Reklamı Kapat

KYÖV 2. Çocuk Edebiyatı Ödül Töreni

Çocuklar hepimiz için önemli varlıklardır. Onların en iyi şekilde yetişmesi için gösterilen çaba, aldıkları eğitim vs. kendi imkanlarımız doğrultusunda sınır tanımaz bir oluşum içindedir. Onları en iyi şekilde yetiştirmek için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Bilinçli, duyarlı anne - baba olmak da bunu gerektirir. Çocuk yetiştirmede en önemli kurallardan birisi de çocuğu kitap okumaya en içten bir şekilde alıştırmaktır. En içten diyorum çünkü bu bir ödev gibi değil, hayatı boyunca okumaktan zevk alacağı bir eylem olmalıdır. Çocuğun farklı bir bakış açısı kazanması, ufkunun genişlemesi, konuşma ve yazma üzerine düzgün ifadeler kullanması, hayal dünyasının gelişmesi, yeni yerleri keşfetmesi ve toplumsal gerçeklere ışık tutması açısından doğru yönlendirmek önemlidir.

İşte bu noktada çocuk için önemli olduğu kadar anne – baba ve öğretmen içinde çocuğun okuyacağı kitaplar önemlidir. Bu konu, aile ve öğretmenin olduğu kadar edebiyatçı ve toplumunda sorumluluğundadır.

Bu sorumluluk bilinciyle, Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı ( KYÖV) iki yıldır “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” adlı yarışmayı düzenliyor. Yarışmanın amacı çocukların bilincini kirletmeyen, estetik algılarını geliştiren, edebiyattan zevk almalarını sağlayan Türkçe eserlerin ortaya çıkarılması ve çocuk edebiyatına dikkat çekilmesi amaçlamaktadır. Bu yıl ikincisinin düzenlendiği yarışmaya çok sayıda edebiyatçı yedi ve on dört yaş aralığında olan çocuklar için hazırlanmış şiir, masal, öykü ve roman dalındaki eserleriyle katıldılar. Cuma günü yapılan törenle dereceye giren üç eser sahibine ödülleri KYÖV Kurucu Vakıf Başkanı Şerif Ünan tarafından verildi.  

Ödül töreninin sunumunu kurumsal iletişim ödül sekreteryası Burcu Yiğit yaptı.

Törene KYÖV Başkanı Şerif Ünan, KYÖV Yönetim Kurulu Üyeleri, Okul Kurucu Temsilcisi Ufuk Topaloğlu, Okul Müdürü Güler Telli, Jüri Üyeleri ve çok sayıda edebiyatsever katıldı.

Okul müdürü, Güler Telli konuşmasında konuklara “hoş geldiniz diyerek,  böyle bir oluşuma ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

Ödül töreninde konuşan KYÖV Başkanı Şerif Ünan, “ Mutlu bir gündeyiz, her yıl bir şeyler yaparak ve üzerine bir şeyler ekleyerek bugünlere geldik. Bundan sonra düzenleyeceğimiz edebiyat yarışmalarının ödül törenleri her yıl 21 Aralık’ta yapılacaktır. Vakfımız eğitim kültür ve sağlık amacıyla kurulmuştur. Bu üç ana unsur değiştirilemez. Ayrıca Türkiye başarı sıralamasında ilk sıradayız. Kültürle ilgili ise fotoğraf, sergi, tiyatro, şiir ve kitap alanlarında sayısız desteklerimiz oldu. Biz sessiz, fazla reklam yapmayan bir okuluz. Yaptıklarımızı da en güzel şekilde yapıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 Ödüller,  jüri üyeleri Şerif Ünan, Selma Gün, Oya Aksu, Hülya Çevirme ve Nesli Sarı’nın titiz çalışmaları ile “Küçük İyilikler Sokağı” adlı eseriyle Gökhan Akçiçek’e, “Kuzey’in Maceraları – Doğada İki Hafta” adlı eseriyle Mevlüt Soysal’a, “Tokyo” adlı eseriyle Zeynep Alpaslan’a verildi.

dul-1545658224.jpg?

Gökhan Akçiçek’in, şiir, çocuk şiir, çocuk öykü, deneme, çocuk deneme, antoloji,

Mevlüt Soysal’ın tiyatro oyunları, roman, çocuk romanı

Zeynep Alpaslan’ın ise çocuk şiir, çocuk öykü ve çocuk romanı gibi eserleri bulunuyor.

Tören bitiminde görüştüğüm Oya Aksu “Çocuklar için yazılan eserler,  genel algının aksine,  yetişkinlere yazılanlardan çok daha fazla dikkate alınmalıdır. Çocuklar dosdoğru, hesapsız ve içtendirler. Dolayısıyla onlar için yazılanların da dosdoğru, hesapsız ve içten olması gerekir. Son dönemde çokça tercih edilen bir yazın alanı olarak Çocuk Edebiyatı,  her türlü riske de açıktır. Yazar üstü örtülü ya da açık olarak çocukların bilincini olumsuz yönde etkileyebilecek eserler de ortaya koyabilir. Bu konuda ebeveynlerin ve eğitimcilerin bilinçli olmasının önemi büyüktür. Çocukların bilincini kirletmeyen, kişilik gelişimine katkıda bulunacak, kendisini ve dünyayı doğru algılamasına yardımcı olacak eserlerin çoğaltılarak okutulması esas olmalıdır. Bu bağlamda KYÖV Ulusal Çocuk Edebiyatı Ödülleri’nin önemli bir görev üstlendiğini düşünüyorum. Bu tür organizasyonların çoğaltılmasının yararlı olacağı kanısındayım.”

kitaplar-1545658218.jpg?

Selma gün ise “Çocuklara okumayı sevdirmek,  ömür boyu okuma alışkanlığı edindirmek, çocukların düşüncelerini kirletmemek ve gelişen teknoloji ile birlikte uzaklaşan çocuk edebiyatına dikkat çekilmesi amacıyla bu yarışmaların jüri üyesi olarak daha da değer kazanacağına inanıyorum. Çocuk Edebiyatı Ödülleri bugün KYÖV Okullarında eser sahiplerine verildi ve başarı gösteren edebiyatçıları kutluyorum.” diyerek düşüncelerini söylediler.

Kitap, çocukların estetik algılarını geliştirerek, evrensel değerler etrafında birleşerek çocukları birbirine yakınlaştırmalı. Kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak ve toplumu aydınlık bir geleceğe taşımak için okuma zevkini teşvik etmeli. Bu doğrultuda, düş gücünü ve yaratıcılığını artıracak eserlere öncelik verilen yarışma ile geçen yıl ilki yapılan ödül töreninin bundan sonra her yıl düzenli bir şekilde yapılacağından dolayı sevinçliyim. Bu organizasyonda emeği geçen Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı ( KYÖV)’nı, jüri üyelerimizi ve değerli eserleriyle çocuk edebiyatına katkıda bulunan şair ve yazarlarımızı kutluyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gül Anasal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?