İlimizdeki yerel seçimlerde 3 bin 800 kişi seçilecek

Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve azalar belirlenecek. Kocaeli’de yaklaşım 3 bin 800 kişi sandıktan çıkacak sonucuyla seçilmiş olacak.   

Siyasi partilerde başlayan seçim hareketlenmeleri muhtarlıklarda da hız kazandı. 2019’un mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde 1 milyon 330 bin Kocaeli seçmeni 13 belediye başkanı, 346 meclis üyesi, 472 muhtar ve bu muhtarlıkların azalarını seçecek. Her bir muhtarlığı 6 ila 9 arasında aza seçme hakkı bulunuyor. Bu da ortalama 3 bin aza demek. Yani Kocaeli’de Mart 2019 seçimlerinde yerel yönetimler için 3 bin 800 kişi seçilecek.

Kocaeli’de 13 belediyeye 5 partinin aday çıkarttığını düşünürsek 65 belediye başkan adayı olacak. 346 meclis üyeliği için ortalama 4 bin 152 kişi aday olacak.  472 muhtarlığın her birinde ortalama 4’er aday olursa, bin 888 muhtar adayı, 3 bin aza için ise 12 bin kişi aday olacak. Bu veriler ışığında 2019 yerel seçimlerinde tahminen 18 bin 105 kişi seçmenden oy isteyecek.

HANGİ İLÇEDE KAÇ MECLİS ÜYELİ KAÇ MUHTAR SEÇİLECEK?

İzmit Belediyesi 37 meclis üyesi, 102 muhtarlık

Derince Belediyesinde 27 meclis üyesi, 17 muhtarlık

Körfez Belediyesi 31 meclis üyesi, 36 muhtarlık

Darıca Belediyesi 31 meclis üyesi 14 muhtarlık 

Çayırova Belediyesi 31 meclis üyesi, 9 muhtarlık

Gebze Belediyesi 37 meclis üyesi, 40 muhtarlık

Dilovası Belediyesi 15 meclis üyesi, 12 muhtarlık

Başiskele Belediyesi 25 meclis üyesi, 37 muhtar 

Gölcük Belediyesi 31 meclis üyesi, 50 muhtarlık

Karamürsel Belediyesi 25 meclis üyesi, 27 muhtarlık

Kartepe Belediyesi 31 meclis üyesi, 32 muhtarlık

Kandıra Belediyesi 25 meclis üyesi, 96 muhtarlık

TOPLAMLARI 13 Belediye başkanı

346 Meclis Üyesi

472 muhtarlık

Yarımca’da çocuk parkı isyanı

Körfez ilçesi Yarımca Bölgesi Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan Alaattin Yüksel Çocuk Parkı, artık S.O.S. veriyor. Mahalle sakinleri mezbelelik hale gelen bu parkın onarılmasını, hatta yıkılıp yeniden yapılmasını istiyor.

Mimar Sinan Mahallesi sakinleri bu konuyu defalarca ilgililere iletmiş. Şikayetler ilgililer tarafından not alınmış fakat çözümü noktasında hiçbir şey yapılmamış.  Kırılan korkuluklar yüzünden tehlikeli bir hale gelen parkta her an bir kaza yaşanabilir.

Zemini deforme olan, salıncakları ve kayak alanı kırılan, kayak alanının korkulukları olmayan ve çamur içerisindeki bu parkın onarılması içen biran önce harekete geçilmeli.

Çocuklar için eğlence alanından çok, tehlike alanı haleni gelen park, aileler tarafından tercih edilmiyor. Ancak kendi başına parka gitmek isteyen çocuklar için tehlike devam ediyor.

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’a seslenen mahalle sakinleri, bu parkın yenilenmesi için bizim aracılığımızla istekte bulunuyor.

Gebze'ye Kandıralı aday adayı

Kandıralı Volkan Ersoy Gebze belediyesi meclis üyeliği aday adaylık başvurusunu yaptı. Aday adaylık başvurusunu AK Parti Gebze İlce Başkanı İrfan Ayar’a yaptıktan sonra, müracaatını sosyal medya hesabından duyuran Volkan Ersoy, başvurusunu eşi Esra Ersoy, oğullarım Burak Deniz ve Türkan Ali Asaf ile birlikte yaptı. 1988 Kandıra doğumlu olan Volkan Ersoy; Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim mezunu. Halen 3. üniversite olarak Atatürk Üniversitesi sosyoloji bölümü okuyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz