Reklamı Kapat

Korku değil, sevgidir inanç…

Her “normal insan” bir inanca sahiptir.

İnanç sahibi insan, inandığı dinin temel değerlerini öğrenmekle yükümlüdür.

İslam’ın rehberi olan Kur’an’da Yaradan’ın neler emrettiğini incelemek, her “normal Müslüman” için bir temel koşuldur.

Kur’an’ın ilk emri “OKU” dur.

Bunu biliriz ama okumayı bilmeyiz!

O zaman ortaya “Din Adamı” diye bilinen birileri çıkar!

Yani, “Allah’la kul arasına birileri girer!”

Oysa, Müslümanlıkta “Ruhban sınıfı” yani “din aracısı” yoktur!

Bu nedenledir ki, İslam Peygamberi Hazreti Muhammed; “Din, akıl sahiplerine seslenir” diyor!

Kur’an’da da, örneğin; Bakara suresi 44. Ayette “..hala aklınızı kullanmayacak mısınız?” diyor Yüce Yaradan.

Kutsal kitapta, “AKLI KULLANMAK” üzerine pek çok mesaj var.

Yaradan’la-kul arasına giren kimileri, “KORKULAR” üzerine telkinlerde bulunurlar! Ve daima bir “DÜŞMAN” yaratırlar!

Oysa, şu ölümlü dünyada “SEVGİ” ile yaşamak gerek. Kur’an da korku değil, sevgi üzerine kurulu.

“Bir tek Allah’a iman” üzerine kurulu inanç değerlerini insanlara anlatmak için, Yüce Yaradan birçok Nebi ve Peygamber göndermiş.

İslam en son “Hakk dini” olarak gelmiş. Ancak, Yaradan’ın Kur’an’daki temel mesajlarından biri, “Peygamberlere inanç ve saygı” emreder.

Örnek mi? Bakara Suresi 136. Ayet aynen şöyle; “Allah’a, bize indirilene, İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, onun torunlarına indirilene, Musa’ya ve İsa’ya verilene ve diğer nebilere verilene inandık. Bunlar arasında hiç kimseyi ayırmayız. Biz yalnız O’na/Allah’a teslim olanlarız.”

Yaradan, “DİN ÜZERİNDEN DÜŞMANLIĞI” emretmiyor!

Her insan, kendi inancının ve yaşarken yaptıklarının hesabını kendisi verecektir! “Farklı olana saygı” esastır!

Ne var ki, kimi siyaset tüccarı Din üzerinden beslenir ve yalanlarla, KORKU ile insanları aldatır!

İslam dininde Yaradan’ın asla affetmeyeceği günah “KUL HAKKI yemek” dir! Ama, kimileri hem dini bir “siyaset aracı” olarak kullanır hem de kul hakkı ile dünyevi zenginliğe ulaşır!

GIYBET, yani; “birilerini kötüleme ve dedikodu” yine en büyük günahlardan biridir. Ama “siyaset tüccarı” gıybetle beslenir! Aklını kullanma becerisi olmayan, inandığı dini kimi hocaefendilerin palavraları ile öğrendiğini sanan cahil kitle de sürü halinde o “siyaset tüccarı” ardından koşar!

Ben, “din alimi” değilim. Ama, inandığım dini aslından, yani Kur’an’dan öğrenirim.

Din, öncelikle “ALLAH ve İNSAN SEVGİSİ” üzerine kuruludur. Dünya bir imtihan alanıdır. İnancını doğru yaşayan ödülünü alacak, yalan yanlış yaşayan ve günah işleyenler de cezasını görecek.

Bu yazıyı neden yazıyorum?

Çünkü, hiç hak etmediğim halde, sosyal medyada şahsıma yönelik bir GIYBET ve İFTİRA saldırısı var!

Olay özetle şöyle;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Mayıs 2015’te Kırıkkale’de yaptırılan Nur Camisi ile 71 tesisin toplu açılış töreninde konuşma yaptı ve ezan tam 50 dakika geç okundu! Konuşması bittikten sonra ezan okundu ve Erdoğan da Cuma namazını kıldı!.. Bu konu ile ilgili çıkan haberlerin örnekleri var arşivimde!

“Ezanı erteleme” olayı ilk defa olmadı! 6 Şubat 2015’de Bursa Ulu Cami’de, Erdoğan’ın geç gitmesi nedeniyle ezan 10 dakika bekletildi! Başbakanlığı döneminde de (örneğin, 2007’de Denizli’de) ezan okunması için Erdoğan’ın gelmesi beklendi!

Ben de, yanılmıyorsam 2015 yılı Haziran ayı ilk haftasında, İzmit Lisesi Mezunlar Derneği’nin Pilav Günü etkinliğinde, sunuş yaparken ezan okunması üzerine, bu olayları hicvetmek üzerine; “Ezanı ertelemek için Cumhurbaşkanı olmak mı gerekir” gibi bir söz söyledim. Konuyu bilenler tebessümle karşıladı. Ama, henüz İletişim öğrencisi, stajyer bir muhabir bu olayı; “Mustafa Küpçü, Cumhurbaşkanı olunca ezanı susturacağım” dedi diye haber yaptı! Bu haber üzerine, aynı gazetede; “Ezanı susturmak kimsenin haddi değildir, olay şudur” diye açıklama yaptım. Ancak, o günden bu güne, kendisini “Müslüman” sayan ve fakat inandığı dinin gerçek emirlerinin farkında olmayan kimilerinin hedef tahtası yapıldım!

Cami cemaati içinde hasta, yaşlı, işi gücü olan insanları düşünmeden, KUL HAKKI yiyenleri eleştirmem görülmüyor ve haksız yere saldırıya uğruyorum!

Müslümanlık bu değil!

Açın, Kur’an’ı inceleyin. Din ve siyaset tüccarlarının kirli tuzaklarına düşmeyin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Cenk - Sayın Yazar, Başınıza gelen olayı okuyunca keçisi çalınan İmam hakkında çıkan "İmam Keçi Çaldı!" haberi geldi. Maalesef bizdeki medya ve basın, bu tür asparagas, ters ve uyduruk haberler yapma konusunda pek mahirdir ! Allah kuru iftiradan herkesi korusun diyorum.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 11:02

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?