Yeni yıldan beklentiler

Her yeni yıl başlarken isteklerimiz, beklentilerimiz ve hayallerimiz mutlaka olur. Sağlık ve mutlulukla başlayan bu isteklerin devamında, maddi ve manevi dileklerin gerçekleşmesi hayali kurulur. Yılın şu günlerinde biz de yaşadığımız coğrafyaya dair beklentilerimizi genel olarak paylaşalım. Belediye başkanlarının seçileceği yeni yılda, Köseköy dal-çık projesinin bitmesini, teleferiğe bindiğimiz günleri görmek istiyoruz. Kapalı yüzme havuzunda insanların sıraya girdiğini görmek, Salim Dervişoğlu Caddesi’nden İzmit’e kesintisiz gitmek istiyoruz. Tepecik Köprüsü’nden İzmit yönüne kapatılan trafiğin açılmasını, yapılan çalışmanın bitirilmesini istiyoruz. Elbette beklentiler bunlarla sınırlı değil. Sürekli konuşulan, her gün önünden geçilen projeler sadece bunlar. Her şeyi en baştan ele almaya kalksak birkaç yazı çıkar biliyorsunuz. Şimdilik en öncelikli olanlarla beklentilerimizi noktalayıp, bu vesileyle herkesin yeni yılı hayırlı olsun, sağlık, mutluluk ve başarı getirsin diliyoruz.

Sadık Yılmaz hayırlı olsun!

Ak Parti’de merakla beklenen ilçe başkanı belli oldu. Daha önce yerel seçim işlerinde komisyon başkanı olan Sadık Yılmaz, genel merkez tarafından ilçe başkanı olarak atandı. Yılmaz bu atamayla birlikte Türkiye’deki en genç ilçe başkanı unvanını da kazanmış oldu. Sadık Yılmaz’ın ilçe başkanı olarak atanması, ilçede genel olarak olumlu karşılandı. Yılmaz ismine itiraz edildiğini filan duymadım, görmedim. Bu Ak Parti açısından bakıldığında olumlu bir gelişme. Partinin yeni dönemde aradığı kriterlere uyuyor. Şu grup ya da şu başkan onu oraya getirdi algısının olmaması da sevindirici. Böyle bir algının seçim öncesi yine sıkıntıya sebep olabileceği düşünülmüş belli ki. En önemlisi de bölgesel ya da farklı bir konuyla milliyetçilik oluşmasına izin verilmedi. Şu an Kartepe’de genel algı böyle. Sadık Yılmaz’ın Ak Parti kriterlerinde aranan özelliklerde biri olduğu ve ayrıştırmaya sebep olabilecek bir özelliği ile gündeme gelmediği algısı var. Bundan sonra iş Sadık Yılmaz’a düşüyor. Gerek ilçe yönetimi, gerek başkan adayının belirlenme süreci, gerek meclis üyelikleri sürecinde kendisine önemli görevler düşüyor. İlçe başkan adayı belirlendikten sonra adayla uyumlu çalışmalı, daha da önemlisi diğer aday adaylarını dağılmadan bir arada tutmalı. Gençliği ve tecrübe eksikliğinden dolayı bunu ancak parti büyükleriyle iyi diyalog ve istişare halinde olarak başarabilir. Yapabilir mi derseniz, gördüğüm tanıdığım kadarıyla yapabilir. Ben kendisine bu anlamda başarılar diliyorum, yeni görevi tekrar hayırlı olsun.

Kartepeli Kartepe ile buluşturulmalı

Kartepe’de yaşayanların çoğu Kartepe’nin zirvesini bilmez. Sadece oturdukları yerden kafalarını kaldırdıklarında gördükleri üçgen bir bina kadar bilirler. Bir kez olsun o güzellikleri yaşamak, sucuk ekmek yemek, kayak yapmak için tepeye çıkmamıştır. Kilometrelerce uzaktan gelenlerin keyif yaptığı bu doğal güzelliği ilçe halkının çoğunun hayal bile edememesi çok acı bir durum. Çocukların kayak yapamadığı, insanların ailesiyle telesiyeje binemediği, gençlerin eğlenemediği bu güzellikler ilçe halkı için ne anlam taşıyor ki? Kim bu güzellikleri sahiplenir? Erciyes’ten, Palandöken’den bile daha fazla kar olan, lokasyonu itibariyle her türlü övgüyü hakeden bu coğrafyayla ilçe halkı bütünleştirilmeli. Herkes kendi yaşadığı ilçenin potansiyelini bilmeli, anlatmalı, sahip çıkmalı. Kartepe, “İstanbul ve çevre illerlerden gelen zenginlerin eğlendiği yer” algısından kurtulmalı. Elbette turist gelsin ama insanlar da bir şekilde zirveyle bütünleşmeli. Bu konuda belediye yetkilileri otel ile özel anlaşma yaparak vatandaşlarını buraya götürmeli. Zaten hafta içi sakin oluyor zirve, en azından belirli ücret dahilinde tüm imkanlardan yararlandırılmalı. Gençler kızak ve kayak ile kışın tadını çıkarsın. Anne ve babalar çocuklarıyla kar altında güzel bir gün geçirsin. Türkiye’nin farklı illerine yapılan kültür gezilerine gelene kadar, bu adım atılmalı. Böyle bir adım ile, ilçenin tanıtımına çok daha fazla katkı sağlanmış olacak. Çünkü her Kartepeli birer turizm elçisi olacak ve ilçenin reklamını her yerde yapacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?