Reklamı Kapat

Hesap günü geldi, hesap vermeyecek misiniz?

Hayatta esas hesap vermektir.

Çağdaş dünyada hesaplar yaşarken verilir, ahrete bırakılmaz.

Hesap vermenin değişik şekilleri vardır.

Demokrasi denilen sistemde denetim ve hesap verme esasına dayanır, aslında.

Bu yüzden her kurumda denetimi sağlayan kurullar vardır.

Büyük Millet Meclisi, belediye meclisleri, Sayıştay, bağımsız mahkemeler, muhalefet ve bağımsız medya gibi.

**

Kocaeli’de 2004 yılından bu yana belediyeyi aynı kişiler, aynı yapı tam 15 yıl aralıksız yönetti. Belediyenin son yıl itibariyle 2 trilyonun üzerinde yıllık geliri olduğu belediye kaynakları tarafından  açıklandı.

Bunu 15 yılla çarpın 40 trilyona yakın bir paranın geldiği görülecek.

Buna Yuvacık Barajı nedeniyle su satışından gelen su gelirlerini, İzgaz satılana kadar oradan gelen doğal gaz gelirlerini, satılan  belediye arazi gelirlerini, İzgaz’ı 559 milyon Dolarlık satış gelirini  de  ekleyin korkunç bir rakama ulaşırsınız.

Buna Kentkonut, Belde A Ş, İzaydaş A. Ş, Ulaşım A.Ş, Antikkapı A. Ş. gibi güçlü belediye şirketlerinin kaynaklarını da ekleyin, rakam çok daha fazla artacak.

**

Hesap aşamasında, belediye meclisinde AKP’li meclis üyeleri parti disiplini nedeniyle susmak zorunda kalıyor, susmayanları da zaten tekrar belediye meclisine koymazlar, bu isimleri burada yazmak istemem.

Muhalefet meclis üyeleri de zaten azınlıkta kıyameti de koparsanız AKP çoğunluğu oy çokluğu ile her türlü kararı dilediği gibi geçiriyor.

**

Kaldı bağımsız basın.

AKP yönetimi basını, Türkiye genelinde olduğu gibi büyük ölçüde Kocaeli’de de iktidar gücünü ve sermayelerini kullanarak susturmayı başardılar.

Cesur gazete ve gazetecileri tabii ki ayrı tutuyorum.

**

Belediye yetkilileri hakkında Belde A Ş, Antikkapı yolsuzlukları gibi ciddi davalar açıldı, bunlar da iktidar gücü ile öyle yada böyle kapandı.

Sayıştay raporlarını kamuoyuna açıkladık, halkı bilgilendirdik.

Her yerde bir sessizlik var.

**

Şimdi soruyorum, İzgaz’dan gelen ve bugünkü para ile 3 Katrilyona yaklaşan parayı nerelerde harcadınız?

Yukarıda saydığımız bu kadar ciddi gelirleri nerelere harcadınız?

Kentkonut yolsuzluğu, NCITY’i yolsuzluğu, ihale hatalarından kaynaklanan zarar ve kayıplar v.s. konularında belediye yetkililerinin halkı seçim öncesi bilgilendirmesi gerekmez mi?

Taahhütlerinin hangileri yapıldı, hangileri yapılmadı, halktan helallik almak gerekmez mi?

**

Belediye sanki derin devlet, şirket bilançoları bilinmiyor, gelirleri, giderleri bilinmiyor, şirket yöneticileri kimler; ne kadar maaş alırlar bilinmiyor.

Şirketlerin borçlanmaları neler bilinmiyor?

Yeni gelen yapı hangi boyutta bir enkaz devralacak?

**

Şimdi giderken hesap vermek gerekmez mi?

Şimdi halkla helalleşme, halkı bilgilendirme zamanı değil mi?

Yoksa bizim memlekette olduğu gibi helalleşme ahrete mi bırakılacak?

Oysa ki, çağdaş dünyada hesaplar yaşarken verilir, ahrete bırakılmaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Ömer Sert - Rahat ol FAHRİ BEY.ALLAH bunlara kayıt yapan 2 melek görevlendir di.HESAP günü herşey çıkacaktır.rahat ol.Bu millet memnunsa yapacak bişey yok bu dünyada.

Yanıtla . 1Beğen 05 Aralık 09:19
03

Ersoy Kandemir - Allah büyüktür.

Yanıtla . 1Beğen 04 Aralık 21:24
02

Ersoy Kandemir - Halka millete bugüne kadar hesap verdiklerini görmedim,hem kendileri söyler kendileri dinler bir kere CANLI YAYINDA RAKİPLERİYLE GÖRÜLMÜŞLÜKLERİ YOK sadece Kocaeli’de değil tüm Türkiye’de,SAYIŞTAY RAPORLARI ORTADA,bunlar Allah’a nasıl hesap verecek hiç düşünmediklerine inanırım!

Yanıtla . 1Beğen 04 Aralık 17:48
01

Erol Demirbek - gerçekten hesap verilmesi için akp nin ve erdoğanın iktidarının sona ermesi gerekir . devir hesap sormaya uygun değil. bir de şu var iktidara gelen hesap sormayı bir kenara koyar daima ..boşuna hayal kurmaya da gerek yok .

Yanıtla . 3Beğen 04 Aralık 13:53

Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?