Reklamı Kapat

Seçmen ne bekliyor?

Gerek işim, gerek sosyal yapım nedeniyle sürekli sahadayım. Sohbet etmeyi, nabız tutmayı severim. Dolayısıyla da insanların siyasetten ya da siyasetçiden ne beklediğini üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyordum. Ancak son iki ay içinde neredeyse ilçenin tüm sokaklarını, caddelerini karış karış gezdiğim için, şu an tespitlerimi daha somut ve net bir şekilde ortaya koyabilirim. Bazen yazı yazanlar ya da eleştiri yapanlar için “oturduğun yerden yazması kolay” denir ya, bu sözün en azından benim için söylenemeyeceğine eminim. Kartepe’nin altını üstüne getiren bir başkan aday adayı ile bu süreçte ben de dolaştığım için fotoğrafın bütününü net bir şekilde gördüğümü ifade etmeliyim.

Bunun yanı sıra, sosyal doku, kültürel doku, beklentiler, talepler, eksikler, insanların bakış açıları gibi birçok noktada durum tespiti yapabilirim. Kartepe gibi demografik yapının, coğrafyasının ve kültür yapısının birbirinden bu kadar farklı olduğu başka bir ilçe var mıdır bilmiyorum ama, saydığımız bu farklılıklar ilçenin genelinde mevcut. Bir mahalledeki yaşam şekliyle diğer mahallenin yaşam şekli birbirinden çok farklı olabildiği gibi, aralarında 200 metre mesafe bile olmayan iki mahalle arasında konuşma biçimi olarak da inanılmaz farklılıklar görebiliyorsunuz. Yine bir mahalledeki seçmenin siyasi tercihi ile diğerindeki seçmen profilinin farklılıklarını çok net görebiliyorsunuz. Yemek kültüründen, konuşma adabına kadar öyle farklılıklar görüyorsunuz ki, sanki bir değil üç farklı ilçe geziyor hissine kapılıyorsunuz. Bir tarafta köy diyebileceğiniz ilçede biraz daha ilerlediğinizde şehir merkezinde gibi hissediyorsunuz. Nüfusu yoğun olan yerlerde komşuluk, ahilik gibi kavramları çok görmüyorsunuz. Ancak kadim yerleşim yerlerinde herkes birbirini çok iyi tanıyor. Çok yoğun nüfusa sahip bölgedeki cenaze namazına katılım sayısı ile, kırsaldaki mahallede olan cenazeye katılım arasındaki farktan bunu daha iyi gözlemleyebiliyorsunuz. Kırsalda çekişme ne kadar fazlaysa, cemiyetlerdeki birlik ve beraberlik havası da bir o kadar fazla.

İlçede siyasete en çok merakın da yine kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarda olduğunu görüyorsunuz. Siyasete ilgi duymayan insan sayısı yok denecek kadar az. İnsanlar siyasetin içerisinde olmayı, siyasi birine yakın durmayı oldukça önemsiyor. Bu onlar için yaşamın bir parçası haline gelmiş. İşinden evine gidip gelen ve nüfusun çoğunluğunu oluşturan bölgelerde yaşayanlar ise siyasetin ucundan kenarından geçmeyi kendilerine zül sayıyorlar ki, hiç ilgilenmiyorlar. Ancak ilginçtir, bu kesim eleştirmek söz konusu olduğunda sazı eline alıyor ve başlıyor anlatmaya. Şu yapılmıyor, bu eksiğimiz var, şuraya dilekçe yazdık, şöyle ilgilenilmedi, böyle ilgilenilmedi diye sizi bırakmayarak tüm derdini anlatmaya çalışıyor. Bu yerleşimlere baktığınızda bir partide, ya da belediyede etkin tek bir isim bile göremezsiniz. Yine ilginçtir, nüfusu ilçe nüfusunun 20’de biri bile yapmayan yerlerden ilçe başkanları, ilçe yöneticileri, başkan yardımcıları hatta belediye başkan adayı bile çıkıyorken, bu tür mahallelerden en fazla meclis üyesi adayı çıkıyor. Onlar da şehirde yaşayan ama kırsal yaşamın içinde olan kişiler.

Tüm özelliklerin yanında Kartepe’de genel profile baktığınızda, siyasetçinin yapması gereken tek şey gönül belediyeciliği olması gerekiyor. Bölgede siyaset yapabilmek için, vatandaşın sofrasına oturmasını bilmek gerekiyor. Şatafattan uzak, tevazu sahibi olarak ve sade bir şekilde kapısını çalarak, samimiyet kurmasını bilmek gerekiyor. Saha siyaseti yapmak gerekiyor. Sizin elinizde olmayan nedenlerden dolayı size sitem ediyorsa bile, gönlünü almasını bilmek gerekiyor. Kesinlikle kalabalık bir şekilde cemiyetine gidilmemesi gerekiyor. Derdini anlatabilmesi için temas sağlanması, özel konuşmak istiyorsa müsaade edilmesi gerekiyor. İnsanlara ismiyle hitap edilmesi, daha önceden bildiğiniz bir durumu varsa hangi noktada olduğunun hatırlanarak sorulması, insanların gönlünü kazanma reçetesi oluyor. Esnaf ziyareti yaparken not tutulması gerekiyor. Kime gidildi, kime gidilmedi, atlanan esnaf var mı diye gözünüzü dört açmanız, titizlenmeniz gerekiyor. Evinin önü çamursa ve bunu yapma imkanınız yoksa, giyin çizmelerinizi o insanın evine gidin, oturun dertleşin ve yolun neden yapılamadığını anlatın. Ve bunu yaparken samimi olun. Kandırmak, “siyaset yapmak” için yaptığınızı hissettirirseniz yine kaybedersiniz…

Birçok noktada farklılıklar gördüğümüz ilçe insanın genel profilini özetlemeye çalıştım. Dedik ya şayet samimi değilseniz, diyalog kurma noktasında eksiğiniz varsa, çözüm konusunda işinize hakim değilseniz ve en önemlisi iyi bir ekibiniz yoksa Kartepe’de siyaseten başarılı olma şansınız sıfır. Adayın açıklanacağı şu günlerde kim aday gösterilir bilinmez ama, herkesin bilip de uygulamada zaafiyet yaşadığı bu bilgilerin tazelenmesinde fayda olacağını düşünüyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?