Reklamı Kapat

Dünya barışın neresinde?

Herkes “Barış” diyor. Dünya devletleri yöneticileri, düşünürler, siyasiler ve kitleler hep barıştan yana sözler söylüyorlar. Ama dünyada barış çoğalacağına gün geçtikçe savaşlar, çatışmalar giderek artıyor. Yoksa dünya barışını sağlamak isteyenler sözlerinde samimi değiller mi? Dünyanın en önemli bu konusunda çifte standart veya ikiyüzlülük mü yapılıyor? Ortalık bir türlü durulmadığına göre bu konuda pek samimiyet yok demektir.

Tarih boyunca dinler savaş malzemesi yapılmıştır. Oysa dinler savaş için değil barış ve mutluluk için gelmiştir. Her Peygamber sevgi, saygı, huzur ve barış yollarını insanlara göstermiştir. Dinleri çatışma malzemesi yapanlar kendi kaprisleri ve çıkarları için bunu   yapmışlardır. Bu konuda o kadar ileri gidilmiş ki sevgi ve barış dini olan İslam’ı terör dini olarak göstermek istemişlerdir. Maksatları din mensupları arasında çatışma çıkarmaktan başka bir şey değildir. Müslümanları düşman göstererek başka din mensuplarını onların üzerine saldırtmaktır. Bunun için Müslümanların üzerine çeşitli yöntemlerle saldırıyorlar. Bazı ülkelerde Müslümanlara rahat verilmemektedir. Bu önemli konuda “Din ve Dünya Barışı” adıyla İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası Sempozyum düzenledim. Çeşitli dinlere mensup dünyaca ünlü bilim adamları dinlerin barış ve huzur için geldiğini İslâm Dinin de “Barış ve Huzur Dini” olduğunu vurguladılar. Konuşmaları “Din ve Dünya Barışı” adıyla kitap olarak basılmıştır. Gel gör ki hala dünyada din savaşları çıkartmak isteyen çığırtkanlar mevcut. Bunun için de Müslümanları hedef göstermektedirler.

İlahi dinler, önce insanın içindeki huzur ve barışı temin etmek sonra da bütün insanlarla barış içinde yaşamayı sağlamayı isterler. İnsanın kendi içinde huzur ve barış yoksa herkesle kavgalı olur. Kalbine Allah inancını yerleştiren insanlar kendisiyle ve çevresiyle barışık olur.

İnsanlar dünyanın çeşitli yerlerinde çatışmalar ve savaşlar çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunun egemen olma, sömürme, güç gösterme, yayılma, toprak elde etme ve ekonomik üstünlük sağlama gibi çok nedenleri var. İnsan öldürmek için yığınla kurulmuş olan silah fabrikaları boş mu kalacak?  Oysa insanları öldürmek yerine yaşatmak gerekmez mi?

İnsanları kendi çıkarları, ünleri için birbirine üşürenler, insanlık barışının düşmanlarıdırlar.

Savaş pahalı; çeşitli silahlar lazım; kin lazım, nefret lazım; uğruna feda edilecek günahsız insanlar lazım. Barış ucuz; barış için sadece vicdan, empati, sevgi ve hoşgörü lazım. Çocuklara kurşun yerine şeker atılması insani duygusu barış ve huzur için yeterlidir.

Neden öldürmek için uğraşılıyor da yaşatmak için uğraşılmıyor? Dünyada açlıktan, gıdasızlıktan, hastalıklardan ölen yığınla insan var. Eğitimsiz insan yığınları var. Neden insanı öldürmek için yapılan harcamalar insanları daha müreffeh ve mutlu yaşamalarına harcanmıyor? Bazılarının kaprisleri, çıkarları ve bencillikleri için dünyamızda çatışmalar ve savaşlar hiç bitmiyor. Oysa Allah’ın yarattığı dünya bütün insanlara yeter. Bunun için üretimin bütün insanlar için yapılması ve paylamışın hakkaniyetle insanca yapılması gerekir.

 Nedir bu Müslüman dünyasındaki çatışmalar, akan kanlar, göçler, ilticalar ve iltica edenlere de yapılan zulümler? Müslümanı Müslümana kırdırmalar… Bunun baş sebebi Müslümanların İslam’ın ruhundan, aslından, özünden ve güzelliklerinden uzak kalmalarıdır. Nerde çalışma, birlik olma, yardımlaşma, ilimde-teknikte ve her sahada ilerlemelerimiz, insanî erdemlerimiz? İslâm başka, Müslüman başka olmuş. Şeklî Müslümanlıktan aslî Müslümanlığa bir türlü dönüşüm sağlayamamışız. Bunun için istenmeyen bu kötü durumlar kolayca oluşturulmaktadır.

Müslüman ülkelerde terör örgütleri kurmaya yardımcı olmak ve bunları destekleyerek güçlendirmek kimin işine yarıyor? Bunu yapanlar terörün bir gün kendilerinin de başlarına bela olacaklarını düşünemiyorlar mı?

Maalesef dünyanın barış, huzur, güvenlik ve esenlik içinde henüz rüştüne ermiş değildir. Bu güzellikleri temin için pek de yeterli çaba gösterilmiyor. Gösterilir gibi yapılıyor ama samimi olunmadığından iyi sonuçlara varılamıyor. Bu konularda bütün ülke ve milletlerin el birliği ile çalışması gerekir. İnsanları öldürmek için değil yaşatmak için uğraşılmalıdır. İnsan olmanın gereği budur.

İnsanda iyiliğin, güzelliğin, sevginin, yardımlaşmanın ve barışın tohumları vardır. Dünya milletleri eğitim yoluyla bu tohumların yeşertilmesi için çalışmalıdır. Bu konuda müşterek çalışmalar yapılmalıdır. İyi niyetli olmalıdır. İkiyüzlülük yapılmamalıdır. Çifte standart uygulamalarından kaçınılmalıdır. Barış barış diyenler! Eğer barışta samimiyseniz toplayın silahlarınızı yakın. Silah fabrikalarınızı hep birlikte yıkın. Bunlara harcayacağınız parayı da açları doyurmaya, hastaları tedavi etmeye, eğitime ve dostluğa yatırın. Kısaca öldürmeyin, yaşatın. Herkese savaşsız-barışçı bir dünya içinde sevgi ve saygıyla huzurla mutluluk içinde yaşamayı diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Kayadibi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?