Reklamı Kapat

Dipsiz saksıda yaşam!..

Yazıdaki fotoğrafa dikkatle bakınız; İstanbul-Maltepe’de, 29 Ekim 2018 günü  açılışı yapılan Cumhuriyet Park’ında çekilmiş. Ağaç fidanları bu fotoğrafta görüldüğü gibi plastik kaplarından çıkarılmadan toprakta açılmış çukurlara yerleştirilmiş.  “Dikilmiş” diyemiyorum çünkü buna “dikim” denilemez.

Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bir e-mail gönderdim. “Bu uygulamanın hangi bilimsel esaslara dayandığını” sordum. Sordum çünkü ben bir T.C. Vatandaşıyım ve üstelik Orman Mühendisiyim.

Bana iletilen cevaba göre yapılan projeye uygun olarak 44 dekar büyüklükteki park alanının bir kısmında fidanlar saksılarından çıkarılıp dikilmişler. Projenin, başlanılacak olan 2.etabında ise bitkilerin yer değiştirme ihtimali olduğu için fidanlar plastik saksılarından çıkarılmadan açılan çukurlara konulmuşlar.  (Kendileri bu işleme de “dikim” diyorlar ama hiç ilgisi yok). Bunu yaparken çok müthiş! ve kimsenin aklına gelmeyen bir tedbir! almışlar: Bu çukurlara yerleştirmeden önce fidanların toprak ile temasının sağlanması için plastik saksıların alt kısımlarını kesmişler. Yanı sıra ekonomik kayıplar azaltılacak ve kamu yararı oluşacakmış.

Şimdi verilen cevabı irdeliyorum:

  • Ben ağaç fidanlarının plastik kaplardan çıkarılmadan dikilmesinin hangi bilimsel esaslara dayandığını sormuştum. Buna cevap verilecekse bu konuda bir bilim insanının sözleri veya bilimsel yayınların adı belirtilmeliydi. Ama cevapta bu yok, sadece yapılan uygulama yazılmış.
  • Bu nasıl bir projedir ki bir park tesis edilirken ağaç fidanları, “sonradan yerleri değişeceği için” rastgele yerlere dikiliyor ve bu durum  ağaç fidanlarını 2 defa dikmek!. gibi acayip bir uygulama gerektiriyor?
  • Araziye dikilen fidanların yan taraflara kök geliştirmeyip sadece aşağı doğru kök geliştirdiği hangi bilimsel yayında yazıyor da plastik kapların dipleri kesilmiştir?
  • Sonradan yeri değiştirilecek fidanın belli bir zaman sonra saksı içinde yaşaması mümkün olamayacağından bu işi yaptırdığınız firmaya, fidan dikimi adıyla ödeme yapılması imkansızdır. Çünkü yapılan işin fidan dikimiyle ilgisi yoktur..
  • Bu fidanların içinde bulunduğu plastik kapların dibini kesmek, fidanları onların içinden çıkarmaktan daha zordur. Diğer taraftan böyle bir durumda fidanlar, kökleri dikim çukurunun tabanındaki toprağa da işleyeceğinden başka yere dikilmek için yerlerinden alınacak olsalar, oluşmuş yeni kökler tahribata uğrayacak ve fidanlar biyolojik sarsıntı geçirecektir. Bu nedenle saksı konumundaki plastik kapların dibini kesme işlemini yapmış olmanız, bilimsel açıdan ve mantıken mümkün  değildir.
  • Uzun zaman kapta bekletilmiş fidanlarda kök, sarmal olarak dönerek “Kuş yuvası” denilen deformasyona uğrar. Bu tip fidanlar genelde kururlar veya devrilirler. Burada “yerleri daha belli değil” diyerek fidanları saksıda bir müddet daha bekletince bu deformasyonun daha da artacağı kesindir.
  • Verilen cevapta “Ekonomik kayıpların azaltılması ve kamu yararı oluşması gözetilmiştir” yazılıdır. Ekonomik kayıpların önlenerek kamu yararının oluşması ancak bilimsel esaslara uyulmakla sağlanabilir. Yaptığınız uygulamanın bununla ilgisi yoktur.

Buyrun, bayanlar ve baylar… Bekliyoruz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?