduğu partililerce konuşuluyor. Kamuoyunda da sevilen bir isim olan Yıldız’ın sosyal medya paylaşımları da büyük beğeni alıyor. Partinin yeni yüz araması durumunda öne çıkan en güçlü aday olan Yıldız, mesleği ve belediyecilik konusundaki becerisi ile aranan en ideal isim. Temayülde yaptığı konuşma ile partililerin tamamının büyük beğenisini kazanana Yıldız’ın, tüm aday adaylarının yanı sıra mevcut başkan Üzülmez ve ilçe başkanı Mustafa Kocaman ile de diyalogu güçlü.

AK Parti Kartepe’de bu dört ismin yanı sıra gönlünden belediye başkanlığı geçiren bir diğer isim de mevcut ilçe başkanı Mustafa Kocaman. Kocaman, partinin almış olduğu karar gereği aday adayı olmak için istifa etmedi. Genel Merkez’in aday belirlemede sıkıntı yaşaması durumunda, potansiyel adaylardan biri. Bilgisi ve tecrübesiyle başkanlığa yakıştırılan isimlerden olan Kocaman, aday gösterilmemesi durumunda ilçe başkanlığı görevine devam edecek.

AK Parti Kartepe’de mevcut durum şimdilik böyle. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışı temaslarının ardından yapılacak yoğun bir çalışma programıyla adayın ismi belirleyecek...

Şu bir gerçek ki, adayın kim olduğu konusunda, kimsenin net bir bilgisi yok. Şu masada, bu masada gibi söylentilerin aslı astarı yok!  Yukarıda belirttiğim isimler, temayülden iyi bir oy aldığı parti kulislerinde dillendirilen, kamuoyu anketlerinde de isimleri öne çıktığı konuşulan aday adaylarıydı. AK Parti Genel Merkezi’nin elinde adaylarla ilgili geniş bilgi içeren raporlar mevcut. Bu anlamda ciddi bir çalışma yapılmış. Birkaç gün sonra bir ya da iki kez anket daha yapılarak bir isim üzerinde karar kılınacak. Adayın açıklanması her ne kadar 15 Aralık olarak konuşulsa da ay sonunu bulabileceği belirtiliyor.

Bakalım AK Parti Kartepe’de aday kim olacak?
Bu sorunun yanıtı önümüzdeki günlerde öğrenmiş olacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kartepeli - BELLİ Kİ EN KORKTUĞUNUZ İSİM ORHAN SARISÜLEYMAN :) ZİRA ÇOK GÜÇLÜ BİR ADAY OLMASINA RAĞMEN İSMİNE YER VERİLMEMİŞ BU DA KENDİSİNİN İSMİNİ ÖN PLANA ÇIKARMAKTAN KORKTUĞUNUZU GÖSTERİR. BİZ KARTEPE HALKI OLARAK AĞZI MAKLUBE KOKAN BAŞKAN İSTEMİYORUZ!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 05:36

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?