Ahbap çavuş mu, liyakat mı?

AK Parti’de ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesine sayılı günler kaldı. 10 güne kalmaz adayların belli olması muhtemel görünüyor. Büyükşehir adaylarını belirlemeden daha zor olan bu süreç, çok dikkatli ve titiz bir şekilde ilerliyor. Esasında aday adayları da, partililer de gerçekten hak eden, parti oyunu en yüksek çıtaya çıkartacak olan aday üzerinde bir eğilim olacağına inanıyor. Daha doğrusu inanmak istiyor. İlk kez, “ahbap çavuş ilişkisi” ya da “bu benim yakınım” anlayışı yerine, liyakat ön plana çıkmış durumda.

Beklenti bu yönde ve adamı olanın değil, milletin gönlüne girenin aday gösterileceğine inanılan bir dönemde olduğumuz ifade ettik. O yüzden AK Parti’nin şuan vermiş olduğu sınav bugüne kadar olan sınavların en önemlisi. Ancak şimdilerde parti içerisindeki belirli çıkar ve menfaat gurupları, algı operasyonları ile kendi adaylarını ön plana sunma derdine düşmüş durumda. Anketler üzerinde manipülasyonlar yaparak genel merkezi etkilemeye çalışıyorlar. İstediği adayı başarılıymış gibi gösterebilmek için her türlü yalanı mubah gören bu zihniyet, bir an olsun boş durmuyor ve kendi istedikleri adayın belediye başkan adayı gösterilmesi için var gücüyle çalışıyor. Bu kişiler istedikleri adayı belediye başkan adayı olarak gösterebilmek için harcadıkları enerjiyi halka hizmet için harcasalardı inanın sorunların çoğu azalmış oldurdu! Her neyse, gelelim bu kişilerin genel merkez düzeyinde yaptığı etkilerin sonuçlarına…

AK Parti Genel Merkezi bu kez işi sıkı tutarak kimsenin dediğine itibar etmiyor! En azından böyle bir görüntü ve hava hakim. Çeşitli kanallar vasıtasıyla mevcut başkanların durumu, “en ideal aday profilinin kim olacağı?” sorularına gerçekçi yanıtlar arayan anketler yaptırılıyor. Elbette sadece anketlere bakılarak aday belirlenmeyecek ve bunun yanı sıra bir takım kriterler daha var. Ancak burada esas dikkat edilmesi gereken, kamuoyunda karşılığı olmadığı halde anketlerde yüksekmiş gibi gösterilen isimler. Aynı şekilde mevcut başkanın durumu anketlerde iyi olduğu halde, birilerine eyvallah demediği için anketlerde oy oranı düşükmüş gibi algı yapmaya çalışılması. İşte asıl sıkıntı burada! Partinin bu tür çıkar ve menfaatini parti ve ülkenin geleceğinin önünde gören zihniyetten acilen temizlemesi gerekiyor. Makam ve mevkilere gelmiş koca koca adamların, hizmet için Ankara’da mücadele vermesi gerekirken, kendi çıkar ve menfaati için istediği adayları başa getirmeye çalışması seçmen tarafından hoş karşılanmaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen, birileri eski alışkanlıklarını devam ettirmeye çalışırsa, bunun da mutlaka bir faturası olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü bu seçim partinin en yüksek oyu kimle alırım diye düşüneceği en kritik seçim. Bu dönemde yapılacak her hamle, kişilerin karnesini de etkiliyor. O yüzden aday belirleyici isimler sadece ilçelerin değil, kendi ve ülkenin de kaderini belirlemiş olacak. Küçük hesaplar yerine fotoğrafın bütününe bakan her kim varsa, istemediği aday gelse de kazanacaktır. Çünkü vakit hesap vakti değil. İşin içerisinde rant var diye, birileri kendi menfaatleri uğruna adım atmaya devam ederse dediğim gibi sonucu mutlaka olumsuz olacaktır. Böyle bir adım atılırsa seçmen de bunu affetmeyecek diye düşünüyorum.

AK Parti adayları neden sahada değil?

AK Parti’de aday adayı olan isimlere bakıyorum da çoğu yan gelip yatıyor! Sahada kendini anlatan, partisine oy isteyen isim sayısı yok denecek kadar az. Örneğin Kartepe… En yoğun çalışan, Kartepe’nin her bölgesini karış karış gezerek çalışan sadece birkaç isim var. Yeni isimlerden İnşaat mühendisi murat yıldız, mevcut belediye başkanı Hüseyin Üzülmez ve bir önceki dönem belediye başkanı Şükrü Karabalık haricinde canla başla çalışan aday yok! Kimsenin inancı mı kalmadı yoksa “ne gerek var, çalışsak ne olacak?” diye mi düşünüyorlar anlamadım. Aday gösterileyim sonra çalışırım diye düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Sonuçta aday adayı olan kişi elinden geldiği kadar mücadele eder, etmeli de. Düşünün onlarca aday adayının sahada çalıştığını. Seçmen üzerinde oluşturulan algıya bakar mısınız? Ama nedendir bilinmez, sahada çalışan ve mücadele eden aday adayları yok! Bu durum bana enteresan geliyor. Sizce de öyle değil mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Cenk - Yazıdan alıntı :

""" İlk kez, “ahbap çavuş ilişkisi” ya da “bu benim yakınım” anlayışı yerine, liyakat ön plana çıkmış durumda..."""

Sayın Yazar, bu görüşünüz partilerde keşke hayat bulsa !... Ama, ne yazık ki, hiç bir dönem hayat bulmadığı gibi bu dönem de de hayat bulmuş değildir bu görüş ! Esasen sıkıntıalrımızın en önemli sorunu da budur diye düşünüyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 10:12

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?