Reklamı Kapat

Özlenen aday profili; Murat YILDIZ

Kamuoyu şu sıra AK Parti’nin ilçelerde göstereceği adaylara kilitlenmiş durumda. Hemen herkesin aklında aynı soru var. Adaylar ne zaman açıklanacak, kim olacak? Aralık ayının başından beri ha bugün ha yarın diye tartışadursun, aday adayları da bu süreci iyi yönetmeye çalışıyor. Esasında aday adaylarından bir tanesi bu süreci en iyi şekilde değerlendiriyor. İşte ben de tam bu konuya özellikle değinmek istiyorum. Çünkü, kendisine hakkını teslim etmek, çalışanı takdir etmek ve çalışmaya özendirmek istiyorum. Sıcak masa başında adamı olanın değil, milletin gönlüne girebilmek için yağmur çamur demeden gezip çalışmanın daha erdemli bir davranış olduğunu düşünüyorum. Bunu daha da detaylandırabilirim ancak asıl söylemek istediklerime geçelim…

Hangi aday adayını kastettiğimi, günceli takip eden okurlar zaten anlamıştır. O isim Ak Parti’nin Kartepe Belediye Başkan Aday Adayı Murat Yıldız. Aday adaylığını açıkladığı günden bugüne yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken bir isim. Kartepe gibi dağınık ve bir o kadar doku farklılıklarının olduğu bir coğrafyanın kısa sürede altını üstüne getirdi desek yeridir. Gezilmedik esnaf, girilmedik kahvehane, semt pazarı, temas edilmedik gönül bırakmamaya çalışan Murat Yıldız, sadece Kartepe’de değil, Kocaeli’de de parmakla gösterilmeyi başardı. Çalışmalarından hiç taviz vermiyor, yağışa, soğuğa aldırmıyor. Ak Partililerin yanı sıra, tüm seçmenin görmek istediği bir profile sahip olduğunu herkese gösterdi. Mütevazi tavırları ile vatandaştan takdir görmesi, Cumhurbaşkanının sıklıkla ifade ettiği “gönül belediyeciliği” kavramının altını en iyi doldurabilecek isim olarak görülmesini destekler nitelikte.

Teşkilatlarda büyük teveccüh görüyor Yıldız. Ak Partili olmayan kesimlerin de ilgi duyduğu bir isim haline gelmesinde ise; bilgi, birikim ve çalışkanlığı ile herkese kendini kabul ettirmesinin büyük payı var. Zaman zaman yayılan “Ak Parti’nin adayı belli” söylentilerine aldırış etmeden, çalışmanın, çaba göstermenin, halkla bütünleşmenin çok daha önemli olduğunun özellikle altını çiziyor. Seçmenin özlediği, görmek istediği tüm özelliklere sahip olan Murat Yıldız’ın Kartepe’de aday gösterilmesi ilçe genelinde büyük memnuniyet yaratacaktır. Aday adaylarından küsen kimse olmayacağı gibi, hiç olmadığı kadar da bütünleşme sağlanacaktır. Bunu görmek için kahin olmaya gerek yok, ilçenin nabzını doğru okuyabilmek yeterli.

Yıldız adaylık noktasında istenen birçok kritere de sahip bir isim. Mühendis olması, belediyecilik konusunda en önemli artısı şüphesiz. Başarılı bir işadamlığı geçmişinin olması yönetici kabiliyetinin olduğu, Sivil toplum kuruluşları içinde bulunması ve esnaflıktan gelmesi ise halkla kolaylıkla gönül köprüleri kurabileceği anlamına gelir. Zaten yaptığı çalışmalarla kamuoyu da bunu görüyor.

Kartepe’nin zor coğrafyasında, sokaklarını karış karış gezmek, üstelik bunu günde 4-5 mahalle gezerek yapmak her babayiğidin harcı değil. Bunun için dertlenmek lazım, aşk lazım, vizyon lazım. “Gönül belediyeciliği” kavramının altını doldurmaya gayret eden, yapısı ve kimliği itibariyle ilçeyi çok iyi bilen, sorunların kaynağını da çözümünü de en iyi bilen isim. Aday adayı olmasına rağmen yaptığı çalışmalarla Kocaeli’de gündemin ilk sırasına oturmayı başaran Yıldız’a “aday sensin” dendiğinde, eminim parti en yüksek oyu alacaktır.

Abarttığımı ya da ayrıcalık tanıdığımı filan düşünen varsa, kendisini takip etsin, kendisiyle sohbet etsin, tanısın. Yazdıklarımın eksiği vardır, fazlası kesinlikle yoktur. Adayın açıklanmasına sayılı günler kala, herkesin konuştuğu isim olan Murat Yıldız aday gösterilir mi bilmem ama, şimdiden kazandığını net olarak söyleyebilirim.

Ak Parti’de temayül…

Ak Parti’de ilçe başkanlarının istifası sonrası boşalan koltuklar için temayül yoklaması geçtiğimiz günlerde yapıldı. Kartepe’de Abidin Akyol, Sadık Yılmaz, Ahmet Atlı, Şeref Merttürk ve Faruk Baysal adaylıklarını açıklayan isimler oldu. Belediye başkan adayının kim olacağının beklendiği şu günlerde yapılan bu temayül partililerin de kafasını karıştırdı. Esas merak edilen ise, belediye başkan adayları açıklandıktan sonra mı ilçe başkanlarının açıklanacağı… Çok değil, önümüzdeki günlerde, hem ilçe başkanı hem de belediye başkan adayı soruları yanıtlarını bulacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?